Момчето со опашка на грбот го сметаат за божество

Осумгодишното момче Дулха Синг станал познат во Индија, бидејќи на грбот му се создала чудна група влакна, која набрзо се формирала во нешто што најмногу личи на опашка. Тоа доведе до многу чуден „синдром“ во Индија, верување дека е во прашање божество. Селските религиозни фанатици сметаат дека тој, всушност, е реинкарнација на хинду богот, мајмунот Господ Хануман. Момчето живее со својата тетка и чичко, а секојдневно пред вратата на куќата стојат редови луѓе што од Синг бараат благослов, пишува „Мирор“. - Неговата мајка планирала да му ја отсече опашката, но умре пред да стигне тоа да го направи. Потоа, грижата за него ја презедов јас и не ми паѓа на памет да ја сечеме - изјавил чичкото на детето, Сахиб, кој тврди дека тоа на Синг ќе му донесе лоша карма. Тетката на детето на тамошните медиуми се обидела да им објасни зошто мајката планирала да му ја отсече опашката. - Луѓето веруваат дека тој е како богот Хануман. Верниците патуваат и поминуваат илјадници километри само да му ја допрат опашката-вели ...
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 25. септември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде значително посвежо со умерена локална облачност и повремени сончеви периоди. Ќе дува силен северен ...
сите 266 | | | веќе видена

„Наместо да шири лажни вести и создава конструкции, ВМРО-ДПМНЕ прво треба да каже дали ќе учествува на референдумот во недела.Јасна е намерата на опозициската ...
сите 64 | | | веќе видена

На 30 септември ќе имаме референдум и гласачкo-избирачка битка. Според планот увезен од странство, бој ќе бијат космополитите, кои се веќе дел од ЕУ и од НАТО, ...
сите 85 | | | веќе видена

СДСМ предизборите ветуваше дека откако ќе дојдат на власт ќе прават проекти, ќе донесат подобар живот, ќе ги вратат младите, ветуваа се и сешто само да се ...
сите 222 | | | веќе видена

Кабинетот на косовскиот претседател Хашим Тачи информира денеска за неговата средба во Њујорк, каде што се одржува Генералното собрание на Обединетите нации, ...
сите 184 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Момчето со опашка на грбот го сметаат за божество

Од:
До кого (е-маил):
Порака: