МНТ добива уште еден кат

Доколку објектот се извишува од технички причини, тогаш може да се разбере зошто театарот ќе биде повисок за 5 метри, но доколку катот се додава заради повеќе деловни простории, тогаш тоа е вообичаена лоповска мисла какви што сме навикнати да гледаме - рече архитектот Мирослав Грчев. Новата зграда на Македонскиот народен театар ќе оди уште еден кат нагоре откако општина Центар го донесе новиот урбанистички план според кој во делот „Голем ринг - Запад“ дозволената висина на објектите е 40 метри. - Штом веќе е дозволено висината на зградата на МНТ да биде 40 метри, тогаш ќе ја кренеме за уште пет метри - рече архитектот Митко Хаџи Пуља, кој заедно со Минас Бакалчев и соработниците Саша Тасиќ, Бесијан Мехмети, Бетим Зекири и Никола Стрезовски ја добија првата награда за идејното и архитектонско решение на МНТ. Хаџи Пуља објасни и дека извишувањето на објектот за додатни 5 метри нема да смени многу во неговиот изглед. - Како архитект, кога би можел би го дигнал објектот дури и до 45 метри за да биде ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 352 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 338 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 201 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 64 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МНТ добива уште еден кат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: