Свет - Контранапад на мерките за штедење

Група синдикални активисти во Грција вчера поставија транспарент на Акропол со кој го повикуваат народот на контранапад на новите пакет-мерки за штедење, за кои грчкиот парламент вчера требаше да ја почне расправата. Околу 300 членови на комунистичкиот синдикат ПАМЕ во подножјето на Партенон поставија огромен транспарент на кој на грчки и на англиски јазик пишува: „Народите имаат власт и никогаш не се предаваат. Организирајте контранапад“. Синдикатите повикаа на целосна блокада на земјата, но и на Собранието, за пратениците да не можат да влезат и да гласаат за контроверзното штедење, кое ќе мора да го плаќа обичниот граѓанин. Сепак, новата петгодишна програма за штедење мора да биде усвоена бидејќи е основен предуслов за добивање на новата рата од кредитот во износ од 12 милијарди евра од ММФ и од Европските финансиски институции. Пред жестоката дебата премиерот Јоргос Папандреу изрази оптимизам и најави дека програмата ќе биде усвоена иако против неа е опозицијата и неколку пратеници од неговата партија. ...
| | веќе видена | слични

Економските мерки кои вчера беа изгласани во грчкиот Парламент не се програма со која штедењето ќе биде строго, изјави вршителот на должноста извршен директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Џон Липски. -Во печатот оваа програма се нарекува план на строго штедење, но во суштина тоа е програма за структурално прилагодување, која има за цел да ги реши основните проблеми на грчката економнија, меѓу кои е и недоволната конкурентност, нагласи Липски. Во последниве години ММФ одбегнува да го корист терминот „строго штедење“ за именување на мерките што им ги наметнува на земјите што се соочуваат со финансиски проблеми. Планот што вчера го усвои грчкиот Парламент, има за цел намалување на државната поторшувачка до 2015 година за 28,4 милијарди евра и спречување на банкрот на Грција, што би можело да ја дестабилизира целата еврозона. Усвојувањето на овој план беше услов што го поставија ЕУ и ММФ за исплата на петтата транша од помошта во износ од 110 милијарди, што и беше одобрена на Грција лани во мај. Според ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Планот со економски мерки што вчера го усвои грчкиот Парламент не претставува програма на „строго штедење“, изјави вршителот на должноста извршен директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Џон Липски. - Во печатот оваа програма се нарекува план на строго штедење, но во суштина тоа е програма за структурално прилагодување, која има за цел да ги реши основните проблеми на грчката економнија, меѓу кои е и недоволната конкурентност, нагласи Липски. Во последниве години ММФ одбегнува да го корист терминот „строго штедење“ за именување на мерките што им ги наметнува на земјите што се соочуваат со финансиски проблеми. Планот што вчера го усвои грчкиот Парламент, има за цел намалување на државната поторшувачка до 2015 година за 28,4 милијарди евра и спречување на банкрот на Грција, што би можело да ја дестабилизира целата еврозона. Усвојувањето на овој план беше услов што го поставија ЕУ и ММФ за исплата на петтата транша од помошта во износ од 110 милијарди, што и беше одобрена на Грција лани во мај. Според ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Следните часови ќе бидат одлучувачки часови за Грција, но и за евро зоната и за светската економија, изјави денеска претседателот на Европската унија, Херман ван Ромпуј пред Европскиот парламент по повод претстојното гласање во грчкиот Парламент за новиот порестриктивен пакет мерки за штедење. Грчкиот парламент неделава ја разгледува среднорочна буџетска програма и приватизација во висина од 50 милијарди евра. Меѓународните кредитори, ЕУ и Меѓународниот монетарен фонд, ја условуваат Грција со примена на програмата за да ја добие следната кредитна транша во висина од 12 милијарди евра, од вкупниот кредит од 110 милијарди евра. Ромпуј ги повика грчките политичари да ја преземат одговорноста. Тој призна дека програмата е тешка, но вети и помош од ЕУ. - Европа не е во основата на проблемите. Проблемите беа создадени пред десет години од недостиг на политичка одговорност, од недостиг на контрола на националните сметки, наведе Ромпуј. Претходно еврокомесарот за економски и финансиски прашања Оли Рен ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Прифаќањето на планот за штедење од страна на грчкиот Парламент е единствен начин Грција да избегне банкрот, не постои „план Б“, предупреди денеска во Брисел еврокомесарот за економски и монетарни прашања Оли Рен. Долгогодишната програма за строги економски мерки (2012-2015 година), чии детали беа утврдени минатата недела од грчката Влада и меѓународните кредитори, предвидува пакет мерки во вредност од 28,4 милијарди евра и приватизација за 50 милијарди евра. Дебатите во грчкиот Парламент започнати вчера и прифаќањето на програмата в четврток се услов за добивање пари од ЕУ и ММФ, со кои земјата ќе ги врати долговите. - Не постои план Б за избегнување инсолвентност, оцени Рен, повикувајќи ги грчките политички раководители да преземат своја одговорност. Весникот „Фајненшел тајмс“ денеска пишува дека европските финансиски институции составиле план за продолжување на намалувањето на значителен дел од грчкиот државен долг за 30 години, откако кредиторите се обединија околу предлогот на Франција за примена на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Европските финансиски институции составиле план за продолжување на намалувањето на значителен дел од грчкиот државен долг за 30 години, откако кредиторите се обединија околу предлогот на Франција за примена на моделот со „Брејди обврзниците“, користени за спас на Латинска Америка пред 22 години, пишува денеска весникот „Фајненшел тајмс“. Околу 50 претставници на банкарскиот и осигурителниот сектор, повеќето од Франција и Германија, се сретнаа вчера во Рим, за да го разгледаат предлогот на француските банки за доброволно продолжување на матуритетот на половината од долгот во наредните три години преку нови 30-годишни обврзници. Француската банка Бе-Ен-Пе (БНП) поседува најголем дел од грчките обврзници во износ од пет милијарди евра, додава весникот. Според друг напис на „Фајненшел тајмс“ европски претставници го разгледуваат „планот Б“ за секој случај, ако Парламентот во Атина не успее да го одобри пакетот мерки за строго штедење во износ од 28 милијарди евра. Тие мерки се условот под кој меѓународните ...
| | веќе видена | слични

Владејачката ПАСОК се обидува да ги консолидира своите редови во парламентот откако најмалку четворица пратеници најавија дека нема да гласаат за новите мерки на штедење што ги предлага владата на Папандреу Членови на синдикатот ПАМЕ вчера од Акропол испратија порака: „Народите имаат моќ и никогаш не се предаваат. Организирајте противнапад!“ Најмалку четворица пратеници од владејачката ПАСОК навестија дека неделава нема да ги поддржат новите мерки на штедење на грчката влада, оставајќи го премиерот Јоргос Папандреу со тесно мнозинство од само еден пратеник во парламентот. Грција од денеска повторно ќе биде парализирана од 48-часовен штрајк, а законодавците треба утре и задутре да се изјаснат за петгодишната програма на Владата, со која таа планира да заштеди 28 милијарди евра. ЕУ и ММФ бараат од Грција уште повеќе да ги намали јавните трошоци, да ги зголеми даноците и да приватизира дел од државниот имот пред да и доделат нов заем од 12 милијарди евра наредниот месец. Атина тврди оти ќе банкротира доколку ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 125 | | | веќе видена

Врховниот лидер на Иран, Ајатола Али Хаменеи, во вторникот изјави дека Иран ќе продолжи да ги намалува своите обврски во рамките на нуклеарниот договор, ...
сите 89 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 142 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во интервју за МИА му порача на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски доколку има какви било докази за инволвирани високи функционери ...
сите 207 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Контранапад на мерките за штедење

Од:
До кого (е-маил):
Порака: