Регионот се бори за енергетска стабилност

Откако Русија објави дека ќе ја запре изградбата на гасоводот Јужен тек, земјите во регионот дебатираат за енергетската стабилност. Гасоводот Јужен тек требаше да носи руски гас во јужна Европа. [Toмислав Георгиев/SETimes] Веста дека Русија ја напушта изградбата на гасоводот Јужен тек, кој требаше да носи руски гас во јужна Европа, предизвика дискусија меѓу балканските земји во врска со енергетската безбедност на регионот. Рускиот претседател Владимир Путин на 1-ви декември во Анкара рече дека Русија не може да ја реализира изградбата на гасоводот поради противењето на Европската унија. Јужен тек требаше да влегува во европските земји преку Бугарија, земја-членка на ЕУ, и беше планирано да носи гас до италијанскиот град Тревизо. „Со оглед на тоа што сѐ уште не сме добиле дозвола од Бугарија, Русија не може да продолжи со спроведувањето на проектот во оваа ситуација“, изјави Путин за новинарите во врска со судбината на гасоводот вреден 16 милиони евра. Бугарската влада го демантираше тврдењето и рече дека ...
| | веќе видена | слични

Русија се согласи да им плати 1,86 милијарди евра на акционерите на нафтената компанија Јукос, откако Европскиот суд за човекови права ја одби нејзината жалба, изјави рускиот министер за правда Александар Коновалов. – Судиите донесоа одлука. Ние сме принудени да ја прифатиме. Сметаме дека е неразумно, но не можеме ништо да направиме, истакна Коновалов. Тој истовремено додаде дека Русија не е должна да се придржува на одлуката на Европскиот суд, додавајќи дека спроведувањето на одлуката е само „добра волја“ од страна на една членка на Советот на Европа. Европскиот суд ја одби жалбата на руското Министерство за правда, кое апелираше да се поништи одлуката за исплата од јули 2014 година. Русија сега мора да им исплати отштета на некогашните акционери на една од најголемите руски приватни нафтени компании поради нефер даночната постапка, која доведе до банкрот и ликвидација на претпријатието во 2007 година. Поранешниот директор Михаил Ходорковски направи од Јукос најголема нафтена компанија во сопственост на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Граѓаните сами да ги читаат и слушаат изјавите од лидерите, за да не бидат под влијание на разни пропаганди, вели долгогодишниот аналитичар за Балканот од ...
сите 123 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 67 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријава против Н.А.(31) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување ...
сите 167 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 69 | | | веќе видена

Скандал во Маврово. Нападнат новинарот Љупчо Златев кој денеска на лице место токму од Маврово сакаше да ја информира јавноста за случајот поврзан со викенд ...
сите 25 | | | веќе видена

Големата италијанска и светска актерка Клаудија Кардинале, како и оскаровецот Роџер Дикинс денеска во попладневните часови пристигнаа во Македонија. Клаудија ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Регионот се бори за енергетска стабилност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: