Тачи: Овој е историски момент, Македонија мора да го искористи


Тој по средбата со премиерот Зоран Заев ги повика граѓаните да гласаат “ЗА” на референдумот бидејќи тоа значело мир и за Косово. Тачи смета дека овие пораки не се мешање во работите на државата, туку дека тие се само пријателски совет кон соседна држава. Заев рече дека Македонија го поддржува позитивното решение за Косово и тековниот дијалог меѓу Приштина и Белград, за кој смета дека е клучен за стабилноста и развојот на регионот. Косовскиот претседател оцени дека доколку се постигне спогодба со Србија, косовските граѓани би требало на референдум да се изјаснат дали се за мировен договор со Белград со кој би му се овозможило на Косово да се зачлени во ЕУ и НАТО. Тој рече дека ќе направи демаркација, 430 километри меѓу Србија и Косово. Премиерот, Зоран Заев, најави интензивирање на економската соработка преку воспоставување на мешовит комитет, како и градење на стратегии за интеракција меѓу бизнис заедниците со Косово. Заев исто така изрази уверување дека новиот граничен премин и инфраструктурната поврзаност ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателството на Собранието на Косово свика вонредна седница за утре, на чиј дневен ред, на барање на опозициските партии и на двајца независни пратеници, ќе биде ратификацијата на меѓународни договори, главно во рамките на ИПА програмата на Европската унија, со кои Косово ќе добие десетици милиони евра за разни проекти. Како што јави дописникот на МИА од Приштина, собранискиот спикер Кадри Весели изјави дека враќањето на опозицијата во Парламентот е „добра вест“ за земјата и изрази надеж дека наскоро ќе започнат и редовните седници. Тој изрази надеж дека наскоро ќе се одржи редовна седница, на која, како што побара опозицијата, ќе се донесе резолуција за неповредливоста на границите на Косово и ќе му се забрани на претседателот Хашим Тачи и на кому било друг да разговара за размена на територии. Воедно, на истата седница ќе се формира и тим, на предлог на премиерот Рамуш Харадинај, кој ќе ја претставува косовската Влада на преговорите со Србија во Брисел. – Верувам дека многу бргу, во овој дух, без ...
| | веќе видена | слични

Косовскиот претседател Хашим Тачи следната недела ќе се сретне со претседателот на САД, Доналд Трамп, пишува приштинскиот портал „Индексонлајн“, повикувајќи се на дипломатски извори. На разговорите двајцата претседатели треба да разговараат за иницијативата за корекција на границата меѓу Косово и Србија, за која има поддршка и од САД, пренесе РТС. – Ваквата опција е сосема очекувана по изјавата на советникот за безбедност Џон Болтон. Тој на конференцијата за новинарите во Киев изјави дека американската политика е таква што ако двете страни може да разговараат и да постигнат договор, САД нема да ја отфрлат корекцијата на териториите – наведува „Индексонлајн“ Пораката на Хашим Тачи за тоа дека „Западот не може да ја убеди Србија да го признае Косово“ претставниците на дипломатските кругови и одделни опозициски политичари во Белград и во Приштина ја толкуваат како јасен знак дека тој би бил задоволен од спогодба, која не би значела експлицитно признавање на Косово од страна на Белград и би овозможила тоа да ...
| | веќе видена | слични

Косовскиот претседател Хашим Тачи во вторникот повтори дека корекцијата на границите со Србија е неопходно за да се решат сите спорови кои постојат меѓу двете земји на мирен начин, а не преку војна. Претседателот изјавата ја даде откако косовскиот премиер Рамуш Харадинај настапи со сосема спротивен став дека, „корекцијата на границите ќе го врати трагичното минато“. „Војната заврши на 10-ти јуни 1999 година. Харадинај треба да го поддржи дијалогот со Србија, што на Косово ќе му го отвори патот кон НАТО и ЕУ“, порача Тачи.
| | веќе видена | слични
4 копии

Трите најголеми опозициски партии на Албанците во косовското Собрание, Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Движењето Самоопределување (ВВ) и Социјалдемократската партија (ПСД) бараат одржување вонредна собраниска седница, со цел да се ратификуваат меѓународните договори со кои ќе се обезбедат милионски средства од Европската унија наменети за разни реформи, јави дописникот на МИА од Приштина. Во соопштението објавено од ЛДК се вели дека трите партии, заедно со двајцата пратеници на партијата Алтернатива, кои се водат како независни пратеници, „во рамките на заложбите за благосостојба на граѓаните на Косово кои ќе имаат корист од ратификацијата на договорите меѓу ЕУ и Косово“, денеска поднеле барање за свикување вонредна собраниска седница на која тие договори ќе се ратификуваат. – Знаејќи дека поддршката од ЕУ во процесот на евроинтеграциите на Република Косово, а посебно поддршката за исполнување на обврските кои произлегуваат од Договорот за стабилизација и асоцијација, како што се средствата кои ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на косовското опозициско Движење Самоопределување (ВВ), Албин Курти денеска ги повика граѓаните на Косово, политичките партии и граѓанските организации на протест што во организација на неговата партија ќе се одржи 29 септември во Приштина, со цел „да се запре пазарењето со границите на Косово“, јави дописникот на МИА од Приштина. Курти на денешната прес-конференција порача дека протестот се организира со цел „Косово да се одбрани од (претседателот) Хашим Тачи“ и дека народот на Косово со тоа ќе покаже дека „не се потчинува на еден човек“. Според лидерот на ВВ, како резултат на дејствијата на Тачи во правец на поделбата на Косово и размена на територии со Србија, ситуацијата во земјата е мошне тешка и затоа тој мора да биде запрен. – Политичката ситуација во Косово е мошне тешка, особено поради дејствијата на претседателот Хашим Тачи и неговите преговори со српскиот колега (Александар Вучиќ), без мандат од Собранието, без принципи за дијалогот и без сеопфатен тим за преговори. Оваа лична авантура на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Пратеникот во Европскиот Парлемент (ЕП) Лукас Мандел им порача на граѓаните на Косово дека по укинувањето на визниот режим, што се очекува во наредните неколку месеци, воопшто нема да имаат изгледи да добијат азил во земјите на Европската унија (ЕУ), јави дописникот на МИА од Приштина. - Нема никакви шанси за азил, затоа што Косово е стабилна земја, изјави Мандел на денешната, втора, сесија на Парламентарната комисија за стабилизација и асоцијаци ЕУ-Косово, што се одржува во Приштина. Пратеничката во косовското Собрание Блерта Делиу – Кодра, која е претседател на собраниската Комисија за евроинтеграции, го поздрави галсањето за визна либерализација за Косово во ЕП и побара од европратениците подддршка и во натамошните пороцедури во ЕУ до конечното укинување на визите. Делегација на ЕП, предводена од хрватскиот дипломат Тонино Пицула, од вчера престојува во Косово, со цел да се запознае со напредокот на земјата во исполнување на обврските од Договорот за стабилизација и асоцијација (ДСА) со ЕУ. На вчерашната ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека имал разговор со официјални лица на Стејт департментот и дека рекле оти не сугерираат решение, кое вклучува размена на територии или прашање на границите во дијалогот Белград и Приштина, пренесува денеска „Клан Косова“. Тие, како што вели Харадинај, оставиле простор на лидерите да постигнат „прифатливо решение, што нема да биде дестаблизирачко и што ќе биде прифатливо и за другата страна“. Косовскиот премиер повтори дека е неопходно постигнување на правно обврзувачки договор со Србија, но, притоа не треба да се чепкаат сегашните граници. -Ние не мислиме дека треба да постигнеме договор и притоа да дадеме територија. Ставањето на прашањата за територијата и границата на маса би било многу погрешно, додаде тој.
| | веќе видена | слични
4 копии

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај на денешната седница на Комисијата за Договорот за стабилизација и асоцијација, која ја сочинуваат пратеници на косовското Собрание и на Европскиот парламент, повторно се спротивстави на идејата на претседателот на Косово, Хашим Тачи за „корекција на границите“ со Србија, јави дописникот на МИА од Приштина. Харадинај изјави дека се надева на мировен договор со Белград, но нагласи дека разговор за границите го води регионот во правец на трагичното минато. – Кога зборуваме за границите, тоа значи дека се враќаме во минатото, се враќаме на трагедиите. А, она на што се надеваме е еден мировен трактат меѓу Косово и Србија. Го поддржувам дијалогот со Србија, но не со враќање во минатото. Во тоа минато, доцнењата не чинеа човечки животи, изјави Харадинај на состанокот на Комисијата на косовските и европските пратеници. Косовскиот премиер им се заблагодари на европратениците за минатонеделното изгласување на одлуката за визна либерализација за патување на граѓаните на Косово во ...
| | веќе видена | слични

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска имаше средба со членовите на делегацијата на Европскиот парламент, предводена од хрватскиот европратеник Тонино Пицула, кои престојуваат во Косово за да се запознаат со напредокот во исполнување на обврските од Договорот за стабилизација и асоцијација со Европската Унија, јави дописникот на МИА од Приштина. Како што објави косовскиот премиер на Фејсбук, на средбата биле разгледани резултатите од исполнувањето на задачите од првата фаза од Агендата за европски реформи и за подготовките за втората фаза. Харадинај ја искористи можноста да му се заблагодари на Европарламнетот за изгласувањето на одлуката, минатата недела, за либерализација на визниот режим за граѓаните на Косово. – Прогресот на Косово е евидентен во јакнењето на владеењето на правото, демократизацијата на нашето општество, како и во државните реформи. Евроатлантскиот пат на Косово е неповратен и Владата посветено работи на забрзување на европската агенда. Во рамки на средбата, од името на народот на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Овде се гледа веднаш дека затаија институциите во овој случај, мислам дека не е постапено по стандардите како што треба. Прво, каде исчезнал метил акрилатот ...
сите 235 | | | веќе видена

Еврокомесарот Јоханес Хан не сака одново да ги подгрева надежите дека е можно Европската унија наскоро да донесе одлука за почеток на пристапни преговори со ...
сите 734 | | | веќе видена

Мотивиран, задоволен наставен кадар е сигурна гаранција за спроведување на отпочнатите проекти за подобрување на квалитетот на образованието во сите нивоа – ...
сите 139 | | | веќе видена

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница, едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб на ...
сите 69 | | | веќе видена

Продолжуваме да вложуваме во човечкиот капитал во зголемување на платите и пензиите и обезбедување на повеќе пари кај граѓаните. Во Предлог Буџетот предвидени ...
сите 139 | | | веќе видена

Вчера на улицата „Ванчо Прќе“ во Штип, мотоцикл управуван од 47-годишен штипјанец, удри во паркирано патничко моторно возило со штипски регистарски ознаки, по ...
сите 192 | | | веќе видена

Нема да се создаде голема коалиција порачаа шпанските социјалисти и конзервативци, иако на парламентарните избори ниту една партија не доби доволен број ...
сите 80 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тачи: Овој е историски момент, Македонија мора да го искористи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: