„Магбет: Исплашена душа“ од Kина гостува на 4. „МНТ-фест“

Хуи опера и Пекиншкиот оперски театар од Kина со претставата „Магбет: исплашена душа“, спој на западната драма со традиционалната кинеска форма на раскажување, гостуваат на четвртото издание на „МНТ-фест“. Првата изведба беше на програмата вчера, а за денеска е најавена втора изведба. Цинг До, претседател на уметничката група, и директорот на групата Цуанг Џао, на вчерашната прес-конференција соопштија дека Хуи опера од провинцијата Анху е посебен вид уметничка драмска форма со историја од 400 години, која станала особено популарна пред 200 години. - Хуи операта во Пекинг е многу прифатена од народот и пред 40-50 години од неа се роди Пекиншката опера. Таа се изразува преку музика, пеење, играње, традиционални воени вештини, ја раскажува приказната преку костимите и боите - рече До. Главниот актер во претставата Јушу Ванг, кој е добитник на најголемата Годишна награда за театар во Kина, на прес-конференцијата рече дека за Хуи опера мора да се вежба од најрани години, а тој самиот почнал на 10 години. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претставата имаше две изведби (на 10 и 11 јуни) на големата сцена во несекојдневниот објект Дом им Берг, а двете изведби на претставата доживеаја големи успеси пред преполна сала со повеќе од 600 луѓе кои ја поздравија актерската екипа со долготрајни аплаузи и овации. Македонскиод народен театар ја имаше честа да го затвори фестивалот Dramatikerinnenfestival Graz во Австрија со претставата "Копање" во режија на Франц фон Штролхен. Претставата имаше две изведби (на 10 и 11 јуни) на големата сцена во несекојдневниот објект Дом им Берг, а двете изведби на претставата доживеаја големи успеси пред преполна сала со повеќе од 600 луѓе кои ја поздравија актерската екипа со долготрајни аплаузи и овации. Станува збор за специфичен објект кој е исполнет со мрежа на тунели и се наоѓа во стариод дел на Грац, а во времето на Втората светска војна се користел како скривница. Сега објектот е адаптиран и функционира на неколку нивоа и располага со повеќе сцени на кои се изведуваат претстави, концерти, перформанси, ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Македонскиот народен театар (МНТ) вчеравечер го затвори Драмскиот фестивал во австриски Гра со изведба на претставата „Копање“ во режија на Франц фон Штролхен. Македонскиот народен театар (МНТ) вчеравечер го затвори Драмскиот фестивал во австриски Грац со изведба на претставата „Копање“ во режија на Франц фон Штролхен. Претставата имаше две изведби, завчера и вчера, на големата сцена во објектот Дом им Берг, со над 600 посетители, информира денеска МНТ. Учеството на фестивалот е дел од мини турнејата на Македонскиот народен театар. Со претставата „Копање“ МНТ задутре ќе гостува на Фестивалот Војдан Чернодрински во Прилеп, а на 18 месецов со претставата „Животот е прекрасен“ на Деновите на сатира и театар во организација на театарот Керемпух во Хрватска.
| | веќе видена | слични

Претставата имаше две изведби, завчера и вчера, на големата сцена во објектот Дом им Берг,  со над 600 посетители, информира денеска МНТ.Учеството на фестивалот е дел од мини турнејата на Македонскиот народен театар.Со претставата „Копање“ МНТ задутре ќе гостува на  Фестивалот Војдан Чернодрински во Прилеп, а на 18 месецов со претставата „Животот е прекрасен“ на Деновите на сатира и театар во организација на театарот Керемпух во Хрватска. 
| | веќе видена | слични

Претставата „Ние - врапчињата“ ќе се одржи утре од 13.30 часот во Детскиот театарски центар во Старата чаршија во Скопје. Претставата е во изведба на театарската група „Заeдно можеме подобро“ составена од 23 ученици и ученички од основните училишта „Климент Охридски“ од Прилеп, „Лирија“ од Житоше и „Добре Јованоски“ од Прилеп. Во претставата можат да се слушнат 5 јазици, а децата доаѓаат од четири етнички заедници: Македонци, Албанци, Роми и Бошњаци.
| | веќе видена | слични

Тековен репертоар на Народен театар - Битола од 12 до 18 јуни... На репертоарот на Народен театар - Битола се следниве претстави: 12.06.2017 (понеделник) 20.00 часот „Без паника„ автор: Мика Мулуахо режија: Благој Мицевски 13.06.2017 (вторник) 20.00 часот „Трагичната љубов на една луда девојка„ автор: Јукио Мишима режија. Благој Мицевски 14.06.2017 (среда) 20.00 часот гостување на МТФ -Прилеп со претставата „Смислата на животот„ автор: Идо Нетанјаху режија: Благој Мицевски 15.06.2017 (четврток) 20.00 часот „Доктор Фауст„ автор: Кристофер Марлоу и авторски текстови на режисерот, драматургот и актерите режија: Андраш Урбан
| | веќе видена | слични
2 копии

Претставата „Експеримент“, по текст и режија на Јане Спасиќ, а во продукција на здружението „Артопија“ од Скопје ќе биде премиерно изведена вечерва во 20 часот во Младинскиот културен центар. По огромниот успех кај публиката на првата претстава на ова здружение („Да го поздравиш и да ми го бациш“), и новото дело ќе биде критика на негативните општествени појави. Инспирација за претставата е книгата “The Lucifer Effect” на социјалниот психолог Филип Зимбардо, кој во своето дело ги анализира начините и методите преку кои системот и ситуацијата влијае на дехуманизацијата и деиндивидуализацијата, притоа постепено насочувајќи ја индивидуата да извршува злосторства „во име“ на системот. Улогите ги толкуваат: Бојан Кирковски, Ненад Митевски, Мартин Јорданоски, Симона Спировска Костовска, Матеја Јанковска, Марија Јанчевска, Михаел Стојановски. Премиерата е во рамки на фестивалот „Здраво млади“. По премиерата следува музички сет на DJ Fitz, кој лани настапи заедно со актерот Илајџа Вуд.
| | веќе видена | слични
3 копии

Во рамките на одбележувањето на 20 години од обновувањето на зданието на Црногорско народно позориште, од 31 мај до 7 јуни во ЦНП гостуваат театрите од регионот.Вечерва, со почеток во 20 часот на големата сцена во Црногорското народно позориште, Македонскиот народен театар ќе ја одигра претставата „Ничија земја" по текст на Данис Тановиќ и Александар Морфов, а во адаптација и режија на Александар Морфов.Претставата „Ничија земја" претставува ново сценско видување на познатиот текст на Данис Тановиќ, но и навистина голема и актуелна тема. „Ничија земја" е слика на апсурдноста на балканските народи и нивната ирационална интеракција и во мир и во војна.„Ничија земја", својата премиерна изведба ја имаше на 3 јуни, на отворањето на 4-тото издание на МНТ-ФЕСТ. По ова нејзино прво гостување, претставата ќе се игра на 23 јуни во рамките на Скопско лето, а на 20 август ќе го затвори и фестивалот Охридско лето.Во претставата играат: Сашко Коцев, Никола Ацески, Александар Михајловски, Гораст Цветковски, Александар ...
| | веќе видена | слични

Вечерва, 7 јуни, со почеток во 20 часот на големата сцена во ЦНП, Македонскиот народен театар ќе ја одигра претставата „Ничија земја“ по текст на Данис Тановиќ и Александар Морфов, а во адаптација и режија на Александар Морфов... Во рамките на одбележувањето на 20 години од обновувањето на зданието на Црногорско народно позориште, од 31 мај до 7 јуни во ЦНП гостуваат театрите од регионот. Народно позориште Сараево се претстави со претставата „Се некако се преживува освен смртта“ по текст на Љубица Остојиќ, а во режија на Дино Мустафиќ, ХНК Загреб на 4 јуни ја одигра „Три зими“, по текст на Тена Штивчиќ, во режија на Ивица Буљан. Вчеравечер Народно позориште Белград се претстави со претставата „Бизарно“ по текст на Жељко Хубач, во режија на Снежана Тришиќ. Вечерва, 7 јуни, со почеток во 20 часот на големата сцена во ЦНП, Македонскиот народен театар ќе ја одигра претставата „Ничија земја“ по текст на Данис Тановиќ и Александар Морфов, а во адаптација и режија на Александар Морфов. Претставата „Ничија земја“ ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Македонскиот народен театар вечерва во рамките на 4. „МНТ-фест“ репризно гостуваат операта „Хуи“ и Пекиншкиот оперски театар од Кина со претставата „Магбет: исплашена душа“ во режија на Ќина Су, која е спој на западната драма со традиционалната кинеска форма на раскажување. Цинг До, претседател на уметничката група, и директорот на групата „Цуанг Џао“, велат дека операта „Хуи“ од провинцијата Анху е посебен вид уметничка драмска форма со историја од 400 години, која особено популарна станала пред 200 години. - Операта „Хуи“ во Пекинг е многу прифатена од народот и пред 40-50 години од неа е зародокот на Пекиншката опера. Таа се изразува преку музика, пеење, играње, традиционални воени вештини, ја раскажува приказната преку костимите и боите - рече До.Главниот актер во претставата Јушу Ванг, кој е добитник на најголемата Годишна награда за театар во Кина, вели дека за операта „Хуи“ мора да се вежба од најрани години, а тој самиот почнал на 10 години. - Ова дело е производ од спој на западна драмска форма и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

Во текот на денов територијата на државава подпадна под најавениот Медитерански циклон ОЛИВИЈА и истиот условува врнежи од снег на повеќе места каде е ...
сите 250 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 355 | | | веќе видена

Контролата на оружјето ќе биде една од главните теми на агендата на планираната средба на претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп, што ќе ...
сите 94 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 211 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 121 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 230 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Магбет: Исплашена душа“ од Kина гостува на 4. „МНТ-фест“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: