Гран при за театарот Kunstwerkstatt

Претставата „Илустрации за тоа како идејата го запрепастува човекот кој не е спремен за тоа“ во режија на Наталија Теодосиева и Јаков Спасов, во изведба на театар Kunstwerkstatt при Младинскиот образовен форум – Скопје доби Гран при „Васил Ќортожев“ за најдобра претстава на 53. издание на Драмскиот аматерски фестивал на Македонија, што од 29 мај до 3 јуни се одржуваше во Kочани. На фестивалот во Центарот на културата „Бели мугри“ во официјална конкуренција учествуваа 13 претстави од Македонија и Србија. Младинската сцена при Интимен театар - Битола ја освои наградата за уметничка иновација и истражување во аматерскиот драмски израз за претставата „Дисфункција“ од Ана Жежовска, во режија на Димитар Шутевски, за искрената пожртвуваност и штедроста во создавањето на авторскиот проект. Таа претстава ја освои и наградата за најдобра режија, која на режисерот Шутевски му е доделена за „успешното фузирање на интимните желби и идеалите со проблемите на денешното општество“ На фестивалот беше доделено и специјално ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претставата имаше две изведби (на 10 и 11 јуни) на големата сцена во несекојдневниот објект Дом им Берг, а двете изведби на претставата доживеаја големи успеси пред преполна сала со повеќе од 600 луѓе кои ја поздравија актерската екипа со долготрајни аплаузи и овации. Македонскиод народен театар ја имаше честа да го затвори фестивалот Dramatikerinnenfestival Graz во Австрија со претставата "Копање" во режија на Франц фон Штролхен. Претставата имаше две изведби (на 10 и 11 јуни) на големата сцена во несекојдневниот објект Дом им Берг, а двете изведби на претставата доживеаја големи успеси пред преполна сала со повеќе од 600 луѓе кои ја поздравија актерската екипа со долготрајни аплаузи и овации. Станува збор за специфичен објект кој е исполнет со мрежа на тунели и се наоѓа во стариод дел на Грац, а во времето на Втората светска војна се користел како скривница. Сега објектот е адаптиран и функционира на неколку нивоа и располага со повеќе сцени на кои се изведуваат претстави, концерти, перформанси, ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Македонскиот народен театар (МНТ) вчеравечер го затвори Драмскиот фестивал во австриски Гра со изведба на претставата „Копање“ во режија на Франц фон Штролхен. Македонскиот народен театар (МНТ) вчеравечер го затвори Драмскиот фестивал во австриски Грац со изведба на претставата „Копање“ во режија на Франц фон Штролхен. Претставата имаше две изведби, завчера и вчера, на големата сцена во објектот Дом им Берг, со над 600 посетители, информира денеска МНТ. Учеството на фестивалот е дел од мини турнејата на Македонскиот народен театар. Со претставата „Копање“ МНТ задутре ќе гостува на Фестивалот Војдан Чернодрински во Прилеп, а на 18 месецов со претставата „Животот е прекрасен“ на Деновите на сатира и театар во организација на театарот Керемпух во Хрватска.
| | веќе видена | слични

Претставата имаше две изведби, завчера и вчера, на големата сцена во објектот Дом им Берг,  со над 600 посетители, информира денеска МНТ.Учеството на фестивалот е дел од мини турнејата на Македонскиот народен театар.Со претставата „Копање“ МНТ задутре ќе гостува на  Фестивалот Војдан Чернодрински во Прилеп, а на 18 месецов со претставата „Животот е прекрасен“ на Деновите на сатира и театар во организација на театарот Керемпух во Хрватска. 
| | веќе видена | слични

Претставата „Ние - врапчињата“ ќе се одржи утре од 13.30 часот во Детскиот театарски центар во Старата чаршија во Скопје. Претставата е во изведба на театарската група „Заeдно можеме подобро“ составена од 23 ученици и ученички од основните училишта „Климент Охридски“ од Прилеп, „Лирија“ од Житоше и „Добре Јованоски“ од Прилеп. Во претставата можат да се слушнат 5 јазици, а децата доаѓаат од четири етнички заедници: Македонци, Албанци, Роми и Бошњаци.
| | веќе видена | слични

Тековен репертоар на Народен театар - Битола од 12 до 18 јуни... На репертоарот на Народен театар - Битола се следниве претстави: 12.06.2017 (понеделник) 20.00 часот „Без паника„ автор: Мика Мулуахо режија: Благој Мицевски 13.06.2017 (вторник) 20.00 часот „Трагичната љубов на една луда девојка„ автор: Јукио Мишима режија. Благој Мицевски 14.06.2017 (среда) 20.00 часот гостување на МТФ -Прилеп со претставата „Смислата на животот„ автор: Идо Нетанјаху режија: Благој Мицевски 15.06.2017 (четврток) 20.00 часот „Доктор Фауст„ автор: Кристофер Марлоу и авторски текстови на режисерот, драматургот и актерите режија: Андраш Урбан
| | веќе видена | слични
2 копии

Претставата „Експеримент“, по текст и режија на Јане Спасиќ, а во продукција на здружението „Артопија“ од Скопје ќе биде премиерно изведена вечерва во 20 часот во Младинскиот културен центар. По огромниот успех кај публиката на првата претстава на ова здружение („Да го поздравиш и да ми го бациш“), и новото дело ќе биде критика на негативните општествени појави. Инспирација за претставата е книгата “The Lucifer Effect” на социјалниот психолог Филип Зимбардо, кој во своето дело ги анализира начините и методите преку кои системот и ситуацијата влијае на дехуманизацијата и деиндивидуализацијата, притоа постепено насочувајќи ја индивидуата да извршува злосторства „во име“ на системот. Улогите ги толкуваат: Бојан Кирковски, Ненад Митевски, Мартин Јорданоски, Симона Спировска Костовска, Матеја Јанковска, Марија Јанчевска, Михаел Стојановски. Премиерата е во рамки на фестивалот „Здраво млади“. По премиерата следува музички сет на DJ Fitz, кој лани настапи заедно со актерот Илајџа Вуд.
| | веќе видена | слични
3 копии

Во рамките на одбележувањето на 20 години од обновувањето на зданието на Црногорско народно позориште, од 31 мај до 7 јуни во ЦНП гостуваат театрите од регионот.Вечерва, со почеток во 20 часот на големата сцена во Црногорското народно позориште, Македонскиот народен театар ќе ја одигра претставата „Ничија земја" по текст на Данис Тановиќ и Александар Морфов, а во адаптација и режија на Александар Морфов.Претставата „Ничија земја" претставува ново сценско видување на познатиот текст на Данис Тановиќ, но и навистина голема и актуелна тема. „Ничија земја" е слика на апсурдноста на балканските народи и нивната ирационална интеракција и во мир и во војна.„Ничија земја", својата премиерна изведба ја имаше на 3 јуни, на отворањето на 4-тото издание на МНТ-ФЕСТ. По ова нејзино прво гостување, претставата ќе се игра на 23 јуни во рамките на Скопско лето, а на 20 август ќе го затвори и фестивалот Охридско лето.Во претставата играат: Сашко Коцев, Никола Ацески, Александар Михајловски, Гораст Цветковски, Александар ...
| | веќе видена | слични

Вечерва, 7 јуни, со почеток во 20 часот на големата сцена во ЦНП, Македонскиот народен театар ќе ја одигра претставата „Ничија земја“ по текст на Данис Тановиќ и Александар Морфов, а во адаптација и режија на Александар Морфов... Во рамките на одбележувањето на 20 години од обновувањето на зданието на Црногорско народно позориште, од 31 мај до 7 јуни во ЦНП гостуваат театрите од регионот. Народно позориште Сараево се претстави со претставата „Се некако се преживува освен смртта“ по текст на Љубица Остојиќ, а во режија на Дино Мустафиќ, ХНК Загреб на 4 јуни ја одигра „Три зими“, по текст на Тена Штивчиќ, во режија на Ивица Буљан. Вчеравечер Народно позориште Белград се претстави со претставата „Бизарно“ по текст на Жељко Хубач, во режија на Снежана Тришиќ. Вечерва, 7 јуни, со почеток во 20 часот на големата сцена во ЦНП, Македонскиот народен театар ќе ја одигра претставата „Ничија земја“ по текст на Данис Тановиќ и Александар Морфов, а во адаптација и режија на Александар Морфов. Претставата „Ничија земја“ ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Македонскиот народен театар вечерва во рамките на 4. „МНТ-фест“ репризно гостуваат операта „Хуи“ и Пекиншкиот оперски театар од Кина со претставата „Магбет: исплашена душа“ во режија на Ќина Су, која е спој на западната драма со традиционалната кинеска форма на раскажување. Цинг До, претседател на уметничката група, и директорот на групата „Цуанг Џао“, велат дека операта „Хуи“ од провинцијата Анху е посебен вид уметничка драмска форма со историја од 400 години, која особено популарна станала пред 200 години. - Операта „Хуи“ во Пекинг е многу прифатена од народот и пред 40-50 години од неа е зародокот на Пекиншката опера. Таа се изразува преку музика, пеење, играње, традиционални воени вештини, ја раскажува приказната преку костимите и боите - рече До.Главниот актер во претставата Јушу Ванг, кој е добитник на најголемата Годишна награда за театар во Кина, вели дека за операта „Хуи“ мора да се вежба од најрани години, а тој самиот почнал на 10 години. - Ова дело е производ од спој на западна драмска форма и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 202 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гран при за театарот Kunstwerkstatt

Од:
До кого (е-маил):
Порака: