Кој пат ќе го фати ВМРО-ДПМНЕ за референдумот?


Пратениците ја започнаа кампањата за референдумот кој треба да се одржи на 30 септември, на кој граѓаните треба да се изјаснат дали се за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот со Грција за името . Во кампањата учествуваат 71 пратеник, со исклучок на пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Најголемата опозициска партија за утре вечер најави конечен став во врска со референдумот. Утре ќе заседаваат партиските органи и најверојатно одлуката ќе биде соопштена вечерта, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Досега од партијата се изјаснија дека Договорот со Грција е лош и дека нема да ги користат парите од Собранието за водење кампања. Во меѓувреме, партијата на терен спроведува акција „Лето за Македонија“, а за својот став за референдумот партија ќе се ориентира, како што е соопштено, според волјата на граѓаните Пред една недела лидерот на партијата Христијан Мицкоски, од митингот во Кичево праша „ кој бил тој да му кажувал на народот што да прави “. Потоа уследија повиците од високите странски политичари кои ја ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Референдумот е можност граѓаните да се изјаснат дали ќе останеме во „статус кво“ ситуација или ќе ги отвориме вратите кон подобра иднина, рече претседателот на Собранието Талат Џафери во вечерашното гостување на „Топ тема“. Џафери повика секој да се вклучи и да биде дел од овие, според него, историски настани. Шансата и моментот, нагласи, се сега. Во врска со тоа како е конципирано референдумското прашање, Џафери потенцира дека формулацијата дава можност граѓанинот да осознае за што може да се изјасни. - Правото на секој граѓанин да учествува на референдумот е неприкосновено, затоа апелираме секој да го искористи тоа свое право и да излезе да гласа. Ова е историски момент за државата. Се одлучува дали ќе останеме „статус кво“, ситуација по која не можеме да предвидеиме каде ќе одиме, рече Џафери, уште еднаш нагласувајќи дека не се работи за партиски интерес, туку за клучна одлука за иднината на државата.
| | веќе видена | слични

Гостин во вечерашното издание на Click Plus е и Јосип Јуратовиќ кој за ТВ 21 вели дека ВМРО сега е пред историска шанса и има можност да стане демократска партија. „Прво сум убеден дека во ВМРО има доволно здрави демократски сили кои ќе сфатат колку е ова битно за Македонија и дека е ова историски момент за иднината на Македонија, и дека нивната општествена одговорност ќе биде посилна од било какви партиски врски и сплетки. И уверен сум во тоа, а мора да им биде јасно и на ВМРО. За да успее референдумот , потребни се и тие. И затоа кон нив можам само да упатам апел дека сега и ВМРО има историска шанса да прерасне во демократска, патриотска партија и да се откачи од национализмот и корупцијата“, изјави Јосип Јуративиќ, пратеник во германскиот Бундестаг (СПД).
| | веќе видена | слични
5 копии

Верувам во граѓаните, како што тие веруваа во мене, во институциите, во партиите што ги поддржуваа досега и затоа сум убеден дека на крајот граѓаните ќе рефлектираат со излезноста неопходна да се реши прашањето за името и конечно да станеме членка на ЕУ и НАТО, изиави денеска во интервју претседателот на Собранието, Талат Џафери. Џафери вели дека нашите граѓани се свесни да ја разберат тежината и потребата лично да го искажат својот став на референдумот и да превземат дел од личната одговорност за нивната индивидуална иднина и за нивните семејства во целина. Собранието ја започна медиумската кампања за референдумот, а пратениците преку Коализицијата „За“ референдумот се обраќаат и имаат средби со граѓаните. Џафери вели дека заклучно со вчера Парламентот склучил 51 договор со ТВ и радија за медиумско претставување на пратениците кои го поддржуваат референдумското прашање, а во текот на денот се очекува тоа да биде направено и со останатите. Договори се склучуваат, потсетува тој, со медиумите кои во ...
| | веќе видена | слични

Пораката на Ангела Меркел испратена од Скопје дека „историските можности не се појавуваат секој ден“ имаат широка политичка поддршка овде во Берлин – и од нејзините сопартијци од конзервативната ЦДУ и од идеолошките соперници од левичарската СПД.. Моите соговорници одат и чекор понатаму – дека во случај на неуспех на процесот за името, Македонија влегува во зона на сериозна неизвесност. – Мислам дека ќе биде многу тешко за Македонија. Македонија ќе остане во ситуација на статус кво. Стравувам дека во Македонија ќе дојде до внатрешни конфликти. Мислам, ако Албанија се развива побргу од Македонија, не сакам да правам лоши прогнози, но во секој случај постои можност, ако видат дека сите земји побргу се развиваат од Македонија, тогаш ќе дојде до внатрешни македонски конфликти. Голема е опасноста да дојде до тоа. Јас се надевам дека тоа нема да се случи, но потполно е јасно дека луѓето во регионот-во Македонија, во Албанија, на Косово,особено младите масовно ги напуштаат своите земји, секоја можност ја користат ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ прво на Извршен, а потоа на Централен комитет, денеска одлучува за својата позиција за претстојниот референдум. Како партијата ќе ги повика своите симпатизери да се изјаснат за референдумското прашање „дали сте за членство во Европската унија и НАТО со прифаќање на договорот за името меѓу Македонија и Грција” се очекува да се знае вечерва. На 19 дена до референдумот закажан за 30 септември опозициската партија има четири опции. ВМРО-ДПМНЕ е во незгодна ситуација и ниту една од овие варијанти не е добра, смета Александар Кржаловски, извршен директор на МЦМС. 1. Да немаат став Опцијата да го повикаат членството да се изјасни по сопствено убедување е се повеќе во игра откако и претседателот на партијата Христијан Мицкоски пред десетина дена на митинг во Кичево праша „кој бил тој да му кажувал на народот што да прави”. И покрај ваквата изјава на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за можно одбегнување на директен повик до своето членство, сепак и тој самиот, а и партиските челници секојдневно им кажуваат на ...
| | веќе видена | слични

Вчера и официјално започна кампањата за претстојниот референдум, на кој граѓаните на 30 септември треба да се изјаснат по прашањето „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот меѓу Македонија и Грција“. Носител на кампањата е Собранието на Република Македонија, а претседателот на парламентот Талат Џафери за медиумите најави дека кампањата ќе се води транспарентно, непосредно и директно, без дискриминација, предрасуди и со почитување на волјата на секој граѓанин. – Наша цел е детално да ги информираме граѓаните за големата слика, за придобивките од нашето членство во НАТО и во ЕУ, кое не подразбира само заштитени граници, заедничка надворешна политика и отворени патишта за нашите граѓани, туку членството подразбира повеќе странски инвестиции, работни места, поголем пазар за пласирање производи, повеќе можности за образование и напредок на младите генерации, а истовремено и целосно владеење на правото, правната држава, како и реформи во судството и во сите сфери на социјалниот живот – рече ...
| | веќе видена | слични

Во пресрет на референдумот закажан за 30 септември, од денеска официјално почнува кампањата, чиј носител е Собранието на Република Македонија, а претседателот на парламентот, Талат Џафери, пред два дена најави дека ќе ја водат кампањата транспарентно. Ниту пратениците ниту партиите нема во кеш да добиваат пари од предвидените 80 милиони денари за кампања за референдумот, рече собранискиот спикер Талат Џафери. „Колку ќе потрошиме од максимумот, толку ќе платиме, во согласност со дневниот медијаплан“, изјави претседателот на Собранието и додаде дека парламентот наменските средства не може да ги троши за други намени, а преостанатите непотрошени средства ќе се вратат во буџетот. Во кампањата на Собранието ќе бидат вклучени 71 пратеник од сите пратенички групи, освен ВМРО-ДПМНЕ. Во својот допис до Талат Џафери опозициската ВМРО-ДПМНЕ наведе дека нема да учествува во кампањата и дека бара средствата да бидат потрошени за други цели. На референдумот на 30 септември граѓаните на Македонија ќе треба да се изјаснат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Овде се гледа веднаш дека затаија институциите во овој случај, мислам дека не е постапено по стандардите како што треба. Прво, каде исчезнал метил акрилатот ...
сите 235 | | | веќе видена

По средбата со неговиот француски колега Емануел Макрон во Париз, српскиот претседател Александар Вучиќ одговарајќи на новинарски прашања рече дека очекува ...
сите 468 | | | веќе видена

Мотивиран, задоволен наставен кадар е сигурна гаранција за спроведување на отпочнатите проекти за подобрување на квалитетот на образованието во сите нивоа – ...
сите 139 | | | веќе видена

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница, едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб на ...
сите 69 | | | веќе видена

Во главниот град на Боливија, Сукре, избија судири откако опозициската лидерка во Сенатот, Жанин Анес, се прогласи за привремена претседателка на земјата, по ...
сите 220 | | | веќе видена

Нема да се создаде голема коалиција порачаа шпанските социјалисти и конзервативци, иако на парламентарните избори ниту една партија не доби доволен број ...
сите 80 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кој пат ќе го фати ВМРО-ДПМНЕ за референдумот?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: