МНТ добива уште еден кат

Доколку објектот се извишува од технички причини, тогаш може да се разбере зошто театарот ќе биде повисок за 5 метри, но доколку катот се додава заради повеќе деловни простории, тогаш тоа е вообичаена лоповска мисла какви што сме навикнати да гледаме - рече архитектот Мирослав Грчев. Новата зграда на Македонскиот народен театар ќе оди уште еден кат нагоре откако општина Центар го донесе новиот урбанистички план според кој во делот „Голем ринг - Запад“ дозволената висина на објектите е 40 метри. - Штом веќе е дозволено висината на зградата на МНТ да биде 40 метри, тогаш ќе ја кренеме за уште пет метри - рече архитектот Митко Хаџи Пуља, кој заедно со Минас Бакалчев и соработниците Саша Тасиќ, Бесијан Мехмети, Бетим Зекири и Никола Стрезовски ја добија првата награда за идејното и архитектонско решение на МНТ. Хаџи Пуља објасни и дека извишувањето на објектот за додатни 5 метри нема да смени многу во неговиот изглед. - Како архитект, кога би можел би го дигнал објектот дури и до 45 метри за да биде ...
| | веќе видена | слични

Останато

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 238 | | | веќе видена

За да се најде и усогласи консензуален кандидат, лидерот на СДСМ Зоран Заев завчера и вчера имаше одделни разговори со лидерите на три партии на Албанците – ...
сите 225 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 306 | | | веќе видена

Гостиварската локална самоуправа изрази благодарност до жителите на селото Ласкарце, до медицинскиот персонал и до сите оние кои на било кој начин помогнале во ...
сите 214 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 207 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МНТ добива уште еден кат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: