Необјавните скапи филмови на `Волт Дизни` на удар на хакери


5 копии

Хакери се заканиле дека ќе го објават еден од најскапите нови филмови кој штотуку треба да биде издаден, доколку не платат откуп. Шефот на компанијата "Волт Дизни" Боб Игер, објави дека примиле закана од хакерите кои тврдат дека дошле до некои необјавени филмови и сега бараат голема откупнина. За кој филм станува збор, не се открива, но од компанијата велат дека нема да отстапат пред уценувањата, пишува Hollywood Reporter, каде ги цитира зборовите на Игер од состанокот со вработените во Њујорк. Внатрешни извори тврдат дека "Дизни" соработува со ФБИ и заедно ја следат можната објава на инетернет. Хакерите бараат исплата во виртуелната валута биткоин, и се закануваат дека ќе објават пет минути од филмот, а потоа доколку не го добијат бараниот износ, ќе продолжат со објавување на секвенци од по 20 минути, с? додека не им се исплати бараната сума во целост. Станува збор за најновото продолжение на серијалот "Пиратите од Карибите" кое треба да се најде во кината на 26 мај, додека други шпекулираат дека станува ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Извршниот директор на компанијата Дизни, Боб Игер изјави дека во понеделникот, група хакери му соопштиле дека поседуваат еден од најновите филмови на Дизни и побарале огромна сума на пари за да не го објават истиот. Според наводите на Игер, групата бара да биде исплатена во биткоини. Според неофицијални информации станува збор за најновото продолжение на Пиратите од Карибите чија премиера е закажана за само неколку дена. Од Дизни одбиле да ги исплатат хакерите кои се закануваат дека филмот ќе го објавуваат бесплатно, во делови од 10 минути на социјалните мрежи што би предизвикало огромна финансиска загуба на компанијата. Во моментов, ФБИ спроведува истрага и се обидува да ја открие локацијата на хакерите. Во продолжение можете да го погледнете трејлерот за филмот.
| | веќе видена | слични

Директорот на „Дизни“, Боб Ајгер, соопштил дека хакери украле досега неприкажан филм и бараат голем откуп за да го вратат. Ајгер посочил дека компанијата одбива да го исполни барањето на криминалците. Не се потврдува во врска со кој филм е уцената, иако некои медиуми шпекулираа дека станува збор за „Пиратите од Карибите“. Хакерите се заканувале дека ако не им се плати, ќе објавеле дел од филмот, кој сè уште не стигнал во кината. Од студиото „Дизни“ во врска со овој случај соработуваат со федералните служби. Инаку, следни филмови на „Дизни“ што треба да излезат наскоро се „Пиратите од Карибите: Мртвите не раскажуваат приказни“ и „Автомобили 3“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Хакерите добиле пристап до една од култните суперпродукции на компанијата “Волт Дизни”. Тие го уценуваат студиото за пари, инаку се закануваат дека ќе го пуштат во интернет просторот “Пиратите од Карибите. Одмаздата на Салазар “, соопштува Hollywood Reporter. Според изданието хакерите побарале од компанијата да им исплати импозантна сума во биткоини. Ако тоа не се случи, прво ќе се стави 5-минутна рамка од филмот, а потоа и сцена со времетраење од 20 минути. Веста за хакерскиот напад гп потврдил и извршниот директор на “Волт Дизни” Боб Ајгер, но без да прецизира за кој филм станува збор. Сепак, тој увери дека компанијата одбила да отстапи пред таа уцена. Според анонимни извори компанијата соработува со полицијата и трага за евентуално пуштање на филмот на интернет. Сајтот Дедлајн потврдува дека станува збор за новиот дел на “Пиратите од Карибите”, кој се очекува да замине на 26 мај. Други изданија пак сметаат дека станува збор за новите авантури на познатиот лик на “Пиксар” Меквин кои се предвидува да ...
| | веќе видена | слични

Пиратите на интернет тврдат дека постои необјавена копија на најновото продолжение на Пирати на Карибите и дека ќе го објават доколку Дизни не им го исплати тражениот износ. Магазинот Deadline објави дека и FBI е вклучен во истрагата и дека Дизни нема намера да го исполни барањето на хакерите. Неодамна е одржана премиерата на филмот во Шангај, а режисерот Џоаким Ронинг потврди дека ова нема да е последен дел на франшизата. 'Ова е почеток на финалето, но не знам дали ќе е последен или ќе снимиме уште 10 продолженија. Не знам навистина, но се надевам.' - изјави режисерот.
| | веќе видена | слични

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 205 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Косовскиот амбасадор во Скопје, Ѓерѓ Дедај, денеска ја посети општина Гостивар, каде што се сретна со градоначалникот Арбен Таравари. Целта на оваа посета беше ...
сите 167 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Необјавните скапи филмови на `Волт Дизни` на удар на хакери

Од:
До кого (е-маил):
Порака: