Македонија по осми пат дел од акцијата „Часот на планетата Земја“


Осма година по ред, Македонија се вклучува во одбележувањето на најголемата светска еколошка акција Часот на планетата Земја, кога во 20:30 часот по локално време, во период од еден час во мрак ќе потонат над 178 земји и 7000 града ширум светот. Како што акцијата ќе патува низ часовните зони, милиони луѓе ширум светот преку симболично исклучување на осветлувањето во период од еден час ќе испратат порака за спас на планетата Земја, заеднички да ги промениме климатските промени! Поради актуелната сеопфатна ситуација во државата, која за жал има влијание и врз граѓанскиот сектор, оваа година решивме да го намалиме интензитетот на акцијата и да организираме само исклучување на осветлувањето на одредени локации во Скопје и Охрид, а останатите активности кои ги планиравме ќе бидат распределени во текот на годината. Во централното градско подрачје, со поддршка од Град Скопје, во мрак ќе потонат Плоштад Македонија со спомениците, Порта Македонија, Камениот мост, Скопската тврдина, Македонскиот народен театар, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Одбележувањето на Часот на планетата Земја во Македонија стана хит низ целиот свет! Глобалната организација на Часот на планетата Земја објави специјална фотографија направена на Водно во Скопје, на која пишува #EarthHourMK, која беше прогласена за најубава слика направена за акцијата низ цел свет! Исто така, беше направена и посебна видео компилација за акцијата во Македонија со инсерти од исклучувањата во Скопје и Охрид, но и со дел од малите дечиња – поддржувачи на акцијата од нашата земја, кои на англиски јазик велат „Промени ги климатските промени!“ и „Заблескај светлина на климатските промени!“ - „Македонија вчеравечер покажа дека ја има моќта да направи промена. Скопје и Охрид уште еднаш се вклучија во фамилијата на големи светски метрополи кои го одбележаа Часот на планетата Земја. Во нашиот медиа центар пристигнаа голем број на фотографии и видеа од одбележувањето на Часот на планетата Земја низ целата Република и сме навистина среќни што охрабривме толку голем број на луѓе да ги исклучат светилките ...
| | веќе видена | слични

Еден час Камениот мост, мостовите во центар, тврдината Кале и некои други објекти во саботата останаа без осветлувње. Не стануваше збор за голем дефект на електричната инсталација, туку, симболично, осветлувањето на објектите се исклучи како дел од глобалната акција „Часот на планетата Земја 2017“. Оваа светска манифестација се спроведува во 170 држави низ светот и сите тие симболично на неколку објекти ги исклучуваат светилките во времетраење од еден час за да пратат порака за спас на планетата и за намалување на климатските промени.
| | веќе видена | слични
8 копии

Глобалната акција „Часот на планетата Земја“ оваа година стана најмасовна во историјата на прокетот, соопшти Светскиот фонд за природата. - „Часот на планетата Земја“ стана најмасовен во историјата. Кон инцијативата се приклучија 184 земји, наведе Фондот. Акцијата се спроведува по 11 пат, а започна во 2007 година во Австралија. Оттогаш, секоја последна сабота од март меѓу 20.30 и 21.30 часот учесниците го исклучуваат осветлувањето и електричните апарати. Оваа година Фондот повика луѓето да преземат поголема одговорност кон природата.
| | веќе видена | слични

Светлата во светските метрополи синоќа беа изгаснати како дел од иницијативата час за планетата земја. Како симболичен гест за зашеда на струја, светлата беа изгаснати на најпознатите згради ширум светот на еден час, од 20:30, до 21:30 часот, по локално време. Час за планетата земја е светска иницијатива која е формирана за да ги информира луѓето за климатските промени, но и да ја подигне свеста за одговорно користење на ограничените ресурси. Иницијативата, за прв пат се одржа пред десет години во Сиднеј, Австралија, кога повеќе од два милиони луѓе одлучија да ги изгасат светлата на еден час, оставајќи го градот во целосен мрак. На акцијата се приклучи и Скопје. Во периодот од 20:30 до 21:30 часот, без осветлување беа плоштадот Македонија со спомениците, Камениот мост, Калето, Мостот око и Мостот на уметноста. Свет Има видео?:
| | веќе видена | слични

 Акцијата која ја спроведува светскиот фонд за природата се одржа по 11 ти пат – секоја последна сабота во  март меѓу 20.30 и 21.30 часот кога се  исклучува осветлувањето и електричните апарати. Годинава, мотото е „Заблескај светлина на климатските промени“, а Македонија се вклучи со два града – Скопје и Охрид. Во 20.30 часот, по локално време, светилките се исклучија на сите позначајани споменици и  музеи во главниот град – Портата Македонија, Археолошкиот музеј, Калето, МНТ, Музејот на македонската борба, како и на Самоиловата тврдина во Охрид и црквата Света Софија. Со овој чин и  Македонија се вклучи во најголемата еколошка акција во светот, во која годишно учествуваат над 170 држави и 7000 градови.
| | веќе видена | слични
10 копии

Градот Скопје вчеравечер беше дел од глобалната акција „Часот на планетата Земја 2017“ и во времетраење од еден час го исклучи осветлувањето на неколку објекти и локации во центарот на градот. Во периодот од 20:30 до 21:30 часот Градот Скопје го исклучи осветлувањето на плоштадот „Македонија“ со спомениците, Камениот мост, Скопската тврдина Кале, Мостот „Око“ и на Мостот на уметноста. Вчеравечер, поддржувачите на акцијата „Часот на планетата Земја 2017“ ширум светот со симболично исклучување на светилките во времетраење од еден час испратија силна порака за спас на планетата и за намалување на климатските промени. Оваа светска манифестација е поддржана од организацијата WWF и се спроведува во 170 држави ширум светот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Глобалната организација на Часот на планетата Земја објави специјална фотографија направена на Водно во Скопје, на која пишува #EarthHourMK, која беше прогласена за најубава слика направена за акцијата низ цел свет! Исто така, беше направена и посебна видео компилација за акцијата во Македонија со инсерти од исклучувањата во Скопје и Охрид, но и со дел од малите дечиња – поддржувачи на акцијата од нашата земја, кои на англиски јазик велат „Промени ги климатските промени!“ и „Заблескај светлина на климатските промени!“ - „Македонија вчеравечер покажа дека ја има моќта да направи промена. Скопје и Охрид уште еднаш се вклучија во фамилијата на големи светски метрополи кои го одбележаа Часот на планетата Земја. Во нашиот медиа центар пристигнаа голем број на фотографии и видеа од одбележувањето на Часот на планетата Земја низ целата Република и сме навистина среќни што охрабривме толку голем број на луѓе да ги исклучат светилките во своите домови! Ова немаше да биде успешно без поддршката на Градот Скопје, ...
| | веќе видена | слични

Катедралната црква Св. Софија и Самуиловите тврдини во Охрид синоѓа еден час беа исклучени од осветлувањето, како дел од глобалната акција која се реализираше во илјадници градови во 178 земји од светот. Глобалната организација на Часот на планетата Земја објави специјална фотографија направена на Водно во Скопје, на која пишува #EarthHourMK, која беше прогласена за најубава слика направена за акцијата низ цел свет. Исто така, беше направена и посебна видео компилација за акцијата во Македонија со инсерти од исклучувањата во Скопје и Охрид, но и со дел од малите дечиња – поддржувачи на акцијата од нашата земја, кои на англиски јазик порачаа:„Промени ги климатските промени!“ и „Заблескај светлина на климатските промени!“ - „Македонија вчеравечер покажа дека ја има моќта да направи промена. Скопје и Охрид уште еднаш се вклучија во фамилијата на големи светски метрополи кои го одбележаа Часот на планетата Земја. Во нашиот медиа центар пристигнаа голем број на фотографии и видеа од одбележувањето на Часот на ...
| | веќе видена | слични

Светилките во Скопје и Охрид синоќа во 20.30 часот, по локално време, се исклучија во знак на глобалната акција „ Час на планетата Земја“. Со ова, Македонија и годинава се вклучи во најголемата еколошка акција во светот, во која годишно учествуваат над 170 држави и 7000 градови.Инаку, ова одбележување првично започнало во Сиднеј, во 2007 година. Годинава, мотото е „Заблескај светлина на климатските промени“, а Македонија се вклучи со два града, Скопје и Охрид.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија по осми пат дел од акцијата „Часот на планетата Земја“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: