Млади пијанистки од Македонија со високи награди од натпревар во Монте Карло

3 копии

Млади пијанистки од Македонија со високи награди од натпревар во Монте Карло На меѓународниот натпревар за пијано - четири раце кој се одржа неодамна во Монте Карло, пијанистките Јована Трајчева и Инес Неделковска од класата на доц. Нина Костова освоија II награда. Првата награда не беше воопшто доделена, со што млади пијанистки се здибија со највисоката награда и признание на натпреварот. Од вкупно седум категории, тие се натпреваруваа во Супериор категоријата каде штоИнес, најмладата учесничка со само 10 години, се натпреваруваше на исто ниво со останатите пијанисти, кои беа над 20 години. На овој реномиран меѓународен натпревар учествуваа над 100 пијанисти од Франција, Италија, Русија, Јапонија, Република Чешка, Романија. Меѓународното жири беше составено од седум членови. Во првите 5 категории, како што е соопштено, на натпреварот се свирела по една зададена композиција, а само во „Супериор “, каде што учествуваа македонските пијанистки и највисоката категорија „Мастер“ -каде што настапија ...
| | веќе видена | слични

Со втора награда се вратија младите пијанистки Инес Неделковска и Јована Трајчева од меѓународниот натпревар за пијано-четири раце што се одржа во Монте Kарло. На натпреварот не била доделена првата награда, со што нашите пијанистки го добија највисокото признание на натпреварот. Трајчева и Неделковска работеа под менторство на професорите Нина Kостова-Јаневска и Људмила Романова. Од седум категории, тие се натпреваруваа во категоријата супериор каде што со само 10 години Неделковска беше најмладиот учесник и се натпреваруваше на исто ниво со другите пијанисти, кои беа над 20 години. На реномираниот натпревар учествуваа стотина пијанисти од целиот свет, а меѓународно седумчлено жири ги избра најдобрите. Нашите уметници настапиле со дела од Моцарт, Гершвин, Прокофјев. - Уживав во соработката со Инес и ме инспирира нејзината желба за музицирање. Со оглед на нејзината возраст, нејзиниот пристап и свирењето беа навистина професионални – вели Трајчева, која е студентка во трета година на Факултетот за музичка ...
| | веќе видена | слични

Првата награда воопшто не била доделена, со што нашите млади пијанистки се здобиле со највисокото признание на натпреварот Пијанистките Јована Трајчева и Инес Неделковска од класата на доцент Нина Костова, освоиле втора награда на Меѓународниот натпревар за четирирачно пијано, кој неодамна се одржа во монденскиот град Монте Карло. Првата награда воопшто не била доделена, со што нашите млади пијанистки се здобиле со највисокото признание на натпреварот. Од вкупно седум категории, тие се натпреварувале во категоријата „Супериор“, каде што Неделковска, најмладиот учесник со само 10 години, се натпреварувала на исто ниво со останатите пијанисти на возраст над 20 години. На овој Меѓународен натпревар учествувале над 100 пијанисти од повеќе земји од светот, како Франција, Италија, Русија, Јапонија, Чешка, Романија..., а интернационалното жири било составено од седум члена. Јована Трајчева е студент на трета година на Факултетот за музичка уметност во Скопје и е добитник на повеќе награди на државни и меѓународни ...
| | веќе видена | слични

Првата награда воопшто не беше доделена, со што нашите млади пијанистки се здобија со највисоката награда и признание на натпреварот. Од вкупно седум категории, тие се натпреваруваа во Супериор категоријата каде што Неделковска, најмладиот учесник со само 10 години, се натпреваруваше на исто ниво со останатите пијанисти на возраст над 20 години. На овој меѓународен натпревар имаше над 100 учесници од многу земји ширум светот како Франција, Италија, Русија, Јапонија, Република Чешка, Романија итн. Интернационалното жири беше составено од седум члена. Јована Трајчева е студент на трета година на Факултетот за музичка уметност во Скопје и е добитник на повеќе награди на државни и меѓународни натпревари и има реализирано бројни солистички концерти. Инес Неделковска е петто одделение во ОУ „Лазо Ангеловски“ и ДМБУЦ „Илија Николовски - Луј“. Оваа година таа два пати настапи како солист со оркестарот на Македонската филхармонија и има освоено повеќе први награди на домашни и меѓународни натпревари. Двете млади ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 203 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 305 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 44 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Млади пијанистки од Македонија со високи награди од натпревар во Монте Карло

Од:
До кого (е-маил):
Порака: