Молдавија ги зајакнува мерките за борба против провокациите пред изборите

Надворешни сили сакаат да ја поткопаат внатрешната безбедност на државата, предупредуваат властите. „Молдавската полиција има стручност, обука и соодветна опрема за да обезбеди јавен ред пред и по изборите“, рече молдавскиот министер за внатрешни работи, Дорин Речеан. [AФП] Проевропската влада во Кишињев презема мерки за запирање на пропагандата поддржана однадвор и предизборните провокации кои имаат за цел да ја дестабилизираат Молдавија пред парламентарните избори в недела (30-ти ноември), предупредувајќи ги граѓаните да бидат внимателни и да ги игнорираат субверзивните пораки. Во понеделникот претседателот Николае Тимофти го свика Врховниот совет за безбедност на државата со цел да се дискутира околу мерките за борба против интензивираната активност на екстремистичките сили. „Република Молдавија оваа година ќе организира избори во тензична атмосфера, како политички, така и воено“, изјави за SETimes молдавскиот министер за внатрешни работи, Дорин Речеан. „Надворешните сили влијаеја и ќе се обидат да ...
| | веќе видена | слични

Молдавискиот апелациски суд донесе одлука според која проруската политичка формација „Патрија“ (Татковина) нема право да учествува на парламентарните избори в недела, бидејќи незаконски е финансирана од странство. Одлуката на Апелацискиот суд може да биде оспорена пред Врховниот суд. Партијата ја раководи бизнисменот Ренато Усати, кои има деловни односи со руските државни железници. Оваа недела се појавија видео снимки, на кои тој вели дека ги претставува руските бизнис интереси во Молдавија. Усати, кој е против приклучувањето на Молдавија во Европската унија и ја обвинува Владата за корупција, ја потврди автентичноста на снимките, но појасни дека за време на разговорот блефирал. Тој демантира дека добива финансиска помош од странство и тврди дека оваа одлука е политичка. Анкетите покажуваат дека Партијата на Усати има поддршка од 13 проценти од гласачите.
| | веќе видена | слични

Останато

Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ продолжува со проекции на филмовите што конкурираат за „Златна камера 300“, а паралелно се ...
сите 138 | | | веќе видена

Изјавите на претставниците на власта дека цензусот и не бил така битен за конечниот резултат на претстојниот референдум значат дека политичката борба ќе ...
сите 112 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Доколку се стремите кон бизнис напредок, ќе морате да бидете послушни и без прашања да ги усвојувате одлуките за авторитет декретите на ...
сите 50 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев на денешната средба со претседател на словенечкиот Државен збор на Дејан Жидан ги истакна исклучително високите пријателски односи со ...
сите 41 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Молдавија ги зајакнува мерките за борба против провокациите пред изборите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: