Културно-забавна - Три илјади македонисти престојувале во Охрид

Сто и дванаесет македонисти, професори по македонски јазик и литература, преведувачи, научни работници, слависти и студенти што го изучуваат македонскиот јазик од 24 земји учествуваат во работата на 44. Меѓународен семинар за македонски јазик, литература и култура што вчера почна во Охрид. Велимир Стојковски, ректор на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ од Скопје, кој го организира семинарот, потсети дека овој собир претставува мост меѓу генерациите, преку кој поминале повеќе од три илјади слушатели од повеќе од 45 држави, но и млади македонисти што успешно ја продолжуваат работата на своите учители во 11 лекторати и во 19 центри во кои се изучува македонскиот јазик низ светот. Директорот на Меѓународниот семинар за македонски јазик Максим Каранфиловски изјави дека клучните настани на кои ќе биде ставен акцентот на семинарот и во рамките на годинешната научна конференција е јубилејот 90 години од раѓањето на Блаже Конески, потоа 150 години од издавањето на „Зборникот“ на браќата Миладиновци, но додаде ...
| | веќе видена | слични

На семинарот досега учествувале и бројни млади македонисти што ја продолжуваат работата на своите учители во 11 лекторати и 19 центри Сто и дванаесет македонисти, професори по македонски јазик и литература, преведувачи, научни работници, слависти и студенти што го изучуваат македонскиот јазик од 24 земји учествуваат на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура што се отвори вчера во Охрид. - Јазикот е значаен дел од целокупното културно наследство на еден народ. Тој е компонента што го детерминира потеклото на народот, неговото минато и конечно неговиот идентитет. Без него, идентификацијата во светски контекст е невозможна - рече министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска на отворањето на семинарот во Охрид. Семинарот, според неа, во изминативе 44 години прерасна во своевиден глобален центар за македонистика. - Семинарот даде силен поттик и беше инспирација за стручните лица и научниците за проучување на лингвистиката, но исто така стана и предизвик за младите да дознаат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов изјави дека за вчерашниот случај со евакуираните жители од ТЦ „Скопјанка“, за жал Градот нема многу законски надлежности ...
сите 150 | | | веќе видена

Зоврива револтот по грозоморното убиство на Алил Бекир, кој беше убиен и запален од полицаецот Енвер Тоска, пред една недела во прилепското село Беловодица. ...
сите 161 | | | веќе видена

Дигитални мерачи на брзина ќе бидат поставени во близината на пет средни училишта во Скопје. Овие инструменти постојано ќе ја детектираат брзината со која ...
сите 138 | | | веќе видена

Во Собранието на Република Македобија утрово беше отворена дводневна регионална конференција за дијалог на високо ниво за политичкото учество на младите и ...
сите 21 | | | веќе видена

Охрид, 20. септември 2018 (ИНПРЕС) – На Граничниот премин на аеродромот „Свети Апостол Павле“ во Охрид, вчера, после 17:00 часот, за излез од Република ...
сите 90 | | | веќе видена

Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска изјави дека поддржува наоѓање решение со кое ќе се овозможи пензионерите без дополнителни приходи да немаат ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Три илјади македонисти престојувале во Охрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: