Османи: Maкедонија е подготвена да ги престигне земјите од регионот


Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, вели дека Македонија е подготвена да ги престигне останатите земји од регионот, кои се предвоници во евроинтегративниот процес, доколку го затвори прашањето за името. Според него Стратегијата за проширување на Европската Комисија, која ја презентираа пред два дена Хан и Могерини, ги исполнува сите очекувања на Македонија. Ова за Османи е важен момент во процесот за евроинтеграција на Македонија, во пресрет на Европскиот совет за Западен Балкан, кој во Мај ќе се одржи во Софија и заклучоците кои Европскиот Совет ќе ги донесе во Јуни. Вицепремиерот најави и дека на 25 февруари претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер ќе ја почне својата балканска турнеја со посета на Скопје. Од него Османи очекува, покрај тоа што ќе ја презентира стратегијата, да ја охрабри и владата за постигнување резултати. Еврокомесарот Јоханес Хан и шефицата на дипломатијата на ЕУ, Федерика Могерини во вторникот порачаа дека Европската Унија е отворена за нови членки, ако ...
| | веќе видена | слични

( Фото: Pixabay ) Кинеските инвестиции во регионот познат како Западен Балкан вообичаено се реализираат преку концесионо финансирање, оценува Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). „Кинеските инвестиции бараа третман надвор од вообичаените законски процедури, како што е случајот во Црна Гора, без да внимаваат како тоа ќе се одрази врз јавниот долг. Високото потпирање врз кинески компании исто така може да го ограничи влијанието на домашните инвеститори во фазата на изградба“, се наведува во документот на ММФ кој ја разгледува состојбата на инфраструктурата во земјите од Западен Балкан. ММФ забележува дека кинеските инвестиции во регионот растат, а се очекува и нивно дополнително зголемување во наредните години. Како што се наведува, порастот почнал по првиот регионален самит во 2015 година, кога челниците на Кина со лидерите на земјите од регионот договорија зајакнување на економските врски. Потоа биле потпишани и неколку билатерални договори, со кои биле отворени вратите за кинеските инвестиции, пред сè во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Наша цел е зајакнување на врската меѓу ЕУ и Западен Балкан, како и јакнење на врските меѓу самите држави од регионот, изјави денеска претседателот на Европскиот совет Доналд Туск по средбата со австрискиот канцелар Себастијан Курц во Виена. - Разговаравме за самиот на ЕУ и Западен Балкан, што ќе се одржи во мај во Софија, чија цел е јакнење на врската, како со регионот така и внатре во регионот. Тоа се однесува на повеќе инвестиции во транспортната инфраструктура, јакнење на соработката во образованието и културата, за да може комуникацијата меѓу граѓаните да биде полесна и побрза, порача Туск. Претседателот на Европскиот совет со австрискиот канцелар разговарал и за претстојниот самит на лидерите на ЕУ, на кој во прв план ќе биде следниот повеќегодишен буџет на ЕУ, кој ќе се заснова на приоритетите на ЕУ во следната декада. Туск најави дека, покрај безбедноста и одбраната, дигиталната технологија и образованието, меѓу приоритетите на ЕУ во следната декада ќе биде стопирањето на илегалната миграција во ЕУ. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во својата најнова проценка на балканската инфраструктура, Меѓународниот монетарен фонд најавува дека треба да се очекува зголемување на кинеските инфраструктурни инвестиции на Балканот. ММФ предупредува дека кинеските инвестиции може да доведат и до некои несакани ефекти.- Кинеските проекти бараа третман надвор од вообичаените законски процедури, како што беше случај во Црна Гора, и без да се обрнува многу внимание како овие проекти ќе се одразат на државниот долг. Прекумерното потпирање на кинеските бизнисмени може да го ограничи ефектот на проектите врз домашните економии во текот на изградбата, пишува во проценката подготвена од ММФ.Според ММФ, порастот на кинеските инвестиции во балканската инфраструктура почна по регионалниот самит во 2015 година и досега Србија потпишала договори вредни 2,6 милијарди евра, а Босна - 2,1 милијарда. За автопатот Бар - Бољаре во Црна Гора, кинески компании издвоија 900 милиони евра, а во план се и 600 милиони евра за железничка линија низ Македонија, пишува во документот ...
| | веќе видена | слични

Настаните поврзани со процесот за членство на Западен Балкан, а со тоа и на Македонија во ЕУ, по неодамнешното објавување на Стратегијата за проширување на Унијата, се чини не излегува од актуелност во европските медиуми. Весниците, телевизиите, интернет-порталите и магазините изминативе две недели откога беше публикувана стратегијата во своите анализи ги прегледуваат сите агли на процесот за ширење, според кој до 2025 година земјите од Балканот би можеле да пристапат кон европското семејство.Во меѓувреме, германските медиуми, пак, повеќе од која било друга земја истакнуваат дека членството во ЕУ на балканските држави ќе смени многу работи што ги дефинираат условите на терен што сега владеат во овој дел од Европа.Неделникот „Дас парламент“ во една своја анализа пишува дека на просторот на т.н. Западен Балкан веќе подолго време во политичкиот жаргон се употребува терминот „стабилократија“ наместо „демократија“. - На Западен Балкан често се користи поимот „стабилократија“, што ја дефинира заблудата на ЕУ со ...
| | веќе видена | слични

Македонија била мета на силно руско политичко влијание, кое по политичката криза почнало да спласнува. Но, велат аналитичарите, некои прашања останале отворени – Дали Москва се уште контролира одредени политички сили на Балканот и дали со нов мандат за Путин ќе има нова руска стратегија за Балканот? Заглавени во чекалната на НАТО и ЕУ, со клима на нетранспарентност, корупција и авторитаризам, но и без поголема акција од Европа, Македонија и Западен Балкан во изминатите неколку години биле идеална оперативна основа за Русија. Целта била мешање во внатрешната политика и предизвикување контролиран политички хаос на патот на државите од Западен Балкан, а со тоа и Македонија, кон Унијата и Алијансата. Овие заклучоци на десетина политички експерти се содржани во годишниот извештај презентиран пред лордовите во Горниот дом на британскиот Парламент и во последниот извештај на Европскиот совет за меѓународни односи. Тие сметаат дека руското влијание во регионот е малигно, наспроти неодамнешната изјава на рускиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Балканските држави се економски и институционално незрели за ЕУ, оценува „Ди Пресе“, додавајќи дека создавањето илузија за „ЕУ-перспектива“ е загрижувачко за двете страни. Во текстот со наслов „Европската фатална безалтернативност за Западниот Балкан“, авторот Оливер Грим се осврнува на Стратегијата на ЕУ за регионот, притоа наведувајќи дека на државите им се ветува „веродостојна перспектива“. Набројувајќи ги активностите на Брисел во периодот кој доаѓа, како планираната турнеја на претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер, во регионот и Западнобалканскиот самит во Софија во мај, авторот оценува: „Се чини сето ова не допира до Европејците. Дали во Австрија, Германија, Франција, Холандија и на други места за тоа се дебатира јавно? За жал - не. А ваквите изгледи би требало да бидат предмет на засилено размислување. Зашто, како што стојат работите, или се тргнува кон повторување на тешката грешка која Унијата ја направи при последните два круга проширување, кога прими институционално и економски незрели држави, или ...
| | веќе видена | слични

Кинеското економско и политичко дејствување во иднина може сериозно да влијае врз водењето на европските политики, а државите од Унијата во моментов не се подготвени да одговорат на овој предизвик, бидејќи тие работат единствено на превенција од руските политики. Ова е дел од заклучоците публикувани во истражувањата на германските политички институти „Меркатор институт за кинески студии“ и „Глобал паблик полиси институт“.Стручната јавност во врска со заклучоците од ваквите истражувања вели дека тие се исклучително битни за Македонија, бидејќи како држава се стремиме да станеме дел од ЕУ, а во исто време сме составен дел од маршрутата на Патот на свилата и им припаѓаме на групата држави од Централна и Источна Европа што економски и кредитно тесно соработуваат со Кина.Токму затоа експертите советуваат дека сега нашата дипломатија треба будно да ги анализира овие процеси, потоа да подготви стратегија што најмногу одговара за Македонија, а на крајот преку водење серија меѓународни чекори да се позиционираме ...
| | веќе видена | слични

Фајненшл тајмс” проценува дека по презентацијата на Стратегијата за ЕУ ​​за Западен Балкан, изгледите за овие земји да се приклучат кон Унијата остануваат далечни.Сепак наведено е дека Европа не треба да се откаже од својата намера, инаку Русија и Турција ќе го заземат своето место.”По долга пауза, ЕУ уште еднаш е подготвена да разговара за проширување на своите граници”, ФТ и потсетува дека минатата година владите и претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер на шест земји од Западен Балкан им вети “сигурен изглед за членство во ЕУ”.Британскиот весник, сепак, потсетува дека од 2004 година има замор од проширувањето на ЕУ на исток и дека проблемите со мигрантите предизвикаа горчина меѓу гласачите во Унијата. Авторот на текстот, сепак, забележува дека не треба да се заборави важен сегмент, што е геостратегиско значење што би го имало проширувањето на ЕУ во случајот на Западен Балкан.Во него се додава дека се ‘уште е во интерес на сите партии да влезат и земјите од Западен Балкан во ЕУ односно ова ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Се` уште нема конкретни рокови и активности од надлежните институции за ветеното намалување на меѓународните тарифи за роаминг во телекомуникациските услуги, по потпишаниот меморандум меѓу Македонија и Бугарија.Новини се очекуваат на претстојниот дигитален самит, чиј домаќин ќе биде Македонија во април, и на Самитот за Западен Балкан, што треба да се одржи во мај во Бугарија, која ја покрена иницијативата за намалување на цените.Од македонското регулаторно тело - Агенцијата за електронски комуникации, велат дека се уште не добиле никави насоки за постапување по меморандумот, што на 23 ноември лани го потпишаа македонскиот министер за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, и бугарскиот министер за транспорт и информатички технологии, Ивајло Московски.Не се почнати процедурите со кои регулаторните тела, како што беше најавено, ќе ги поттикнат операторите да склучат договори за пониски цени при разговор, пораки и интернет во роаминг. Сега за минута разговор во роаминг од Бугарија во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот министер Миле Јанакиески е пуштен во домашен притвор. „Жалбата на М.Ј. се уважува, па мерката притвор се заменува со мерка куќен притвор во траење ...
сите 356 | | | веќе видена

Покојниот Шабан Шаулиќ во една прилика за медиумите признал дека се кае што со години носел перика, па открил дека тоа го направил заради славниот кошаркар. ...
сите 257 | | | веќе видена

Претседателот на Комисијата, Павле Богоевски ја презакажа за утре седницата поради повеќемината говорници кои се пријавиле за збор, а во текот на дискусијата ...
сите 329 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Османи: Maкедонија е подготвена да ги престигне земјите од регионот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: