Културно-забавна - Три илјади македонисти престојувале во Охрид

Сто и дванаесет македонисти, професори по македонски јазик и литература, преведувачи, научни работници, слависти и студенти што го изучуваат македонскиот јазик од 24 земји учествуваат во работата на 44. Меѓународен семинар за македонски јазик, литература и култура што вчера почна во Охрид. Велимир Стојковски, ректор на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ од Скопје, кој го организира семинарот, потсети дека овој собир претставува мост меѓу генерациите, преку кој поминале повеќе од три илјади слушатели од повеќе од 45 држави, но и млади македонисти што успешно ја продолжуваат работата на своите учители во 11 лекторати и во 19 центри во кои се изучува македонскиот јазик низ светот. Директорот на Меѓународниот семинар за македонски јазик Максим Каранфиловски изјави дека клучните настани на кои ќе биде ставен акцентот на семинарот и во рамките на годинешната научна конференција е јубилејот 90 години од раѓањето на Блаже Конески, потоа 150 години од издавањето на „Зборникот“ на браќата Миладиновци, но додаде ...
| | веќе видена | слични

На семинарот досега учествувале и бројни млади македонисти што ја продолжуваат работата на своите учители во 11 лекторати и 19 центри Сто и дванаесет македонисти, професори по македонски јазик и литература, преведувачи, научни работници, слависти и студенти што го изучуваат македонскиот јазик од 24 земји учествуваат на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура што се отвори вчера во Охрид. - Јазикот е значаен дел од целокупното културно наследство на еден народ. Тој е компонента што го детерминира потеклото на народот, неговото минато и конечно неговиот идентитет. Без него, идентификацијата во светски контекст е невозможна - рече министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска на отворањето на семинарот во Охрид. Семинарот, според неа, во изминативе 44 години прерасна во своевиден глобален центар за македонистика. - Семинарот даде силен поттик и беше инспирација за стручните лица и научниците за проучување на лингвистиката, но исто така стана и предизвик за младите да дознаат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 174 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 56 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Три илјади македонисти престојувале во Охрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: