Одбележување две децении регионални филмски врски


Сараевскиот филмски фестивал слави 20 години успешна работа. Сараевскиот филмски фестивал, кој одбележува 20 години од своето постоење, завршува на 23-ти август. [Бедрана Калетовиќ/SETimes] Сараевскиот филмски фестивал започна на крајот од речиси четиригодишната опсада со снајпери и артилерија од страна на босанските Срби кои зазедоа позиции на ридовите околу градот. Кон крајот на опсадата на Сараево, со желба да помогнат во обновата на граѓанското општество и одржувањето на космополитскиот дух на градот, организаторите го покренаа Сараевскиот филмски фестивал (СФФ) во 1995 година. Како феникс, фестивалот се создаде од пепел и сега прославува 20 години од своето постоење. „Оваа година е 20-годишнина од СФФ и тоа ќе биде завршница на она што го работевме во изминатите години. Ние имаме планови, цели и визии, исто како што ги имавме и во 1995 година“, рече директорот на фестивалот Мирсад Пуриватра. Фестивалот е потврда за силата на уметноста и помирувањето, рече Пуриватра. Настанот не е вообичаен фестивал уште ...
| | веќе видена | слични

Сузана Тасева советник за односи со јавноста во Општина Струмица Па, не доволно. Поминаа само три дена и уште сме под силни импресии од единаесетдневните фестивалски содржини. Беше напорно, но вредеше. Од сите страни стигнуваат позитивни реакции, од учесниците во 28-те настани на десетте отворени сцени во градот, а за прв пат годинава и во две населени места, Муртино и Просениково, но најмногу од публиката. И многу сме среќни поради тоа. Струмица покажа дека е град кој ја почитува културата, уметноста, традицијата, но и град кој држи чекор со современите трендови и успешно ги вклопува во своето поднебје, почитувајќи ги различните вкусови на своите граѓани. За нас е многу битно што успеавме да понудиме фестивал различен од сите други, да направиме фестивал чиј квалитет не се мери по испиени пива, изедени плескавици, туку по создавање ликовни дела, промоции на книги, вечери на поезијата, филмот, театарот, афоризмот, отворени музички сцени со настапи на изведувачи од сите музички жанрови и за сите вкусови. ...
| | веќе видена | слични

Голем огномет, спектакуларни визуелни ефекти и неверојатна забава можеа да се видат и почувствуваат на последната вечер од фестивалот „Сигет".Македонскиот композитор Кирил Џајковски ја имаше честа да ја затвори седумдневната манифестација, што само по себе кажува дека и Унгарците му оддаваат голема почит со тоа што го ставаат на завршницата на нивниот фестивал. Шоуто на Кирил траеше час и половина, а тој настапи заедно со познатата ТК Вондер, која неретко е дел од неговото шоу. Интересно беше да се види како илјадници посетители од целиот свет ја прифатија музиката, и се забавуваа на електро-звуците помешани со балкански мелос. Ако нешто знае да направи Џајковски, тогаш тоа со сигурност е добра забава.На Главната сцена, пак, настапи познатиот диџеј Келвин Харис, кој од „Форбс“ беше прогласен за најплатен диџеј на светот за 2013 година. Тој ги изведе некои од неговите најголеми хитови, а во спектакуларното шоу уживаа дури и оние што не се следбеници на неговата музика.Годинешното издание на фестивалот го ...
| | веќе видена | слични

Деновиве заврши еден од најголемите фестивали во Европа! Двајца новинари од think.mk престојуваа во Будмпешта на фестивалот седум дена и уловија неверојатни моменти од ова уникатно доживување. Дел од македонските новинари во Сигет прес центарот. Пред да ги претставиме фотографиите и видеото кое е преработка од повеќе снимки од седумдневниот фестивал, ќе спомнеме нешто за самата идеја или целта на фестивалот. Претпоследнот ден имавме специјална прес конференција каде што организаторите ни пренесоа важни информации за фестивалот како и неговата цел и традиција. Зборот „Сигет“ инаку на унгарски значи остров, а фестивалот Сигет започнува со свое постоење во 1993 година, како визија на неколку „сонувачи“ односно пријатели студенти кои сакале специфичен и уникатен фестивал, а токму тоа истиот го оддржа во живот толку години и привлече неверојатна публика и попларност во Европа и светот. Оваа 2014 година Сигет може да се пофали со рекордна посетеност од цели 415 000 посетители. Сигет ја користи додавката „остров на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Поранешниот министер Миле Јанакиески е пуштен во домашен притвор. „Жалбата на М.Ј. се уважува, па мерката притвор се заменува со мерка куќен притвор во траење ...
сите 360 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша не присуствуваше на погребот на Шабан Шаулиќ. Како што еднаш таа објаснила, не оди на погреби на пријателите, бидејќи се плаши дека тоа нема ...
сите 254 | | | веќе видена

Претседателот на Комисијата, Павле Богоевски ја презакажа за утре седницата поради повеќемината говорници кои се пријавиле за збор, а во текот на дискусијата ...
сите 325 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 116 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Одбележување две децении регионални филмски врски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: