Изложбата „Ана Франк – Историја за денес“ во Крива Паланка


Изложбата „Ана Франк – Историја за денес“ вечер ќе биде отворена во Градскиот музеј на Крива Паланка. Градскиот музеј изложбата ја организира во чест на 9 Мај – Денот на Европа, а во соработка со Средното општинско училиште „Ѓорче Петров“. Она што ја прави оваа изложба поинаква од другите е што водичи за посетителите ќе бидат млади волонтери, средношколци, кои поминале обука за да ја раскажат приказната на Ана Франк. Патувачката изложба „Ана Франк – Лекции за сегашноста“ претставува збир од триесет и девет изложбени панели кои носат бројни детали од животот на малата Ана и нејзиното семејство од Втората светска војна. Изложбата е отворена во Македонија во рамки на проектот „Хисторија, историја, повјест – Лекции за денес“, а организатори се Младински образовен форум и Куќата на Ана Франк од Амстердам. На изложбата има и панели кои се креирани посебно за македонскиот контекст во периодот по Втората светска војна до денес, а изработени се од домашните експерти Мишо Докмановиќ и Бесник Емини. Изложбата досега ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Австралиецот Тери на својата девојка Ана ѝ подари огрлица со дрвен приврзок кој самиот го изработил, а на девојката толку многу ѝ се допаднала истата што воопшто не ја симнувала од својот врат цела една година. После една година, Тери одлучил да ѝ покаже што всушност се крие во приврзокот кој 365 дена го носела на својот врат. Парот отишол на патување во Шкотска за кое отсекогаш сонувале да го направат, а тогаш Тери ѝ рекол на Ана да ја извади огрлицата за да ја фотографира со карпите. Кога му ја дала, тој ја расекол на половина, а од дрвениот приврзок извадил веренички прстен со кој ја побарал Ана за сопруга на нивното патување од соништата. -Првин се обиде да сфати што се случува, а кога се смири ме праша дали прстенот бил цело време во приврзокот- раскажува Тери. Кога чула дека цело време една година го носела вереничкиот прстен Ана откачила. -Сум можела да го загубам- му викала на својот вереник, но набрзо после тоа ја обзела радоста и среќата од запросувањето.
| | веќе видена | слични

Модна кралица, Челичната дама во модата, жената што никогаш не се смее, се само дел од зборовите со кои се опишува Ана Винтур. Оваа 67-годишна дама има зад себе децениско искуство. Кога е нејзиниот стил во прашање, стана препознатлива по фризурата која никогаш не ја менува, сандалите кои исто така, пречесто ги носи, големите очила за сонце, како и фактот дека речиси никогаш не се смее. 1970 Но, тоа е Винтур која ја познава новата генерација. На почетокот на кариерата и во екот на својата популарност, модната уредничка имала многу весели изданија, и кога е стилот, а и насмевката во прашање. Ана од фотографиите што ќе можете да ги видите има беспрекорно тенка става (нешто со што и денес може да се пофали) и забавни комбинации. Светките и металик ткаенините ѝ се едни од омилените. Фустаните имаат примат во нејзиниот гардеробер, затоа и често ги носи. Ретко може да се забележи во еднобојни комбинации, а таа тенденција трае и денес. Винтур е некој што не се плаши од боите и принтовите. Колку што надворешно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Убавата пејачка Ана Севиќ е една од најатрактивните ѕвезди на Гранд. Пред неколку дена таа имаше заеднички настап во својот сопруг Дарко Лазиќ, а потоа и гостување во една емисија. За овие две пригоди таа одбра провокативен стајлинг и во прв план го стави своето бујно деколте кое навистина мами погледи. on May 14, 2017 at 4:59am PDT on May 14, 2017 at 11:38am PDT on May 12, 2017 at 3:03pm PDT
| | веќе видена | слични

Парот отишол на патување во Шкотска за кое отсекогаш сонувале да го направат, а тогаш Тери ѝ рекол на Ана да ја извади огрлицата за да ја фотографира со карпите. Кога му ја дала, тој ја расекол на половина, а од дрвениот приврзок извадил веренички прстен со кој ја побарал Ана за сопруга на нивното патување од соништата. -Првин се обиде да сфати што се случува, а кога се смири ме праша дали прстенот бил цело време во приврзокот- раскажува Тери. Кога чула дека цело време една година го носела вереничкиот прстен Ана откачила. -Сум можела да го загубам- му викала на својот вереник, но набрзо после тоа ја обзела радоста и среќата од запросувањето.
| | веќе видена | слични

Имено, Ен од своето момче на подарок добила интересна рачно изработен ѓердан кое секогаш го носела на себе. Година дена подоцна, кога отпатувале во Шкотска, Тери се решил да и покаже зошто ѓерданот е толку посебен. Го прережал дрвениот привезок кој сам го направил и од него го извлекол свршеничкиот прстен. Ен  рекла да - иако долго време не и било  јасно што се случува. „Кога се смири ме праша дали прстенот цело време бил во привезокот“ – изјави Тери. „Можев да го изгубам!“ – му одговорила, а лутината брзо ја заменила со среќа.
| | веќе видена | слични

Некои запросувања се поприлично јавни, а некои, како во овој случај, малку таинствени. Австралијанецот Тери направил огрлица и и ја подарил на својата девојка. На огрлицата имало дрвен привезок, а во него - веренички прстен. Ана година дена немала појма дека прстенот се наоѓал таму, а сè се променило после патувањето во Шкотска. Тогаш, Тери од Ана побарал да ја извади огрлицата за да ја фотографира. Кришум го отворил дрвениот привезок, ја наместил камерата и тргнал да и ја врати огрлицата. Клекнал пред неа и и покажал што се наоѓа во привезокот кој околу врат го носела година дена. „Застана збунета неколку секунди, обидувајќи се да сфати што се случува, а потоа кажа ’да’ “, раскажал романтичниот дечко. Тери вели дека кога Ана се смирила, го прашала дали прстенот цело време бил внатре, а потоа му рекла: „Можев да го изгубам, идиоте“. Loading...
| | веќе видена | слични

За првата годишнина, Тери ѝ направил и подарил синчирче од бор. Ана го носела секој ден, несвесна какво изненадување се крие во него. Кога Тери клекнал, го зел нејзиното синџирче и го отворил со нож, Ана останала зачудена. Секако по неколку романтични секунди, реакцијата гласела: „Тука беше цело време? Можев да го изгубам!“ Запросувањето се случило во пештера во Шкотска. Целата приказна собрана во видео од 2 минути: Извор: Црнобело Прочитајте и: Што може да го уништи навидум здравиот брак
| | веќе видена | слични

 Кога еден Австралијанец, Тери, се одлучил да ѝ предложи брак на својата девојка со која биле повеќе од 2 години, Ана, не му требало долго време за да го најде прстенот – бидејќи таа постојано го носела со неа, без да знае. Веројатно ова е едно од најкреативните запросувања на сите времиња. За првата годишнина, Тери ѝ направил и подарил ланче направено од бор. Ана го носела секој ден, несвесна какво изненадување се крие во него. Кога Тери клекнал, го земал нејзиното ланче и го отворил со нож, Ана останала зачудена. Секако по неколку романтични секунди, реакцијата гласела: „Тука беше цело време? Можев да го изгубам!“ Запросувањето се случило во пештера во Шкотска. Целата приказна собрана во видео од 2 минути:
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Локалната установа Градски музеј, Крива Паланка има отворена изложбата „Ана Франк – Историја за денес" - Концептот поставен од страна на Младинскиот образовен форум којшто ја осмислиле целата изложба пред неколку години е истата да биде поставувана низ галериите и музеите во земјава, но во подготовката да се вклучат и средношколци, како што е случајот и во нашиот град. За реализација на изложбата воспоставивме партнерска соработка со средното општинско училиште „Ѓорче Петров", изјави Драган Величковски, директор на ЛУ Градски музеј, Крива Паланка. Од кривопаланечката гимназија беа делегирани десет ученика кои поминале обука за презентери на изложбата и истите ќе бидат водичи на посетителите, раскажувајќи ја приказната на Ана Франк.

 - На изложбата посветена на Ана Франк, личност што ја продолжи на некој начин својата слава преку дневникот кој го напиша за време на Втората светска војна, се содржани триесет и девет изложбени панели кои носат бројни детали од животот на малата Ана и нејзиното семејство и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 543 | | | веќе видена

Во продолжение ја гледаме атмосферата во дел од нив, но и од Мелбурн Австралија каде Македонците се организираа за одбележување на овој  верскиот празник.
сите 259 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 146 | | | веќе видена

И покрај се што се зборувало и водителката му честитала роденденот на својот зет.Мажот на Јелена Карлеуша, Душко Тошиќ, денеска го прославил 34.роденден со ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Изложбата „Ана Франк – Историја за денес“ во Крива Паланка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: