Спорт - Ристовски позајмен во Фоџа

Најнадежниот македонски фудбалер Стефан Ристовски од идната сезона ќе биде дел од италијанскиот третолигаш Фоџа и ќе почне да настапува во сениорска конкуренција. Неговиот клуб Парма го отстапи во Фоџа затоа што нему му истече младинскиот стаж и веќе нема право да настапува за младинскиот тим на „млекарите“ во Првата лига. Од Ристовски се очекува да биде стандарден првотимец на позицијата десен бек во Фоџа и да му помогне на тимот да ги реализира амбициите за влез во Серија Б. Всушност, Ристовски сега го почнува трнливиот пат за докажување во сениорското фудбалско друштво во Италија, нешто што мораше да го помине и Горан Пандев кога од Интер беше отстапен во Специја. Стефан Ристовски својата кариера ја почна во Вардар, а пред да наполни 18 години направи трансфер во редовите на Парма. Тој е капитен на репрезентацијата на Македонија до 19 години, а редовен член е и на селекцијата што ја предводи Бобан Бабунски. Исто така, Ристовски првпат доби повик да биде дел и од А-репрезентацијата на Македонија на ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот фудбалски репрезентативец Стефан Ристовски (19) наредната сезона ќе ја помине во италијанскиот третолигаш Фоџа, откако неговиот клуб Парма реши да го позајми, за да го стекне потребното искуство Тој е еден од 13-те играчи што „млекарите“ од својот младински состав ги проследија во Фоџа. Ристовски е позајмен затоа што веќе нема право на настап за младинскиот тим на Парма. Во Фоџа се очекува тој да добие место во првата постава, поточно на десната бековска позиција, и да му помогне на клубот да се врати во Втората лига.
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 356 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 287 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 285 | | | веќе видена

Во Министерството за надворешни работи денеска бил повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор ...
сите 245 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 230 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Славниот Борис Бекер го поздрави големиот успех на својот сонардоник Александер Зверев кој успеа да триумфира на завршниот АТП турнир во Лондон. Прво со две ...
сите 205 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Ристовски позајмен во Фоџа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: