Хашим Тачи: Гласајте „за“ на референдумот, тоа би било добро за целиот регион


Постигнатиот договор со Грција за името, е најправична одлука, затоа што иднината и на Косово и на Македонија и на целиот реигон е ЕУ и НАТО. Косово ви дава целосна поддршка да се движите напред кон членството во НАТО и европската иднина. Ова го нагласи на денешната заедничка прес-конференција со премиерот Зоран Заев, претседателот на Косово Хашим Тачи, кој се наоѓа во еднодневна посета на Република Македонија. Тачи ги повика граѓаните на Република Македонија да учествуваат на референдумот и да гласаат „за“ затоа што, оцени, Македонија во НАТО значи мир во целиот регион, вклучувајќи го и Косово. За него, ова е историски момент што треба да се искористи. Остваривме средба како лидери на две држави што немаат отворени прашања, нагласи премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција. Позитивните и конструктивни билатерални односи, и соработката на сите нивоа остварени досега,потенцира Заев, не охрабруваат да одиме чекор понатаму, да отвориме нови можности за натамошно унапредување и продлабочување на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на српската Либерално-демократска партија, Чедомир Јовановиќ, во интервју за „Макфакс“ вели дека има руско влијание на Балканот и дека тоа е нужност на руската политика и начинот на кој Русија функционира и гледа на светот. Според него, претседателот на Русија, Владимир Путин, ги испраќа своите дипломати во Атина да ја поткупуваат екстремната десница да го руши договорот помеѓу Македонија и Грција. „Што му смета на Путин договорот помеѓу Скопје и Атина, па ги праќа своите диполмати да ја плаќаат најекстремната грчка десница да го руши тој договор. Во што е тука неговиот интерес, ако некој некогаш бил благонаклонет кон Путин, тоа е Ципрас. Зошто на Путин му смета мирот во Македонија, што сте направиле толку лошо. Зошто е проблем да ѝ се овозможи на Србија да се трансформира, зошто Србија не може во НАТО. На тој начин Русија смета дека трајно се стабилизира Балканот, сè си доаѓа на свое место, а ние сме топовско месо и така планираат да остане во иднина, според нив, добро би ни дошло една ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Американскиот амбасадор во Србија Кајл Скат изјави дека земјите од Западен Балкан имаат три предизвици – името на Македонија, нормализирање на односите меѓу Белград и Приштина и воспоставување на функционална држава во БиХ, истакнувајќи дека суштинската улога на Србија е да биде столб на стабилноста во регионот, за што ја имаат поддршката од САД. Скат, на Меѓународниот форум „Безбедоносни предизвици на Западен Балкан и Србија“, изјави дека неговата главна порака на форумот е дека поделбите не се непомирливи и дека регионот не е осуден на борба засекогаш. – Ниту една нација, земја, континент не е осудена од некоја сила, за никогаш да не се промени. Народите и државите одлучуваат за иднината и се свртуваат кон просперитетот, рече Скат. Американскиот амбасадор кажа дека лидерите на Македонија и Грција покажаа храброст со постигнувањето на договор за името на Македонија, кој донесе нова ера во напредокот на европските интеграции и членството во НАТО. – Напредокот на БиХ ќе оди побавно, но претстојните избори ги ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Белград, 19 септември 2018 (МИА) - САД го поддржуваат дијалогот меѓу Белград и Приштина и за САД не постојат никакви паралели помеѓу Косово и Србија со Република Српска (РС), изјави денеска амбасадорката на САД во Босна и Херцеговина Морин Кормак. - Она што ние го поддржуваме, кога е во прашање Косово, е дефинитивно дијалогот, за кој сметаме да треба да се води се додека не се дојде до решение, кое ќе биде плод на заеднички договор и на двете страни. Ние секако дека ја поздравуваме улогата која ја има ЕУ во тие разговори, изјави Морин Кормак за Радио Слободна Европа. Коментирајќи го зачестеното споменување за нови разграничувања во регионот, како она меѓу Косово и Србија, а во контекст на домино ефектот кој би можел да се одрази на Република Српска, таа одговори дека политиката на САД е повеќе од јасна и доследна-не постојат никакви паралели помеѓу Косово и Србија и РС. - Нашата политика е доследна кога е во прашање поддршката и посветеноста на суверенитетот и на територијалниот интегритет на БиХ. Таа е ...
| | веќе видена | слични

Косовскиот претседател Хашим Тачи следната недела ќе се сретне со претседателот на САД, Доналд Трамп, пишува приштинскиот портал „Индексонлајн“, повикувајќи се на дипломатски извори. На разговорите двајцата претседатели треба да разговараат за иницијативата за корекција на границата меѓу Косово и Србија, за која има поддршка и од САД, пренесе РТС. – Ваквата опција е сосема очекувана по изјавата на советникот за безбедност Џон Болтон. Тој на конференцијата за новинарите во Киев изјави дека американската политика е таква што ако двете страни може да разговараат и да постигнат договор, САД нема да ја отфрлат корекцијата на териториите – наведува „Индексонлајн“ Пораката на Хашим Тачи за тоа дека „Западот не може да ја убеди Србија да го признае Косово“ претставниците на дипломатските кругови и одделни опозициски политичари во Белград и во Приштина ја толкуваат како јасен знак дека тој би бил задоволен од спогодба, која не би значела експлицитно признавање на Косово од страна на Белград и би овозможила тоа да ...
| | веќе видена | слични

Британски „ Економист “ пишува дека Косово е подготвено, ако не го признае Србија, да се обедини со Албанија. Весникот пренесува изјава на неименуван косовски функционер, кој за британскиот весник вели дека „секогаш има други опции“. Тој под тоа мисли, како што се објаснува во текстот, дека Косово доколку Белград не ја признае самопрогласената независност и не му овозможи членство во ОН, може да се определи за обединување со Албанија. – Некои националисти во Србија, кои сфаќаат дека Косово е изгубено, би можеле и да го поздрават тоа. Ако постои „Голема Албанија“, тогаш тие би можеле да бараат „Голема Србија“, положувајќи право на српскиот дел од Босна, за што војуваше Милошевиќ, шпекулира Економист. Се оценува и дека Белград и Приштина тешко можат да се договорат за размена на територии и оценува дека „измената на границите“ по етнички линии не би била лесна. Идејата за размена на делови од териториите населени со десетици илјади луѓе буди и надежи и стравувања низ целиот Балкан и предизвикува политички ...
| | веќе видена | слични

Весникот пренесува изјава на неименуван косовски функционер, кој за британскиот весник вели дека „секогаш има други опции“. Тој под тоа мисли, како што се објаснува во текстот, дека Косово доколку Белград не ја признае самопрогласената независност и не му овозможи членство во ОН, може да се определи за обединување со Албанија. „Некои националисти во Србија, кои сфаќаат дека Косово е изгубено, би можеле и да го поздрават тоа. Ако постои „Голема Албанија“, тогаш тие би можеле да бараат „Голема Србија“, положувајќи право на српскиот дел од Босна, за што војуваше Милошевиќ“, шпекулира Економист. Се оценува и дека Белград и Приштина тешко можат да се договорат за размена на територии и оценува дека „измената на границите“ по етнички линии не би била лесна. Идејата за размена на делови од териториите населени со десетици илјади луѓе буди и надежи и стравувања низ целиот Балкан и предизвикува политички вриења на самото косово, пишува економист. „Ако Косово и Србија ги изменат своите граници по етнички линии, тоа би ...
| | веќе видена | слични

Британски „Економист“ пишува дека Косово било подготвено, доколку не биде признаено од Србија, да се обедини со Албанија, пренесуваат белградски медиуми. . „Економист“ пренесува изјава на неименуван лидер од Косово, кој изјавил дека “секогаш има други опции“. Според „изворот“ на „Економист“ некои националистички настроени во Србија кои сфатиле дека Косово е изгубено, ќе го поздравеле тоа. Зашто, „ако постои ‘Голема Албанија’, тогаш ќе моѓеле нда бараат ‘ Голема Србија’ со полагање право на српскиот дел на Босна и Херцеговина (Република Српска-н.з), за кој се борел Милошевиќ, шпекулира британскиот весник. Весникот, оценува дека Белград и Приштина тешко можат да се договорат за размена на територии и дека „промена на границите“ по етничка линија не би било лесно. Весникот потсетува дека ЕУ и САД, претходно ја отфрлале можноста за промена на граници по етнички линии зашто тоа би го дестабилизирало регионот, но сега им даваат „зелено светло“ на косовскиот премиер Хашим Тачи и на претседателот на Србија, ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Британскиот весник Економист оценува дека само придвижувањето на идејата „за размена на територии меѓу Косово и Србија“ која, како што наведува, не е лесно изводлива, отвора нови „перспективи“ за регионот. Весникот пренесува изјава на неименуван висок функционер во Косово кој за Економист вели дека „секогаш има други опции“. Под тоа тој смета дека Косово, доколку Белград не признае независност и оневозможи членство во ОН, може да се определи за обединување со Албанија. Некои националистички настроени во Србија кои разбираат дека Косово е загубено би можеле тоа да го поздрават. Ако биде формирана „голема Албанија“ тогаш тие би можеле да бараат „голема Србија“ со право врз српскиот дел од Босна за што војуваше Милошевиќ, наведува британскиот весник. Според него, Белград и Приштина тешко можат да се договорат за размена на територии. Идејата за размена буди надежи и стравови на Балканот и предизвикува политички превирања во Косово, наведува весникот. Ако Косово и Србија направат промени на своите граници по ...
| | веќе видена | слични

Заокружувањето на разговорите и постигнувањето конечен договор помеѓу Косово и Србија е неопходно да се случи во брзо време, а тоа може да се постигне со договор за мирна корекција на границите, оцени претседателот на Косово, Хашим Тачи, во авторски текст доставен до медиумите во Приштина. Тачи посочи дека долгорочната стабилност на Косово неизбежно е поврзана со членството во ОН, НАТО и ЕУ и оцени дека тие цели не можат да бидат исполнети ако во следните месеци не се постигне правно-обврзувачки договор со Србија. Истакнувајќи дека и самиот смета оти Косово веќе направило доста болни компромиси, Тачи укажа дека реалноста е потврдоглава од тие аргументи. „Признавањето од страна на Србија е главна пречка на нашиот евро-атлански пат. Некој може да каже дека Србија би требала да го признае Косово безусловно, што и јас би го сакал, но дали мислите дека можеме да ги убедиме Србите да го направат тоа? За жал не“, вели Тачи и додава дека тоа нема да успеат да го направат ни нивните силни сојузници САД, Германија, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хашим Тачи: Гласајте „за“ на референдумот, тоа би било добро за целиот регион

Од:
До кого (е-маил):
Порака: