Не патувајте во Сирија, препорака од МНР

Македонските граѓани да избегнуваат патување во Сирија, а оние што се веќе таму во најскоро време да ја напуштат, препорачуваат од Министерството за надворешни работи, поради влошената безбедносна состојба во земјата. „Се препорачува да се избегнува било какво патување во оваа држава, присуство на јавните собири во земјата и постојано да се има во предвид безбедносната состојба при движењето низ земјата“, велат од МНР. Од МНР велат дека и понатаму ќе ја следат состојбата во Сирија, каде е влошена безбедносната состојба по протестите против претседателот Башар ал Асад.
| | веќе видена | слични
6 копии

Министерството за надворешни работи им препорачува на сите македонски државјани, кои живеат и престојуваат во Сирија, да ја напуштат додека с? уште постојат комерцијални можности за заминување поради влошената безбедносна состојба во таа земја. Во меѓувреме, како што се наведува во соопштението од МНР, се препорачува да се избегнува какво било патување во Сирија, присуство на јавните собири во земјата и постојано да се има предвид безбедносната состојба при движењето низ земјата. МНР и натаму со внимание ќе го следи развојот на настаните во Сирија и навремено ќе ги информира граѓаните, стои во соопштението.
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 149 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 14 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 105 | | | веќе видена

Поранешниот шеф на британската дипломатија и некогашен градоначалник на Лондон, Борис Џонсон освои вчера најмногу гласови во вториот круг од изборите за нов ...
сите 94 | | | веќе видена

Тетовскиот театар вечер од 20 часот во Центарот за култура „Иљо Антески-Смок“ ќе ја има својата прва премиера во 2019 година – политичката драма „Изгубено ...
сите 51 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски е оптимист дека германскиот Бундестаг ќе донесе позитивна одлука во септември и оти потоа ќе се чека на формална одлука на ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Не патувајте во Сирија, препорака од МНР

Од:
До кого (е-маил):
Порака: