МНР ги предупреди македонските граѓани

Скопје – Со оглед на вчерашните и денешните настани во Република Грција, каде во главниот град Атина имаше и демонстрација на насилство, Министерството за надворешни работи на Република Македонија ги предупредува сите граѓани на Република Македонија, кои имаат намера да патуваат во Република Грција или веќе престојуваат во оваа земја, да избегнуваат да патуваат во главниот град Атина, како и во другите поголеми градови во Република Грција, како и да избегнуваат присуство на јавните собири. Министерството за надворешни работи препорачува македонските граѓани кои во моментов престојуваат или треба да патуваат во туристичките дестинации во Република Грција, редовно да се информираат преку Канцеларијата за врски на Република Македонија во Атина и Канцеларијата за конзуларни, економски и трговски работи на Република Македонија во Солун, како и преку средствата за информирање за проодноста односно блокираноста на граничните премини на Република Грција кон Република Македонија, на патиштата во Република Грција, ...
| | веќе видена | слични

Министерството за надворешни работи вчера упати предупредување до македонските граѓани да не одат во Атина или во другите поголеми градови во Грција и да не присуствуваат на јавни собири Препораката не се однесува за патувањата во Грција воопшто, туку се вели дека треба само да се избегнуваат големите градски центри и метрополата на јужниот сосед, каде што деновиве имаше насилни протести против мерките за штедење што ги усвојуваше грчкиот парламент. На граѓаните што престојуваат во туристичките места во Грција или на тие што деновиве треба да отпатуваат таму им се препорачува редовно да се консултираат со нашите канцеларии во Атина и во Солун за состојбата на патиштата, на граничните премини, на јавниот превоз и на функционирањето на здравствените установи.
| | веќе видена | слични
5 копии

Поради последните случувања во Грција и демонстрацијата на насилство во главниот град, Министерството за надворешни работи предупредува сите македонски граѓани кои имаат намера да патуваат во оваа земја или веќе престојуваат таму да избегнуваат да патуваат во Атина и во другите поголеми градови, како и присуство на јавните собири. “МНР препорачува македонските граѓани кои во моментов престојуваат или треба да патуваат во туристичките дестинации во Грција редовно да се информираат за проодноста на граничните премини, патиштата, јавниот превоз и јавните здравстени установи во местата во кои престојуваат“, стои во предупредувањето од МНР. Оттаму додаваат дека Канцеларијата за врски на Република Македонија во Атина и Канцеларијата за конзуларни, економски и трговски работи на Македонија во Солун се на располагање за сите потребни совети, насоки и помош на сите македонски државјани во Грција.
| | веќе видена | слични

Министерството за надворешни работи ги предупреди македонските граѓани што патуваат во Грција, да избегнуваат да престојуваат во Атина и во другите поголеми градови. „МНР препорачува македонските граѓани што во моментов престојуваат или треба да патуваат во туристичките дестинации во Грција, редовно да се информираат преку Канцеларијата за врски на Македонија во Атина и преку Канцеларијата за конзуларни, економски и трговски работи во Солун, како и преку средствата за информирање за проодноста на граничните премини, за функционирањето на јавниот превоз и за здравствените установи во местата во кои престојуваат или треба да патуваат“, се наведува во соопштението на МНР.
| | веќе видена | слични
2 копии

Граничниот премин Евзони до синоќа на полноќ беше затворен поради генералниот штрајк во Грција против мерките на Владата за штедење и кратење на платите. Од граничниот премин Богородица велат дека на секој два часа се пропуштале автомобили, а вчера на Евзони поминувале и автобусите со туристи. Сега преминот е повторно отворен, но најавени се нови штрајкови. На граничниот премин Дојран сообраќајот на сите возила се одвива нормално и без поголем застој, а иста е сликата е и на Меџитлија. Министерството за надворешни работи препорачува да не се патува во Атина и другите поголеми грчки градови поради демонстрација на насилство во главниот град на Грција. МНР препорачува македонските граѓани кои ќе патуваат низ туристичките дестинации во Грција редовно да се информираат за состојбата во земјата преку Канцеларијата за врски на Р.М. во Атина и конзулатот во Солун.
| | веќе видена | слични

Препорака Македонското Министерство за надворешни работи вчера издаде препорака до македонските граѓани да го избегнуваат главниот град и другите поголеми градови во Грција за патување, но и да избегнуваат присуство на јавните собири. Се препорачува и навремено информирање на нашите граѓани што сакаат да патуваат во Грција или се веќе таму за проодноста, односно за блокираноста на граничните премини на Грција кон Македонија, како и за функционирањето на јавниот превоз и на јавните здравствени установи во местата во кои престојуваат или треба да патуваат. Доколку граѓаните имаат проблеми, да се обратат до нашата Канцеларија за врски во Атина или до конзуларното претставништво на земјава во Солун (Н.Р.)
| | веќе видена | слични

Со оглед на вчерашните и денешните настани во Грција, каде во главниот град Атина имаше и демонстрација на насилство, МНР ги предупредува сите граѓани кои имаат намера да патуваат во Грција или веќе престојуваат во оваа земја, да избегнуваат да патуваат во главниот град Атина, како и во другите поголеми градови, како и да избегнуваат присуство на јавни собири. МНР препорачува македонските граѓани кои во моментов престојуваат или треба да патуваат во туристичките дестинации во Грција, редовно да се информираат преку Канцеларијата за врски на Македонија во Атина и Канцеларијата за конзуларни, економски и трговски работи на Македонија во Солун, како и преку средствата за информирање за проодноста односно блокираноста на граничните премини, на патиштата, како и за функционирањето на јавниот превоз и јавните здравствени установи во местата во кои престојуваат или треба да патуваат. МНР информира дека Канцеларијата за врски на Македонија во Атина и Канцеларијата за конзуларни, економски и трговски работи на ...
| | веќе видена | слични

Додека Грција ги преживува најтешките денови, нејзиниот претседател Папуљас има време да се занимава со споменикот на Александар Македонски во Скопје. Од Букурешт рече дека за жал, Владата во Скопје продолжува да се храни со наплив на национализам. Скопје не може да се стекне со историско минато со поставување на статуи. Нов удар за Грција. Целиот регион со апели да не се патува во оваа земја. Сугерираше и македонското МНР – властите на граѓаните им порачуваат да не тргнуваат на пат кон Атина, за тие што веќе се таму да се вратат назад. Стравот е голем поради наплвиот на бројните туристи кои се одлучиле годишниот одмор да го поминат токму таму. Во писменото соопштение на МНР се потенцира: „ Со оглед на вчерашните и денешните настани во Република Грција, каде во главниот град Атина имаше и демонстрација на насилство, МНР ги предупредува сите граѓани на Република Македонија, кои имаат намера да патуваат во Република Грција или веќе престојуваат во оваа земја, да избегнуваат да патуваат во ...
| | веќе видена | слични

Министерството за надворешни работи на Република Македонија испрати предупредување до сите македонски граѓани кои планираат да патуваат во Грција или веќе престојуваат таму, да избегнуваат патувања во Атина и во другите поголеми градови. Ваквото предупредување од МНР е резултат н последните случувања во земјата и демонстрацијата на насилството во главниот град. - МНР препорачува македонските граѓани кои во моментов престојуваат или треба да патуваат во туристичките дестинации во Република Грција, редовно да се информираат преку Канцеларијата за врски на Република Македонија во Атина и Канцеларијата за конзуларни, економски и трговски работи на Република Македонија во Солун, како и преку средствата за информирање за проодноста односно блокираноста на граничните премини на Република Грција кон Република Македонија, на патиштата во Република Грција, но и за функционирањето на јавниот превоз и јавните здравстени установи во местата во кои престојуваат или треба да патуваат, се вели во денешната писмена препорака ...
| | веќе видена | слични

Не одете во Грција на улиците се води војна Македонското МНР ги предупредува граѓаните да избегнуваат да патуваат во главниот град Атина, како и во другите поголеми грчки градови, поради демонстрациите и судирот на грчките граѓани со полицијата. МНР препорачува македонските граѓани кои во моментов престојуваат или треба да патуваат во туристичките дестинации во Грција, редовно да се информираат преку Канцеларијата за врски на Македонија во Атина и Канцеларијата за конзуларни, економски и трговски работи на Македонија во Солун, како и преку средствата за информирање за проодноста односно блокираноста на граничните премини. Во меѓувреме стотици демонстранти повторно се судрија со полицијата во близина на Парламентот во Атина, каде за попладнево е закажано гласањето за новиот план за штедење, од кој зависи дали државата ќе се спаси од банкрот. Ситуацијата е напнат бидејќи демонстрантите фрлаат камења и молотови коктели, а силите за безбедност возвраќаат со солзавци и гумени палки. Од друга страна грчките ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 78 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 202 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 51 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МНР ги предупреди македонските граѓани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: