Здравковски единствен новак меѓу јунаците на ЕП во Полска


Селекторот на македонската фудбалска репрезентација за играчи до 21 година, која ќе биде првата што ќе настапи на една завршница од ЕП, Благоја Милевски ги одреди 24-те патници за Полска. Покрај 17-темина, кои беа носители на успешните квалификации преку кои се изборија за историскиот успех за мак-фудбалот, дополнителни покани од новата генерација, која ќе игра во квалификациите за ЕП 2019 во Италија, почнувајќи од септември, добија: Давор Здравковски (Македонија ЃП), Тихомир Kостадинов (Злате Моравце, Словачка), Јован Попзлатанов (Пелистер), Петар Петковски (Вардар), Филип Илиќ (Гандзасар, Ерменија) и Алекса Амановиќ (Јавор, Србија) и Елиф Елмас (Работнички). - Поголемиот дел од овие седум новоповикани кандидати беа со нас и во добар дел од квалификациите. Ново име што досега не било со оваа репрезентација, а ќе биде во Полска, е Давор Здравковски, кој го заслужи повикот. Овие имиња се повикани согласно потребите на тимот за пополнување на позициите што се попроблематични. Сите максимално заслужуваат да ...
| | веќе видена | слични

Младите фудбалери кои со своите игри покажаа дека Македонија има светла фудбалска иднина како што доликува со чартер лет беа испратени на првото Европско првенство во историјата на македонскиот фудбал. У-21 репрезентацијата од 16 до 30 јуни ја очекува настап на Европското првенство во Полска, прв за една македонска фудбалска репрезентација. – Може слободно да кажам дека дури сега го чувствуваме задоволството што ќе бидеме дел од ваков собир, меѓу 12-те најдобри репрезентации во Европа. Одиме во Полска да уживаме во фудбалот, да потврдиме дека ништо досега не е случајно и да бидеме на истото ниво или скалило повеќе од квалифика-циите. Да покажеме дека македонскиот фудбал има иднина. Подготовките минаа онака како што се планираше, сите играчи се здрави и способни да од-говорат на предизвикот, рече селекторот Благоја Милевски на прес-конференцијата. Младите фудбалери најпрвин силите ќе ги одмерат со великанот Шпанија. – Првиот меч на првенството ни е со Шпанија, знаеме која е. Играчите ќе добијат посебни ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Фудбалска репрезентација на Македонија попладнево со специјален чартер авион замина за Гдањск на Европското првенство во Полска за играчи до 21 година. На прес конференцијата на која присуствуваа селекторот Благоја Милевски и Ѓоко Зајков беше изразено уште еднаш задоволство од шансата што ја обезбеди оваа генерација фудбалери да се промовира на големо натпреварување како една од најдобрите 12 селекции. - Присуството на голем број на преставници на седмата сила е најдобра потврда за постигнатиот успех. Ќе се обидеме во Полска да бидеме на посакуваното ниво. На турнирот се најдобрите млади селекции во Европа. Сите фудбалери се подготвени, здрави и подготвени да одговорат на предизвикот. Концепцијата на игра и пристапот нема да го менуваме. Се работи за силни репрезентации со одлични индивидуални квалитети. Ние ќе играме со истата желба како во квалификациите. Овие момци не смее никој да ги потцени, бидејќи имаат и фудбалски и пред се човечки квалитети, вели селекторот Милевски. Првиот натпревар на ЕП ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Младата фудбалска репрезентација на Македонија денеска некаде околу 13 часот со специјален чартер авион замина за Гдањск на ЕП во Полска. На прес конференцијата на која присуствуваа селекторот Благоја Милевски и Ѓоко Зајков беше изразено уште еднаш задоволство од шансата што ја обезбеди оваа генерација фудбалери да се промовира на големо натпреварување како една од најдобрите 12 селекции. Милевски изјави дека подготовките течат во најдобар ред и дека може да биде опасно ако некој од противниците не потцени. Првата средба Македонија ја игра на 17.јуни со Шпанија во терминот од 20.45ч.
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација до 21 година веќе ги број деновите и часовите до премиерниот настап на едно европско првенство, а бидејќи нашите национални херои оставија навистина позитивен и феноменален впечаток за време на квалификациите, атмосферата на денешната прес-конферернција пред заминувањето во Полска беше навистина одлична. Мозокот на овој состав, селекторот Благоја Милевски со голем оптимизам гледа на турнирот во Полска и покрај тоа што нашата селекција се наоѓа во навистина силна група, јасно ставајќи ги во преден план фудбалската, а пред се и човечките квалитети на своите миленици. – Присуството на голем број на новинари ни е најдобра потврда за успехот кој го остваривме во квалификациите. Нашата цел е во Полска да бидеме на нивото од квалификациите, на нивото кое не однесе на Европско првенство. На турнирот ќе се натпреваруваат најдобррите селекции во Европа, а добро е што сите играчи се здрави, подготвени и желни за предизвикот. Концепцијата нема да ја менуваме, пристапот ќе биде ист ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На прес конференцијата на која присуствуваа селекторот Благоја Милевски и Ѓоко Зајков беше изразено уште еднаш задоволство од шансата што ја  обезбеди оваа генерација фудбалери да се промовира на големо натпреварување како една од најдобрите 12 селекции. - Присуството на голем број на преставници на седмата сила е најдобра потврда за постигнатиот успех. Ќе се обидеме во Полска да бидеме на посакуваното ниво. На турнирот се најдобрите млади селекции во Европа. Сите фудбалери се подготвени, здрави и подготвени да одговорат на предизвикот. Концепцијата на игра и пристапот нема да го менуваме. Се работи за силни репрезентации со одлични индивидуални квалитети. Ние ќе играме со истата желба како во квалификациите. Овие момци не смее никој да ги потцени, бидејќи имаат и фудбалски и пред се човечки квалитети, вели селекторот Милевски. Првиот натпревар на ЕП Македонија ќе го игра на 17 јуни против Шпанија, а потоа следат мечеви против Србија (20 јуни) и Португалија (23 јуни). /МИА
| | веќе видена | слични
3 копии

Веќе се одбројуват деновите до стартот на Европското првенство за млади во Полска. Македонија низ квалификацискиот циклус покажа и докажа дека има победнички менталитет. Ова генерација низ натреварите со: Северна Ирска, Шкотска, Украина, Исланд и Франција ја израдува целокупната фудбалска и спортска јавност во нашата земја и обезбеди историски пласман на едно Европско првенство. Серија од 13 средби без пораз е резултат на кој се гордееме сите. -Присуството на голем број на преставници на седмата сила е најдобра потврда за постигнатиот успех. Ќе се обидеме во Полска да бидеме на посакуваното ниво. На турнирот се најдобрите млади селекции во Европа. Сите фудбалери се подготвени, здрави и подготвени да одговорат на предизвикот. Концепцијата на игра и пристапот нема да го менуваме. Се работи за силни репрезентации со одлични индивидуални квалитети. Ние ќе играме со истата желба како во квалификаците. Овие момци не смее никој да ги потцени, бидејќи имаат и фудбалски и пред се човечки квалитети, вели селекторот ...
| | веќе видена | слични

Младите репрезентативци на Македонија подготвени гледаат на првите искушенија на Европското првенство во Полска. Едни од најстандардните во тимот на Милевски во текот на целиот квалификациски циклус, Ѓоко Зајков и Давид Бабунски, на прес-конференцијата пред заминувањето за Полска изјавија дека секој чекор напред ќе биде успех, но амбициите не се завршени само со настапот на првенството. „Работевме три години напорно за оваа цел. И физички и психички сме подготвени. Од ден на ден притисокот се зголемува. Но, истиот е позитивен и за нас претставува дополнителен мотив да продолжиме по патот на успехот. Имаме квалитет и тоа го потврдивме. Сега дојде времето да покажеме дека овој успех не е случаен.Ќе се надигруваме со секого. Не гледам причина зашто би се плашеле од некој противник. Одиме од натпревар во натпревар. Чекор по чекор. Но, не гелдам зашто не би размислувале за следната фаза “, вели Зајков. Слично како него оптимист е и Давид Бабунски. „Моментот што сите го очекуваме се приближува. Подготвени сме и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пред почетокот на настапите на македонската репрезентација до 21 година на Европското првенство кое ќе стартува в петок, избраниците на селекторот Благоја Милевски ја скроија тактиката за претстојните натпревари против Шпанија, Португалија и Србија, селекции со кои ќе ги одмериме силите во групната фаза во Гдањск, Полска
| | веќе видена | слични
2 копии

Ќе оставиме се на страна, не не интересираат ниту клубовите во кои играат, сепак на теренот излагаме со ист број на фудбалери. Ќе дадеме се од себе да победиме. Знам дека ќе го оставиме срцето на терен, додаде Бабунски Фудбалската репрезентација на Македонија до 21 година, по историскиот пласман во квалификациите, од 17 до 23 јуни во Гдањск ќе игра на Европското првенство во Полска. Дебитантскиот настап на континенталното натпреварување "црвено-жолтите" ќе го имаат против селекцијата на Шпанија, а потоа следуваат и дуелите против репрезентациите на Португалија и Србија. Предводникот на нашиот национален тим, Благоја Милевски, најави дека стратегијата која ја имаше во квалификациите нема да ја менува, од проста причина што токму таа ги однесе неговите избраници на ЕП 2017. Тој смета дека нашата млада репрезентација треба да се издигне на едно повисоко ниво се со цел да одговори на предизвикот кој следува. Убаво е чувството да се биде предводник на репрезентација, кој успеа да избори пласман меѓу најдобрите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Влада на Тереза Меј сé уште работи на прашањето што да побара од Европската унија со цел да ја реши загриженоста на пратениците во врска со планот за ...
сите 418 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Од предметите што демонстрантите во неделата ги фрлаа кон полицијата и полициските кордони во неколку делови околу грчкиот Парламент, наполнети се 86 вреќи ...
сите 89 | | | веќе видена

Со секоја своја постапка ВМРО-ДПМНЕ и антизападниот Мицкоски покажуваат дека се против заедништвото, против напредокот, против европските вредности и концептот ...
сите 198 | | | веќе видена

Уште на почетокот повторно се видоа дијаметрално спротиставените позиции на владата и опозицијата. Јоргос Кумуцакос од Нова Демократија  ги повтори барањата на ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Здравковски единствен новак меѓу јунаците на ЕП во Полска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: