Можат ли луѓето да одат по вода?

Со векови луѓето се занимавале со идејата дека еден ден би можеле да одиме по вода. Во 15 век, Леонардо Да Винчи измислил пар чевли кои биле наменети за оваа цел, а во 1988 еден француски забавувач прошетал преку Атлантикот со пар од пловни скии. Можеби сме инспирирани од природата – повеќе од 1200 видови животни можат да одат по вода. Помалите, како инсекти и пајаци употребуваат сила на површински напон – силата која ги држи молекулите на течноста заедно, за да се задржат на површината. Овие сили се премногу слаби за да ја издржат тежината на поголем „одач“ на вода, како на пример малиот „Исус Христос“ гуштер кој генерира сила за да остане на површината со удирање на неговите стапала на водата. Но, за да може човек да трча по вода како гуштерот, тој би требало да трча со брзина ос 108 километри на час, речиси брзо колку и гепард. Најбрзиот човек на планетата, Хусеин Болт постигна просечна брзина од околу 37.8 километри на час при постигнувањето на Светскиот рекорд на 100 метри во 2009 година. Овој напор има ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 143 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 125 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на Бенелукс денеска во Сараево потврдија дека нивните земји како членки на Европската унија, силно ја поддржуваат европската ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Можат ли луѓето да одат по вода?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: