Фалкао и Карваљо потпишаа за Монако

Нема дилема, Фалкао во следната сезона ќе игра во Монако. Договорот е потпишан на четири години, а парите на Риболовлев, 60 милиони евра се на сметката на Атлетико Мадрид. Некои медиуми шпекулираа дека ова е само итар потег и дека во договорот има клаузула дека кој и да ја уплати истата сума од 60 милиони на Монако, во секое време Фалкао може да замине, а со тоа тој уште во јануари би се вратил во Шпанија, но во Реал Мадрид. Со тоа би се избегнал договорот дека од Атлетико, Фалкао не смее да оди во Реал Мадрид. Други медиуми пак тврдат дека нема никаква клаузула и дека Фалкао има договор на 4 години. На една година, поради неговата возраст од 35 години, договор со Монако потпиша и Карваљо кој во кнежевството оди како слободен играч, а во одбраната би можел деновиве да му се придружи барем со договор и Ван Бујтен. Француските медиуми тврдат дека следно засилување на Монако ќе биде голманот на Барса, Виктор Валдес.
| | веќе видена | слични

Рускиот шеик како медиумите го нарекоа богатиот сопственик на Монако Димитриј Риболовљев , во текот на летото планира да инвестира во својот тим од малото кнежевство огромни 200 милиони евра за засилувања. Со новите засилувања ,тимот кој супериорно го освои првото место во Втората лига на Франција ќе биде скоро комплетно реновиран. Шпанскит весник Марка го престави идеалниот тим на Монако , со фудбалери кој би требало да играат во клубот од малото кнежевство во сезоната 2013 -2014 . До денес Монако се засили со двоецот на Порто вреден 70 милиони евра Жоао Мутињо и Џемјс Родригез, искусниот Рикардо Карваљо од Реал Мадрид и големата ѕвезда на светскиот фудбал досегашниот ас на Атлетико Мадрид Радамел Фалкао. На списокот на потенцијални засилувања на Монако се и голманот на Барселона Виктор Валдес , стоперот на Челзи Бранислав Ивановиќ, Португалецот Коентрао од реал и напаѓачот на Манчестер Сити Аргентинецот Карлос Тавез.
| | веќе видена | слични

Португалскиот фудбалски бренд Порто покрај многубројните титули кои ги освојува може да се пофали со неверојатен профит од трансфери. Во последните десет години Порто од трансферите на повеќе од 20 фудбалери има направено профит од 500 милиони евра. Во сите тие фудбалери кои го напуштиле „Драгао“ биле инвестирани „само“ 68 милиони евра. Најсвежи сеќавања будат трансферите на Џејмс Родригез и Жоао Мутињо кои за 70 милиони евра се преселија во Монако. Пример како работи Порто е пронаоѓањето на Радамел Фалкао, кој исто така заврши во Монако, но од тимот на Атлетико Мадрид, a милионскиот трансфер на Хулк во Зенит. “Јорганџиите“ за него на Порто му искешираа 45 милиони евра, а во Португалија од Ривер Плата пристина за минорна цена од 6 милиони. Порто најмногу пари во една сезона заработи со продавањето на “шампионската генерација“ од 2003 година кога ја освоија Лигата на Шампиони. Тогаш од португалската престолнина заминаа Фереира, Карваљо, Деко, Костиња и Карлос Албертио. Мх.П.
| | веќе видена | слични

Агентот на Хулк, Теодор Фонсека, излезе со коментар дека не дал никаква изјава, откако вчера во медиумите кружеше вест во која кажувал дека Монако се интересира за неговиот клиент, тој потенцираше дека тимови од Премиер Лигата се интересираат за услугите на Бразилецот. - Два одлични тима од Премиер Лигата се интересираат за Хулк. Засега иднината на Хулк е во Зенит, но никогаш не сум дал некаква изјава за Монако. Јас немам разговарано со никој од Франција, - изјавил агентот на Хулк.
| | веќе видена | слични

Радамел Фалкао во петок и официјлано ќе потпише договор со Монако. Повратникот во француската елита веќе ги обезбеди усллугите на Жоао Мутињо, Џејмс Родригез и Рикардо Карваљо, но Фалкао сигурно е најголемото засилување. Фалкао во вторник ги мина лекарските тестови во Монако и се очекува утре да стави потпис на петгодишен договор. Засега не се знае висината на трансферот, но сигурно е дека бројката ќе биде поголема од 60 милиони евра, поради клаузулата која ја има во договорот со Атлетико Мадрид. Монако викендов ќе ја заврши сезоната со голема прослава, а се очекува на неа да присуствува и принцот Алберт и претседателот на клубот Димитриј Риболовљев. Фалкао боите на Атлетико ги бранеше од 2011-та година кога од Порто се пресели во Мадрид.
| | веќе видена | слични

Колумбискиот напаѓач Радамел Фалкао во петок и официјално ќе стане фудбалер на Монако, пренесуваат медиумите ширум светот. Монако кој повторно се враќа во првата лига на Франција, во овој преоден рок веќе ги обезбеди потписите на Жоао МУтињо, Џејмс Рордигез и Рикардо Карвајло. Фалкао во вторникот веќе ги помина лекарските прегледи во Кнежеството и во петок се очекува да стави потпис на петгодишниот договор. Засега се уште не се знае точната сума на пари која Монако ќе му ја исплати на Атлетико, но најверојатно таа цифра ќе биде над 60 милиони евра, поради клаузулата која напаѓачот ја има во договорот со „јорганџиите“. Клубот од кнежеството овој викенд ќе ја затвори сезоната со голема прослава на која се очекуваат да присуствуваат принцот Алберт и претседателот на клубот Димитри Роболјев.
| | веќе видена | слични

Продолжува шопинг турата на францускиот клуб полн со руски пари – лидерот за трошење пари на трансфери ова лето. По ангажманот на Мутињо и Родригез од Порто, како и скоро официјалниот трансфер на Фалкао, интересот им се сврте кон Италија. Француски L’Equipe пишува дека Монако подготвиле понуда од 25 милиони евра за Маркизио, играч кој сегашниот тренер на Монако, Раниери го промовираше во стандарден играч на првиот тим на Јувентус кога тој го водеше Јувентус во годините 2007-2009.
| | веќе видена | слични
3 копии

Шампионот на Франција Пари Сен Жермен, кој е во сопственост на катарски шеици, од следната сезона ќе добие сериозна конуренција. Рускиот шеик, како што медиумите го нарекуваат сопственикот на Монако Димитри Риболовљев, летово планира да потроши 200 милиони евра на засилувања. Француските медиуми ги претставија најдобрите 11 на Монако, кои од следната сезона ќе ги бранат боите на клубот од кнежеството. Монако засега успеа да ги доведе Жоао Мутињо и Џејмс Родригез од Порто, Рикардо Карваљо од Реал Мадрид и Радамел Фалкао од Атлетико Мадрид, но нема тука да запре. На списокот се наоѓаат уште и голманот на Барселона Виктор Валдез , Бранислав Ивановиќ од Челзи, Фабио Коентрао од Реал, како и напаѓачот на Манчестер Сити, Карлос Тевез .
| | веќе видена | слични
2 копии

Португалскиот шампион Порто е вистински пример како се води еден фудбалски клуб и како може од фудбалот да се профитира, а притоа и клубот да продолжи да освојува трофеи во националното првенство и да биде конкурентен во Европа. А профитот е неверојатен. Порто има заработено неверојатни 500 милиони евра за 10 години. Од 2003 наваму има девет титули, и секоја сезона добро профитира од продажбата на фудбалери, нешто што ретко се случува во фудбалскиот свет, кога тимот ќе ги изгуби значајните фудбалери, да продолжи да освојува титули. Последни во низата на продадени клучни фудбалери од тимот, се двоецот Жоао Мутињо – Џејмс Родригес, кои во Монако заминаа за 70 милиони евра. Порто во изминатава деценија продаде еден куп фудбалски ѕвезди и се започна од трансферот на Хелдер Постига во 2003 година во Тотенхем за девет милиони евра. Потоа следуваа трансфери на Пауло Фереира, Деко, Рикардо Карвалјо (сите во Челси) за 65 милиони евра, па Диего (Вердер), Андерсон (Манчестер јунајтед) за 30 милиони, Пепе (Реал Мадрид) ...
| | веќе видена | слични

Францускиот весник „Л’Кип“ го објави дрим-тимот на Монако, финансиран од рускиот милијардер Дмитри Риболовљев, кој ќе се обиде веќе идниот мај да го сруши Пари Сен Жермен, актуелниот првак на земјата изграден со стотици милиони евра од Катар.Во тимот на Монако, кој веќе донесе две големи засилувања за 70 милиони евра (двоецот Мутињо-Родригес од Порто), од актуелниот тим ќе останат само тројца првотимци. Сите останати фудбалери би требало да дојдат летово, а целиот проект речиси сигурно ќе стигне преку 200 милиони евра. Староседелци се Раги, Н’динга и Фереира Караско.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 187 | | | веќе видена

На четвртиот ден од пробниот попис на населението кој се одржува во 13 општини, Заводот за статистика се соочува со тecнички пpoблеми при анкетирањето со пomош ...
сите 136 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 95 | | | веќе видена

Борис Џонсон го зацврсти своето водството во трката за нов лидер на конзервативната партија и премиер на Обединетото Кралство. Во вториот круг од гласањето ...
сите 98 | | | веќе видена

Пејачот и композитор Димитар Андоновски, освои две награди за музика на 54. издание на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Тој ...
сите 49 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фалкао и Карваљо потпишаа за Монако

Од:
До кого (е-маил):
Порака: