Европската комисија известува за напредувањето на Балканот во процесот на пристапување

Србија оствари неколку реформи и е на пат кон членство во ЕУ, додека БиХ сè уште стагнира во политички ќор-сокак. Според извештајот, Србија треба да спроведе реформи за владеење на правото. [АФП] Во најновиот извештај за напредокот на земјите од западен Балкан што стремат кон членство во ЕУ, Европската комисија (ЕК) вели дека проширувањето е во најдобар интерес и за безбедноста на Унијата. „Србија, која очекува отворање нови поглавја од преговорите со ЕУ до крајот на годинава, доби и пофалби и критики од Брисел. Според Комисијата, Србија презела значајни чекори во насока на реформирање на правниот систем, но владата „допрва треба да постигне опипливи резултати во потиснувањето на корупцијата и организираниот криминал“. „Има неколку тековни истраги за случаи на корупција на највисоко ниво“, се вели во извештајот, каде што, исто така, се истакнува дека „корупцијата преовладува во многу области“. Во извештајот се вели дека во Србија сè уште е неопходно да се спроведат реформи и уставни измени во насока на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

ЕУ нема да ги менува критериумите и стандардите за членство во Унијата поради БиХ, изјави денеска на прес-конференција во Сараево високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини. ЕУ нема да ги менува критериумите и стандардите за членство во Унијата поради БиХ, изјави денеска на прес-конференција во Сараево високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини. - Условите остануваат исти. Тие нема да се сменат во иднина. Можам да кажам само за измена во континуитетот на приоритетите, потврди Могерини. Таа заедно со еврокомесарот одговорен за односите со соседните земји и преговорите за проширување на УУ, Јоханес Хан денеска разговараа со политичките лидери на БиХ за деблокирање на процесот за евроинтеграции. Според Могерини, босанските лидери покажале сериозна политичка волја да одговорат на очекувањата на ЕУ и да се проближат кон нова фаза во евроинтеграцискиот процес.
| | веќе видена | слични

ЕУ е спремна со „нови очи“ да ја согледа ситуацијата во БиХ и да преземе нови потези за да и‘ помогне на земјата да тргне напред. За возврат очекува сериозност и одговорност од политичката елита на БиХ. Европската унија е согласна во намерата да и‘ даде на БиХ нова шанса да почне да се движи по патот на реформите и евроинтеграцијата. Заедничката посета на шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини и европскиот комесар за проширување, Јоханес Хан е знак за европска поддршка за Босна и Херцеговина, но и тест. „Имаме јасен мандат да ја тестираме политичката волја на новоизбраното раководство и неговата подготвеност на вклучување во процеси кои не се формални, туку суштински и кои ќе ни помогнат да тргнеме напред“, порача високата европска претставничка. Кога е во прашање БиХ, во Брисел постои консензус по неколку прашања. Првото е дека на земјата треба да и‘ се даде нова шанса. Сите се согласуваат и околу фактот дека моменталниот „статус кво“ во оваа земја е недопустлив. Меѓутоа, додека во БиХ ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување и политика на соседство Јоханес Хан изутринава во рамки на официјалната посета на Босна и Херцеговина се сретнаа со претставици на организациите на цивилното општество. Тие во текот на денот ќе се состанат со лидери на институциите и политичките партии, со кои ќе разговараат за реформите и процесот на европски интеграции на БиХ. Могерини во пресрет на посетата на Сараево изјави дека БиХ по неодамна одржаните избори има можност повторно да го продолжи процесот на реформи за да одговори на очекувањата на граѓаните и да го продолжи својот пат кон ЕУ. Хан нагласи дека посетата има за цел да се изрази поддршка на европските интеграции на БиХ.
| | веќе видена | слични

Се уште е тешко да се знае дали новата власт ќе биде поефикасна во спроведување на процесот за евроинтеграции од претходната. Од друга страна, ЕУ во таа смисла веќе јасно ги формулираше своите очекувања од новата власт.Нови иницијативи, поголемо ангажирање на домашните политичариПо завршувањето на седницата на Советот за надворешни работи на ЕУ кој е одржан на 18 ноември, а на која е усвоена иницијатива за нов пристап на БиХ, новинарите се обратија до хрватската министерка за надворешни и европски работи Весна Пусиќ, истакнувајќи дека консензусот за новиот пристап за приближување на БиХ кон ЕУ е важен прв чекор кон стабилизација, но дека продолжувањето на процесот ќе зависи од новоизбраната власт во БиХ.- Што се однесува до нас, од неколку причини е важна и еден вид е пресврт расправата за новиот пристап кон БиХ, со оглед дека тоа е покренато со наша иницијатива минатата пролет, кога се заложивме за поефикасен пристап кон БиХ – рече Пусиќ.Истакнувајќи дека таа иницијатива произлезе од британско-германската, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 102 | | | веќе видена

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 163 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Европската комисија известува за напредувањето на Балканот во процесот на пристапување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: