Американските средношколци не знаат основни работи за својата држава (видео)


Не знаеме дали видеово е лажно или пак се работи за трема пред камерата и микрофонот на „баткава“, ама учениците од едно средно училиште во САД не се прославија со одговорите на најосновните прашања за нивната држава. Под видеото, кое веќе станува „вирално“ на Јутјуб, ќе видите коментари на многу корисници во стилот „живеам на другата страна на светот, ама сепак ги знаев сите одговори...“ Можеби едно од најтешките прашања беше она „со колку држави се граничи САД“ или можеби „кој е потпретседател на државата“ ... Клинтон, Бин Ладен или можеби Џорџ Буш?!
| | веќе видена | слични

Образовните системи ширум светот се повеќе не плашат. Но не дека и нашиот одушевува. Можат ли нашите ученици да се натпреваруваат со американските? Да се надеваме не. Неколку американски средношколци одлучиле да им спроведат мал прашалник на своите соученици. Неколку од прашањата биле: Колку ѕвезди има американското знаме, со кои земји се граничи САД и во која војна се избориле за независност. Во едно од прашањата барале да им го наведат името на американскиот потпретседател а тука учениците посебно се истакнале наведувајќи го Клинтон па дури и Бин Ладен. Ако сте подготвени за малку „црн хумор“ во облик на незнаење од секаков тип, повелете погледнете го видеото:
| | веќе видена | слични

Главен град на сојузната држава Вашингтон е Сиетл, американското знаме има 53 ѕвезди, а потпретседател на САД е Бин Ладен, вакви одговори дадоа дел од американските тинејџери на прашањата по општа култура. Не е ни чудо што учениците во најмоќната земја на светот, се на просечното 17-то место според писменоста, коментираат американските медиуми. /www.kanal5.com.mk Одговорите на американските ученици погледнете ги во видеото
| | веќе видена | слични
2 копии

Сигурно веќе сте виделе неколку снимки на оваа тема, но оваа се разликува по тоа што еден средношколец одличил да го провери општото познавање на своите колеги. Кој е главен град на државата Вашингтон? Со која војна САД стекнал независност? Со кои држави се граничи САД? Тоа се прашања на кои голем број од овие средношколци не можеа да одговорат. Односно, одговараа, но даваа погрешни одговори, во стил дека претседател на САД е Бин Ладен, САД ја стекнал независноста во војна со Кореја, а на американското знаме има 53 ѕвезди. Според најнова студија американските ученици се на 17 место во светот по писменост и на 32 место по познавање на математика. Стара изрека вели дека децата се нашата иднина, а каква е иднината на САД, видете и сами.
| | веќе видена | слични

ВИДЕО: Општа култура на американските средношколци- Бин Ладен потпретседател на САД Сигурно сте виделе повеќе вакви видеа но ова се разликува зашто еден средношколец одлучил да ги тестира своите соученици.
| | веќе видена | слични

Останато

Со сведочење на Ацо Ангеловски, поранешен телохранител на Оливер Спасовски, во Кривичниот суд во Скопје продолжи судењето за настаните во Собранието на ...
сите 238 | | | веќе видена

Нашиот јазик и нашето културно наследство се македонски. Тоа го потврдуваме со договорот. Како Македонци ќе влеземе во НАТО и како Македонци ќе чекориме во ЕУ. ...
сите 69 | | | веќе видена

По обраќањето на претседателот Ѓорге Иванов пред македонската заедница во Детроит, каде што уште еднаш повтори дека нема да гласа на закажаниот референдум , ...
сите 177 | | | веќе видена

Скопје, 25 септември 2018 На шест денови до рефереднумот за иднината, Христијан Мицкоски не само што нема став за најважното прашање, туку упорно негира се што ...
сите 203 | | | веќе видена

СДСМ предизборите ветуваше дека откако ќе дојдат на власт ќе прават проекти, ќе донесат подобар живот, ќе ги вратат младите, ветуваа се и сешто само да се ...
сите 220 | | | веќе видена

Охрид/Битола, 25. септември 2018 (ИНПРЕС) – Во рамките на 39. издание на Фестивалот „Браќа Манаки“, утре ќе се одржи премиерата на краткиот игран филм ...
сите 106 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Американските средношколци не знаат основни работи за својата држава (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: