Путин дрско кон новинар: „Прво себеси разјасни си некои работи, па после може да разговараме“


2 копии

На прашање за шпиунот Скрипаљ, претседателот на Русија, Владимир Путин остро одговорил на еден од новинарите. На прашање за шпиунот Скрипаљ, претседателот на Русија, Владимир Путин остро одговорил на еден од новинарите.Рускиот претседател ги отфрлил прашањата за одговорноста на Русија за труење на поранешниот агент Сергеј Скрипаљ и на новинарите кои поставувале такви прашања остро им возвраќал поубаво да ја истражат ситуацијата.Бртианските медиуми пренеле извештаи според кои Велика Британија планира да каже дека Москва би можела да биде одговорна за овој инцидент.Во британскиот Солсбериј на 5. мат маж и жена се отруени со „нпозната материја, по што се хоспитализирани и се наоѓаат во критична состојба. Подоцна е утврдено дека станува збор за поранешниот полковник за Главни известувања на управата на Русија, Сергеј Скрипаљ и неговата ќерка.Московскиот воен суд во 2016 година го осуду Скрипаљ на 13 години затвор, бидејќи во средината на 90-те години од минатиот век пренесувал тајни на британската ...
| | веќе видена | слични

Амбасадорот на Русија во Лондон Александар Јаковенко денеска изјави дека руските граѓани, медиуми и дипломати во Велика Британија се соочуваат со закани.- Закани добиваат не само дописниците, туку и дипломатите и обичните Руси - рече тој.Јаковенко најави дека Амбасадата на британската страна ќе и постави прашање во врска со тоа.- Ќе укажеме дека таков тон во британските медиуми и таква хистерија се апсолутно недозволиви. Важно ни е да создадеме најбезбедни услови за да обезбедиме дека никој не му се заканува на нашиот народ и дека нашите државјани се безбедни, изјави рускиот амбасадор.Тој истакна дека Москва не гледа сигнали оти Лондон е подготвен на соработка во однос на случајот Скрипал.- Ништо не е сменето. Не гледаме подготвеност за соработка. Лондон и понатаму не обвинува, заклучи Јаковенко.Во меѓувреме, рускиот амбасадор во Прага беше повикан во чешкото Министерство за надворешни работи во врска со наводите на Москва за можно чешко потекло на нервниот агенс кој е употребен за нападот врз Скрипал во ...
| | веќе видена | слични

Ова е најдлабока криза меѓу двете земји по Студената војна , оценуваат Британските медиуми . Допломатите се веќе на пат кон Москва , откако Британската влада побара да заминат поради вмешаноста на Русија во труењето на Скрипал и неговата ќерка. Како што рече премиерката Тереза Меј дипломатите работеле како Руски шпиони под закрила на дипломатски статус и им даде една недела да ја напуштат земјата . Русија негираше какава било вмешаност во труењето на Скрипал со нервен гас , а како реципрочна мерка им наложи на 23 Британски дипломати во рок од една недела да ја напуштат Русија , како и да се затвори Британскиот совет во Москва. Портпаролот на Меј најави и дека Британија ќе преземе дополнителни мерки со следење на лица за кои може да се претпостави дека се закана за националната безбедност. Дипломатите заминаа со посебен авион , со ознаки ,,Русија” и на заминување од аеродромот Стантсед беа поздравени од првите луѓе  на Руската амбасада. За утре Министерството за надворешни работи на Русија најави состанок со ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Рускиот научник Леонид Ринк, кој учествувал во создавањето на нервниот агенс „новичок“, со кој беа отруени поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка, рекол дека нападот не личи на московска работа бидејќи тие не умреле веднаш. Леонид Ринк за агенцијата РИА рекол дека Британците би можеле да стојат зад нападите на Скрипал. „Тешко е да се поверува дека Русите се вмешани бидејќи отруените се сè уште живи. Таква неверојатна неспособност на руските шпиони, едноставно, би била смешна и неприфатлива“ рекол Ринк. Тој потврдил дека за време на Советскиот Сојуз работел во воена установа каде што бил развиван нервниот агенс „новичок“. Ринк како крајна бесмислица ги отфрлил тврдењата на британските медиуми дека Јулија Скрипал можела не знаејќи да го пренесе „новичок“ од Русија додавајќи дека нервниот агенс не би можел да се одржи на толку долг пат.
| | веќе видена | слични

Леонид Ринк, еден од творците на "Новичок", отровот со кој наводно се отруени поранешниот руски двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија, смета дека Британците не даваат им даваат примерот од таа супстанца на Русите, бидејќи веднаш би можело да биде утврдено дека не е направена во Русија. "Зошто мислите дека Британците одбиваат да и дадат примерот на Москва? Бидејќи без разлика на тоа колку експертите се обидувале, технологијата на производство секогаш се разликува. Тоа некој вид на ракопис. Тогаш веднаш ќе стане јасно дека ова не е руска технологија", рекол Ринк. Ринк додал дека примерокот од Солисбери може да биде како "отпечаток од прст" за форензичарите. "Би можело лесно да се утврди дека отровот не е направен во Русија", нагласил тој. Тој истакнува дека на Британците им е достапна технологијата за правење на "Новичок" и нагласува дека сите формули потребни за создавање на таа супстанца претходно ги обелоденил Вил Мирзајанов, кој емигрирал во САД. Ниеден малку вешт руски "диверзант" нема да ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Руските дипломати и нивните семејства се подготвуваат да ја напуштат Велика Британија бидејќи бea протерани поради труењето на рускиот шпион Сергеј Скрипал и ќерка му Јулија во Солсбeри. Во тек е и отстранување комбиња и дипломатски автомобили од амбасадата во Лондон. Велика Британија протера 23 дипломати кога премиерката Тереза Мај изјави дека Русија е виновна за труењето на Скрипал и неговата ќерка. Британската влада ќе одлучи дали да наметне и дополнителни санкции за Русија. И официјална Москва исто така возврати со протерување британски дипломати од земјата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во ексклузивно интервју за Дојче веле , шефот на британската дипломатија Џонсон објаснува зошто Лондон смета дека Русија е одговорна за нападот врз поранешниот шпион Сергеј Скрипал. Тој говори за горчливи искуства со Кремљ. ДВ: Господине Џонсон, пред неколку дена изјавивте дека е многу веројатно оти претседателот Путин ја наредил употребата на нервен гас во нападот против поранешниот шпион Сергеј Скрипал. Што поседувате како доказ за да ги потврдите овие тврдења? Борис Џонсон: Мислам дека е многу важно најпрво да кажеме оти сметаме дека виновници не се рускиот народ, или Русија. Немаме проблем со Русија. Ова се проблеми со Кремљ и со руската држава таква- каква што е во моментов. Причината што го реков тоа е што, според нашите научници, бил користен нервниот отров Новичок. Треба да се има предвид дека Сергеј Скрипал веќе беше идентификуван како цел за ликвидација и дека самиот Владимир Путин изјави дека предавниците, т.е. дезертерите како Скрипал треба да се отрујат. Оттука, се работи за руски нервен отров. ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од 20 руски дипломати ја напуштија Велика Британија. Тие ја напуштија Британија откако британскиот премиер Тереза Меј, побара тоа да направат, поради нападот со нервен гас на поранешниот агент Сергеј Шкрипал и неговата ќерка. Неколку десетици луѓе, како и деца, излегоа од руската Амбасада во Лондон со куфери, торби и транспортери за миленици. Меј на 14 март одреди рок од една недела за 23 руски дипломати, за кои наведе дека не се пријавени како известувачки агенти, и кои треба да ја напуштат Велика Британија. Потоа следеше и контра потег на Русија, која одлучи да протера 23 британски дипломати, чие заминување се очекува наредните денови. Тензиите меѓу двете земји пораснаа, кога поранешниот руски и британски агент Шкрипал и неговата ќерка Јулија, беа отровени во англискиот град Солсбери. Тие се и понатаму во критична состојба. Лондон тврди дека методата за труење со нервен гас, е позната уште од Советскиот Сојуз, каде претставувала практика. Москва негира вмешаност, а портпаролот на Кремљ, Димитриј ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Алијансата стои зад Британија во нејзинот спор со Русија околу труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка во англиското гратче Салсбери. Столтенберг на заедничката прес конференција со шефот на британската дипломатија Борис Џонсон изјави дека сите 29 земји членки на НАТО се солидарни со Британија. Лондон тврди дека Скрипал и неговата ќерка биле отруени со нервен гас и од тогаш се во критична состојба. Британија оцени дека Русија била вмешана во случајот. Москва тоа го демантира. Related
| | веќе видена | слични

Во Москва денеска попладне се очекува да пристигнат 23-цата руски дипломати, кои беа протерани од Велика Британија поради спорот што настапа по труењето на поранешниот двоен шпион Сегеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во англискиот град Солсбери, за Во Москва денеска попладне се очекува да пристигнат 23-цата руски дипломати, кои беа протерани од Велика Британија поради спорот што настапа по труењето на поранешниот двоен шпион Сегеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во англискиот град Солсбери, за што Лондон ја обвини Русија. Русија возврати со иста мерка и нареди протерување на 23 британски дипломати, кои треба деновиве да ја напуштат Москва. Русија ја негира вмешаноста во труењето со нервен гас на Скрипал и неговата ќерка, кои и натаму се во критична состојба. ЕУ изрази солидарност со британската премиерка Тереза Меј и ја повика Москва „итно да се позанимава“ со барањето на Велика Британија во врска со програмата за нервниот гас „новичок“ со кој беше затруен Скрипал.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ во пресрет на утрешните саботни протести „Еден од пет милиони“, денеска изјави дека секој има право ...
сите 172 | | | веќе видена

До понеделник ќе се задржи стабилно и топло време, а во вторник ќе настапи промена на времето. Ќе има зголемена облачност со повремен дожд и ќе дува умерен до ...
сите 170 | | | веќе видена

Бев во посета на кичевската населба Ламели. Имаме тешко секојдневие, незнаење на власта и огромна неспособност. Имаме неправда на секој чекор, напиша лидерот ...
сите 171 | | | веќе видена

,,Ова е ИД на денот на изборите . Ова е ИД денеска” , рече Трамп покажувајќи им на новинарите географска карта со бројни црвени точки претходнои со бела ...
сите 107 | | | веќе видена

Советот за стабилизација и асоцијација денеска во Брисел на петнаесеттиот состанок помеѓу Република Северна Македонија и Европската Унија ги поздрави ...
сите 114 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Путин дрско кон новинар: „Прво себеси разјасни си некои работи, па после може да разговараме“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: