Пациентите затекнати од високите цени на лековите, задача на Фондот е да ги намали референтите цени


Хронично болни пациенти плаќаат повеќе пари за редовната терапија, алармираат матичните лекари. Од неодамна, некои од лековите чинат двојно, а некаде дури и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во текот на вчерашниот ден КУРИР ја објави темата „Поскапените лекови се терет над грбот на граѓаните: Владата даде лажно ветување, ФЗОМ молчи, осигурениците ...
| | веќе видена | слични

Лековите кои се хронична терапија на пациентите се видно поскапени, а истовремено квотата за нив истекува многу рано во месецот, па со рецепт кој има важност ...
| | веќе видена | слични

Поголем број на граѓани ја контактираа редакцијата на КУРИР со поплаки дека лековите кои им се хронична терапија се видно поскапени, а истовремено квотата за ...
| | веќе видена | слични

Нема да има приоритетени упати. Наместо нив ќе се издаваат нови кои мора да се употребат во рок од 24 часа. Тоа се упати за итни и животно загрозувачки случаи, ...
| | веќе видена | слични

Симона Трпковска на 27 годишна возраст е најстариот пациент со ретката болест таласемија, која се карактеризира со ниско ниво на хемоглобин во крвта и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 384 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 157 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пациентите затекнати од високите цени на лековите, задача на Фондот е да ги намали референтите цени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: