Морбилите меѓу повикот за вакцинација и недовербата во здравството


Од прогласувањето на епидемијата на мали сипаници во Скопје на 2 јануари, по повеќе од четири месеци прогласена е и епидемија на територијата на целата држава. ...
| | веќе видена | слични

На Дејан Живановиќ му требале пет години да ги усоврши движењата, за конечно да почне на жителите во главниот град на САД да им приредува мало шоу сосе ...
| | веќе видена | слични

Во Битола нема ниту еден случај на морбили. Исто така нема ниту во Могила, Новаци, Ресен и Демир Хисар. 40 случаи има во Кичево. Епидемија од морбили е ...
| | веќе видена | слични

„Со редовна вакцинација ги заштитуваме нашите деца, најблиски и пошироката заедница од тешки заразни заболувања. Високиот опфат на вакцинација на соодветна ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Тимовите во здравствените домови кои се подготвени ќе почнат денеска со теренска вакцинација во училиштата, а тие на кои им е потребна малку поголема ...
| | веќе видена | слични

Денес започна теренската вакцинација против мали сипаници во училиштата. Во местата, пак, каде што немаше услови за почеток на оваа превентивна акција, истата ...
| | веќе видена | слични
5 копии
10 копии

Министерството за здравство годинава во Календарот за имунизација воведува две нови вакцини – вакцина против рота-вирусот и пневмококна вакцина, соопшти ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 520 | | | веќе видена

Турција на почетокот на мај целосно прекина да увезува иранска нафта, за да ги почитува американските санкции, иако не ги одобрува, изјави турски официјален ...
сите 172 | | | веќе видена

Именувањето на новиот директор на Агенцијата за разузнавање, најавата за анализа на надворешната политика и за деблокада на процедурата за агремани за ...
сите 271 | | | веќе видена

Скандалот „Ибица“ доведе до падот на австриската влада, но истовремено, и до подем на познатиот музички хит од 1999 година, „We’re Going to Ibiza“ од групата ...
сите 201 | | | веќе видена

Неколку европски лидери се обидуваа да ја убедат германската канцеларка Ангела Меркел, на самитот во Романија на 9 мај, да ја прифати позицијата претседател на ...
сите 84 | | | веќе видена

Британската премиерка Тереза Меј утре ќе поднесе оставка поради тоа што не е прифатена нејзината позиција за тоа како да се реализира напуштањето на Европската ...
сите 116 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Морбилите меѓу повикот за вакцинација и недовербата во здравството

Од:
До кого (е-маил):
Порака: