Бугарија и Романија размислуваат за начини за борба против тероризмот

Двете земји бараат нови закони и зголемена меѓународна соработка. Георге Мајор, на чело на романската разузнавачка служба (СРИ), рече дека новите закони за кои се дебатира во Романија се неопходни за подобро проценување на ризикот за националната безбедност. [АФП] Неодамнешните терористички напади во Париз повторно разгореа дебата во Романија во врска со потребата да се заостри законодавството за спречување криминал и тероризам од голем обем, додека Бугарија ги засилува безбедносните мерки за да го спречи протокот на Исламисти до и од воените зони. Романските официјални претставници од областа на безбедноста предупредија дека земјата треба да ги прошири механизмите за превенирање тероризам, само неколку месеци откако уставниот суд отфрли два закона што им овозможуваа на разузнавачките агенции подобро да ги набљудуваат електронските комуникации и да ги пронаоѓаат осомничените. Два нови закони, што се однесуваат на чување на податоците и задолжително регистрирање на корисниците на припејд мобилни телефони при ...
| | веќе видена | слични

Модерниот тероризам со последните напади изминативе две-три години претставува шлаканица за отрезнување на модерната цивилизација. Неговите закани, сега повеќе од кога и да е, Европа ги почувствува на своја кожа, а милитантите од Блискиот Исток конечно успеаја во намерата и под закана од сила ги натераа земјите од Стариот континент присилно да ги заострат препознатливите европски закони, од оние кривичните до оние што ги регулираат слободното движење и патување на граѓаните „Тероризмот е главната филозофија на војувањето на модерното време. Терористите во оваа војна преку насилство и закани се обидуваат да манипулираат со слободните луѓе и да им ги променат однесувањето и навиките преку предизвикување страв и несигурност и вршење длабоки поделби на општествата“. На оваа позната изјава на некогашниот американски конгресмен Патрик Кенеди (инаку брат на Џон Кенеди) лидерите на Европа треба да се потсетат денес, особено по актуелните случувања во Франција и во Белгија. Во 1994 година, Генералното собрание на ОН ...
| | веќе видена | слични

Различните безбедносни мерки уште еднаш покажуваат дека ЕУ тешко наоѓа заеднички одговор на проблемите, вклучувајќи го и тероризмот, оценува Еурактив. Унијата не сака да преземе водечка улога во борбата против тероризмот и тврди дека самите членки имаат развиени служби за ефикасно да ги проценат заканите РАЗЛИЧНИ ЗЕМЈИ СПРОВЕДУВААТ РАЗЛИЧНИ БЕЗБЕДНОСНИ МЕРКИ Земјите на ЕУ и оние што тежнеат да се зачленат во Унијата воведоа различни мерки како одговор на терористичките напади во Франција. Различните безбедносни мерки уште еднаш покажуваат дека ЕУ тешко наоѓа единствен и заеднички одговор на проблемите, вклучувајќи го и тероризмот, оценува Еурактив. Министрите на ЕУ разгледуваат повеќе опции - од конфискување на документите за патување на осомничените екстремисти до размена на податоци за патниците од авиосообраќајот. Некои одат уште подалеку, па бараат суспендирање на шенгенскиот договор и враќање на граничните контроли, со што ќе се ограничи слободата на движење на луѓето, која е еден од главните ...
| | веќе видена | слични

Неодамнешните терористички напади во Франција ја кренаа на нозе цела ЕУ и ја обновија дебатата за најефикасно справување со исламистичките екстремисти. Во лавината реакции, на површина избија безбедносните проблеми, но и популистичките барања за суспендирање на шенгенскиот договор и за враќање на граничните контроли. Веќе се најавени построги мерки. Дали тие ќе ни го отежнатпатувањето во Европа? Се спуштаат рампите по терористичките напади во ЕУ Македонските граѓани веќе пет години патуваат во земјите од шенген-зоната без визи. ЕУ неколкупати се закануваше дека може го укине безвизниот режим поради проблемот со лажните азиланти, меѓутоа Македонијa и понатаму ги ужива придобивките од визните олеснувања. Но дали сето тоа може да се промени со најавените мерки во ЕУ за борба против тероризмот? Неодамнешните терористички напади во Париз и антитерористичките акции во Белгија ја кренаа на нозе цела ЕУ и ја обновија дебатата за најефикасно справување со исламистичките екстремисти, особено оние со европски ...
| | веќе видена | слични

Во рамките на мерките за борба против тероризмот коишто ги подготвува Европската унија се наоѓа и предлогот за системски контроли на пасошите при влегување во Шенгенскиот простор и за државјаните на ЕУ, што досега не беше случај, како и построга контрола на надворешните граници на ЕУ, според неименувани извори од Брисел. При влегувањето во Шенгенската зона во моментов систематски се прегледуваат документите на сите патници, државјани на земјите надвор од Европската унија, додека за европските граѓани постојат засебен сообраќајни ленти и специјални шалтери на кои нема системски, туку само случајни контроли на патниците. По исламистичките терористички напади од 7-ми до 9-ми јануари во француската престолнина Париз, ЕУ започна со подготовка на низа мерки за борба против тероризмот. Така, следната седмица, односно на 29-ти и 30-ти јануари во Рига ќе се соберат министрите за внатрешни работи на 28-те земји членки на ЕУ на неформален состанок, а ќе разговараат за тоа како да се спротистават на тероризмот. Повторно ...
| | веќе видена | слични

Останато

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 238 | | | веќе видена

За да се најде и усогласи консензуален кандидат, лидерот на СДСМ Зоран Заев завчера и вчера имаше одделни разговори со лидерите на три партии на Албанците – ...
сите 225 | | | веќе видена

Неформално кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова ја почна кампањата а веќе и го даде првото интервју. Силјановска во Сител ...
сите 161 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 304 | | | веќе видена

Гостиварската локална самоуправа изрази благодарност до жителите на селото Ласкарце, до медицинскиот персонал и до сите оние кои на било кој начин помогнале во ...
сите 214 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 206 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бугарија и Романија размислуваат за начини за борба против тероризмот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: