Фотографија на денот: Протести во Солун


Повеќе стотици луѓе во Солун вчеравечер протестираа против компромисот во спорот за името меѓу Македонија и Грција. Демонстрантите скандираа националистички и десноекстремистички пароли и ја обвинија владата на Алексис Ципрас за предавство. Околу 200 маскирани лица фрлаа со камења врз полицијата. Полицајците употребија солзавец и шок-бомби за да ги разбијат насилниците. На #ФотографијаНаДенот сцена од апсењето на еден од демонстрантите.
| | веќе видена | слични

Вечерва во Солун се одржа уште еден протест за заштита на грчкоста на името „Македонија, а овој пат главни беа солунските моторџии. Демонстрантите со мотори се ...
| | веќе видена | слични
3 копии
5 копии

Солзавец и димни бомби употреби полицијата попладнево во Солун во обид да ги спречи демонстрантите на протестите за грчка Македонија да стигнат до статуата на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште утре во попладневните часови ќе биде нестабилно облачно со локална појава на пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град, прогнозира ...
сите 299 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 250 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 64 | | | веќе видена

Албанскиот претседател, Илир Мета ја осуди одлуката на албанската изборна комисија за одржување на локалните избори на 30 јуни, повикувајќи ја владејачката ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фотографија на денот: Протести во Солун

Од:
До кого (е-маил):
Порака: