Стручната комисија за имунизација ги разобличи лагите на СДСМ за вакцините


Комитетот за имунизација при Министерство за здравство ги демантира информациите презентирани во некои медиуми во однос на потребната температура при транспорт и чување на вакцините. Потенцираме дека вакцините се биолошки препарати кои согласно препораките на Светската здравствена организација се транспортираат и чуваат на температура од 2 до 8 степени Целзиусови (потребен студен ланец при транспорт на вакцините). Истото е потенцирано и во тендерската документација каде од добавувачите задолжително се бара вакцините да бидат транспортирани до здравствените установи на температура од 2 до 8 степени Целзиусови. Со години наназад вакцините се транспортираат на оваа температура со задолжителен мерен апарат (логер) за следење на температурата при транспортот.Исто така и во транспортната листа од производителот за пакетите во кои има спакувано вакцини, меѓу кои и БСГ е точно нотирано да не се замрзнуваат и температурата на чување и транспорт да биде од 2 до 8 степени Целзиусови. Напоменуваме дека станува збор за ...
| | веќе видена | слични

Вакцините за бе- се- же пристигнаа, од понеделник ќе започне вакцинацијата, ова е ставот на Министерството за здравство. Во болница Плодност немале недостаток од оваа вакцина. Она за што најмногу се грижат родителите, дали нивното новороденче ќе биде вакцинирано навреме. Се поставува прашањето, зошто оваа вакцина се става кај новороденчињата и колкав може да биде рокот за нејзино пролонгирање? Побаравме одговор од Д-р Маргарита Камбовска, специјалист педијатар во Болница Плодност -Бебенцето веднаш по раѓањето , односно до исписот од болница, препораките се да прими прва доза на бе- се- же вакцина. Доколку поради одредени причини бебенцето се наоѓа во загрозена здравствена состојба има боледување, неонатологот поставува проценка за да се одложи таа вакцина. Добро е во првите два месеци, онаму каде што е пролонгирана вакцината да ја прими. Доколку не ја прими и во тие два месеци , без проба која што се изведува , да знаеме дали бебето дошло со причинителот на ова сериозно заболување, може да се вакцинира до ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Одговорноста за недостигот на вакцини BCG, цели четири месеци, на Клиниката за гинекологија, поради којашто се испуштаат новороденчиња без примена вакцина, министерот за здравство Никола Тодоров ја префрли на студот, поради којшто не летале авиони, а и да летале, вакцините ќе замрзнеле во нив, но од СДСМ докажуваат дека тоа не е така. „Еве документ од Светската здравствена организација, во прилог на ова соопштение, каде што е јасно наведено дека вакцините и 10 пати да замрзнат, нема да изгубат од нивната ефикасност. Граѓаните знаат дека Никола Тодоров е неодговорен политичар, бидејќи тој 10 години се грижи само за тендери, но не и за нивното здравје“, појаснуваат од СДСМ. Сметаат дека затоа итно е потребна нова одговорна Влада на граѓаните на Македонија, којашто ќе работи исклучиво за потребите на граѓаните.
| | веќе видена | слични

Најголемата гинеколошка клиника е должна да обезбеди вакцини против туберколоза за бебињата, раегираат дел од родителите. Стравуваат дали недостигот на вакцини може да има влијание на здравјето, бидејќи новороденчињата се пуштаат од болница невакцинирани. СДСМ откако го обелодени проблемот денеска излезе со документ од СЗО, каде се вели дека вакцините нема да ја изгубат ефикасноста поради ниските температируи. „Неверојатно е до каде може несовесно да се однесува министерот за здравство, дури и кога се работи за новороденчиња. Одговорноста за недостигот на вакцини BCG, цели 4 месеци, на Клиниката за гинекологија, поради којашто се испуштаат новороденчиња без примена вакцина, Тодоров ја префрли на студот, поради којшто не летале авиони, а и да летале, вакцините ќе замрзнеле во нив!“ - се наведува во партиското соопштени на СДСМ. Комитетот за имунизација при ресорното министерство реагираше согласно препораките на СЗО вакцините се транспортираат и чуваат на температура од 2 до 8 степени. „Со години наназад ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Вакцините се биолошки препарати кои согласно препораките на Светската здравствена организација се транспортираат и чуваат на температура од 2 до 8 степени Целзиусови (потребен студен ланец при транспорт на вакцините).Тоа е потенцирано и во тендерската документација каде од добавувачите задолжително се бара вакцините да бидат транспортирани до здравствените установи на температура од 2 до 8 степени Целзиусови. Ова се наведува во реакцијата на Комитетот за имунизација при Министерство за здравство, во која ги демантира информациите презентирани во некои медиуми во однос на потребната температура при транспорт и чување на вакцините. Со години наназад, се посочува во реакцијата, вакцините се транспортираат на оваа температура со задолжителен мерен апарат (логер) за следење на температурата при транспортот. Исто така и во транспортната листа од производителот за пакетите во кои има спакувано вакцини, меѓу кои и БСГ е точно нотирано да не се замрзнуваат и температурата на чување и транспорт да биде од 2 до 8 ...
| | веќе видена | слични

Напоменуваме дека станува збор за пратка на вакцини во која освен вакцина за БСЖ, се транспортираат и други вакцини за редовна имунизација на децата, кои се осетливи на смрзнување, се вели во реакцијата Вакцините се биолошки препарати кои согласно препораките на Светската здравствена организација се транспортираат и чуваат на температура од 2 до 8 Целзиусови степени ( потребен студен синџир при транспорт на вакцините). Тоа е потенцирано и во тендерската документација каде од добавувачите задолжително се бара вакцините да бидат транспортирани до здравствените установи на температура од 2 до 8 Целзиусови степени. Ова се наведува во реакцијата на Комитетот за имунизација при Министерство за здравство, во која ги демантира информациите во однос на потребната температура при транспорт и чување на вакцините. Со години наназад, се посочува во реакцијата , вакцините се транспортираат на оваа температура со задолжителен мерен апарат
| | веќе видена | слични
2 копии

Тоа е потенцирано и во тендерската документација каде од добавувачите задолжително се бара вакцините да бидат транспортирани до здравствените установи на температура од 2 до 8 степени Целзиусови. Ова се наведува во реакцијата на Комитетот за имунизација при Министерство за здравство, во која ги демантира информациите презентирани во некои медиуми во однос на потребната температура при транспорт и чување на вакцините. Со години наназад, се посочува во реакцијата, вакцините се транспортираат на оваа температура со задолжителен мерен апарат (логер) за следење на температурата при транспортот. Исто така и во транспортната листа од производителот за пакетите во кои има спакувано вакцини, меѓу кои и БСГ е точно нотирано да не се замрзнуваат и температурата на чување и транспорт да биде од 2 до 8 степени Целзиусови. Напоменуваме дека станува збор за пратка на вакцини во која освен вакцина за БСГ, се транспуртираат и други вакцини за редовна имунизација на децата, кои се осетливи на смрзнување и задолжително е ...
| | веќе видена | слични

Останато

Поранешниот министер Миле Јанакиески е пуштен во домашен притвор. „Жалбата на М.Ј. се уважува, па мерката притвор се заменува со мерка куќен притвор во траење ...
сите 360 | | | веќе видена

Покојниот Шабан Шаулиќ во една прилика за медиумите признал дека се кае што со години носел перика, па открил дека тоа го направил заради славниот кошаркар. ...
сите 257 | | | веќе видена

Претседателот на Комисијата, Павле Богоевски ја презакажа за утре седницата поради повеќемината говорници кои се пријавиле за збор, а во текот на дискусијата ...
сите 325 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 77 | | | веќе видена

Совршен прилог со секое месо и гулаш… 1 кг компири 500 гр рендано сирење 2 чешниња лук 30 гр путер 1 лажица павлака сол бибер Згответе ги компирите, па ...
сите 115 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стручната комисија за имунизација ги разобличи лагите на СДСМ за вакцините

Од:
До кого (е-маил):
Порака: