По поразот од Грузија, Македонија ќе има нова шанса утре во Загреб


Предводени од Заза Пачулија, Грузијците ја совладаа Македонија со 90:75 (21:18, 27:19, 23:18, 19:20), забележувајќи ја првата победа во групата во Загреб. Сега е формиран круг од три селекции со по една победа, но избраниците на Марјан Србиновски имаат најслаба кош-разлика покрај Грузија и Холандија, па за евентуален пласман во нокаут-фазата ќе ни биде потребна убедлива победа против Словенија на утрешниот дуел во Загреб, пишува спортскиот портал Дерби. Пачулија со 23 поени и 14 скока беше нерешива енигма за македонската одбрана, а двоцифрен број поени кај Грузијците имаа уште Цинцаѕе (12), Маркоишвили (18) и Шенгелија (15). Дамјан Стојановски и Ричард Хендрикс беа лидери во нашиот состав со по 14 поени, Бојан Трајковски додаде 13 и Александар Костоски 12. Клучен момент за убедливиот пораз од Грузија беше слабиот шут за три на „црвено-жолтите“, кои погодија само 10 пати од 31 обид, наспроти осумте успешни обиди на противникот од 16 обиди.
| | веќе видена | слични

Репрезентаацијата на Чешка приреди големо изненадување на првиот осминафинален натпревар од денешната програма, откако убедливо и сосема доминантно успеа да го совлада кодомаќинот Хрватска со 80:59. Хрватите ја имаа улогата на апсолутни фаворите пред одигрувањето на мечот, но идентично и како во групната фаза, избраниците на Перасовиќ потфрија во најважните моменти и и дозволија на Чешка да забележи висока победа. Конечните 80:59 комплетно го отсликуваат сето она што се случуваше на теренот, а Хрватите можат да бидат задоволни што не претрпеа и уште поголем шок бидејќи Чешка некаде на стартот на второто полувреме имаше и неверојатна предност од 30 поени разлика. Најдобар кошаркар на натпреварот беше Весели кој имаше дабл-дабл учинок од 20 поени и 13 скокови, а одличен беше и Саторански кој мечот го заврши со 10 поени и 11 асистенции. Противник на Чешка во четвртфиналето на Евробаскетот ќе биде подобриот од осминафиналниот дуел меѓу Србија и Финска кој започнува за нешто повеќе од половина час.
| | веќе видена | слични

Селекцијата на Чешка приреди големо изненадување во осминафиналето од Евробаскет 2015, успевајќи да ја елиминира селекцијата на Хрватска со убедливи 80-59 . Хрватите играа доста променливо и во групата во Загреб, но се очекуваше тие конечно да го покажат својот потенцијал во Лил. Наместо тоа, избраниците на Перасовиќ во најлош момент го одиграа најслабиот меч на Евробаскет, дозволувајќи им на противниците целосно да ја диктираат и играта и резултатот во текот на натпреварот. Чешка предводена од Саторански и Весели ја заврши првата четвртина со 20-13, за во вториот период во ритам да влезе и Јелинек, кој со прецизни удари од далечина придонесе предноста на неговата селекција да се искачи на убедливи 48-31 на крајот од полувремето. Проблемите на Хрватите уште повеќе се зголемија откако на самиот старт од вториот дел Симон, кој е најдобар кошаркар на оваа селекција на Евробаскет 2015, го повреди скочниот зглоб и мораше да го напушти теренот. Шокот кај „коцкестите“ беше огромен, а Чешка знаеше како да го ...
| | веќе видена | слични

Според се што покажа на 39. Европско првенство, машката кошаркарска репрезентација на Македонија не заслужи да игра во осминафиналето. Само една победа, и тоа над Холандија, e премалку за билет за вториот круг во Лил. Посебно ако на тоа се додадат четирите двоцифрени порази од Грција, од Хрватска, од Грузија и од Словенија, сите четири поразени од „црвено-жолтите“ на патот до историското четврто место во Литванија пред четири години. Оттогаш наваму многу нешта се сменија. Во Загреб ги немаше Антиќ, Мекејлеб, Гечевски, Чековски, па билансот како тој на претходниот Евробаскет во Словенија 2013, кога беше совладана само Србија, не може да се третира ниту како непријатно изненадување, ниту како дебакл. Да се биде во друштво со Русија, од која македонските кошаркари пред четири години загубија во натпреварот за бронзениот медал, како и со некогашниот европски првак Германија, предводена од НБА-ѕвездата Дирк Новицки, кои исто така не ја поминаа групната фаза, не е срамно. На ова Европско првенство срамен беше само ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарската репрезентација на Литванија е првата селекција која обезбеди пласман во четвртфиналето на Евробаскетот 2015, откако со 77:66 ја совлада Словенија во првиот осминафинален меч во Лил. Најголемиот дел од мечот двете екипи играа изедначено, но во последната четвртина кога беше најпотребно литванските кошаркари беа на висина на задачата и се изборија за место во продолжението на Евробаскетот. Словенците ги пакуваат куферите и за нив ова првенство е завршено. Литванците одиграа скоро беспрекорен меч каде сите кошаркари кои се најдоа на теренот, со исклучок на Меирс, беа двоцифрени.
| | веќе видена | слични

На последниот натпревар од групата Ц на Еуробаскетот во Загреб, Македонија загуби од селекцијата на Словенија и не се пласира во следната фаза од турнирот. Со натпреварот се означи и крајот на репрезентативната кариера на еден од најдобрите кошаркари во историјата на Македонија, и еден од златната генерација кој ја одведе селекцијата до 4-то место на Еуробаскетот во Литванија 2011-та година. Владо Илиевски се очекува официјално да ја објави репрезентативната „пензија“ но еден корисник на Youtube направи комплациско видео посветено токму на Владо. Во него тој на прекрасен начин изрази благодарам се сета пожртвуваност, сите кошеви, победи и порази низ сите овие години. Како изгледа „благодарноста“ кон Владо?
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Македонија уште пред поаѓањето за ЕП во Загреб како да беа откажани од пласманот во осминафиналето, со изјавите како „да победиме на два дуела е рамно на освојување медал“, а со таков пристап можеше да се насети конечниот епилог. А Македонија можеше и мораше подобро и повеќе. Тоа е општиот заклучок по првата рунда натпревари ЕП Според играта македонските кошаркари не заслужија да се најдат во нокаут-фазата ПО СЛАБИОТ НАСТАП НА МАКЕДОНИЈА НА ЕП 2015 Повторно, како и пред две години во Словенија, и овој пат неуспешна кошаркарска одисеја на репрезентацијата на Македонија на 39-то Европското првенство (ЕП), кое првпат во историјата се игра во четири држави, Франција, Германија, Хрватска и Летонија. Македонија беше дел од групата Ц, во хрватскиот главен град Загреб, заедно со Грција, Хрватска, Словенија, Грузија и со Холандија. Жолто-црвените на крајот беа петти во групата, а крајниот пласман е делба на 17-то место, што е за четири места подобро од пред две години, иако е со ист скор како и ...
| | веќе видена | слични

Македонија со неуспех го заврши Евробаскетот 2015 пласирајќи се во групата тимови со само една победа, односно од 17. до 23. место на конечната табела, на која има 24 тима. Раководството на МKФ пред Евробаскетот изјави дека една до две победи на ова ЕП би бил задоволителен резултат за Македонија, но јавноста се надеваше и очекуваше пласман во вториот круг, за што сметаше дека овој тим има сила и квалитет. Сепак, тоа не се случи. Анализирајќи ги настапите на Македонија на овој Евробаскет, се гледа дека главниот кикс беше начинот како црвено-жолтите настапија во мечот со Грузија, што го изгубивме со голема разлика, а кој беше клучен за нашиот пласман во вториот круг. Уште пред неколку месеци, од ждрепката за групите, се знаеше дека токму мечот со Грузија најверојатно ќе биде оној клучниот момент за настапот на Македонија и за оцената на учинокот на нашиот тим на целото првенство. И наместо на тој меч нашите репрезентативци да бидат „темпирани“ да дадат најмногу, тие го покажаа далеку најслабото издание на ...
| | веќе видена | слични

Македонската кошаркарска репрезентација го заврши настапот на Европското првенство и иако очекувањата не беа високи, разочарувањето е големо. Одлуката за неуспех беше донесена уште пред да отпатуваме во Загреб, таму ја видовме само сликата што, сакајќи или не, претходно беше креирана.По заминувањето на Антиќ, Гечевски, Чековски, Мекејлеб... беше сосема јасно дека ќе биде потребно подолго време за Македонија повторно да изгради селекција способна да го повтори историскиот успех од Литванија. Селекторската палка му беше предадена на српскиот тренер Александар Џикиќ и смената на генерациите почна успешно. Новите момци ги минаа квалификациите, а новиот селектор со својата работа и однос ја освои македонската јавност. Целта беше остварена, Македонија се пласира на Евробаскетот.Сите турбуленции во кошарката минатата сезона, кои беа проследени и со политички игри, беа стишени со сменувањето на раководството на МКФ. На чело на федерацијата застана Пеце Наумовски, а за негова десна рака беше назначен Заре Марковски. ...
| | веќе видена | слични

Само една победа и уште две добри полувремиња премалку за да се заслужи билетот за Лил и осмина-финалето Според се што покажа на 39. Европско првенство, машката кошаркарска репрезентација на Македонија не заслужи да игра во осмина-финалето. Само една победа, и тоа над Холандија, селекција што се врати на ЕП по цели 25 години, премалку е за билет за вториот круг во Лил. Посебно ако на тоа се додадат четирите двоцифрени порази од Грција, од Хрватска, од Грузија и од Словенија, сите четири поразени од „црвено-жолтите“ на патот до историското четврто место во Литванија пред четири години. Оттогаш наваму многу нешта се сменија, во Загреб ги немаше ни Перо Антиќ, ни Бо Мекејлеб, ни Тодор Гечевски, ни Ѓорѓи Чековски, па билансот како тој на претходниот Евробаскет во Словенија 2013, кога беше совладана само Србија, не може да се третира ниту како непријатно изненадување, ниту како дебакл. Да се биде во друштво со Русија, од која македонските кошаркари пред четири години загубија во натпреварот за бронзениот медал, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 143 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 108 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена

Обвинителката Вилма Рускоска не знае каде е специјалната обвинителка Катица Јанева, која на почетокот на неделава си поднесе неотповиклива оставка, а неколку ...
сите 281 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

По поразот од Грузија, Македонија ќе има нова шанса утре во Загреб

Од:
До кого (е-маил):
Порака: