Младиќ се заканува со штрајк со глад

2 копии

Штрајк со глад, е заканата со која Ратко Младиќ од судот во Хаг, бара да му се одобри адвокат. Младиќ исто така се заканил дека ќе престане да ја прима и медицинската терапија, доколку не му се исполни неговото барање. Според околностите таквото сценарио најверојатно ќе се случи, бидејќи неговите адвокати имаат технички проблеми. Имено, Русинот Александар Мезјајев одбил да му биде прв адвокат на Младиќ, бидејќи е професор на факултет во Москва и смета дека ќе биде од поголема корист доколку е втор адвокат. Од друга страна пак, Милош Шаљиќ засега не може да го застапува Младиќ како прв адвокат, бидејќи тој не познава ниту еден службен јазик на судот. Според правилата на судот, во рок од 30 дена од првото појавување, Младиќ може да добие адвокат од судот. Тој рок е продолжен до четврти август.
| | веќе видена | слични
3 копии

Ратко Младиќ мора сам да си пронајде замена и да земе адвокат по службена должност, бидејќи рускиот адвокат има премногу работа во Москва, а Милош Шаљиќ не знае странски јазици. Според српскиот весник Блиц, Младиќ се заканил со штрајк со глад и најавил дека ќе престане да ги пие лековите, доколку судот му ги избере адвокатите. Такво сценарио најверојатно ќе се случи бидејќи неговите адвокати имаат технички проблеми.
| | веќе видена | слични
4 копии

Поради адвокати Ратко Младиќ се заканил на штрајк со глад и најавил дека ќе престане да ги зема лековите доколку судот во Хаг и натаму упорни инсистира тој да му определи адвокат, бидејќи неговите предлози не се прифатливи. Таквото сценарио најверојатно ќе се случи, бидејќи неговите адвокати имаат технички проблеми. Имено, русинот Александар Мезјајев одбил да му биде прв адвокат на Младиќ, бидејќи е професор на факултет во Москва и смета дека ќе биде од поголема корист доколку е втор адвокат. Вториот адвокат, пак, Милош Шаљиќ, не може да го застапува Младиќ, не познава ниту еден светски или службен јазик на судот, што е правило од кое Хаг не отстапува. Според правилата на судот во рок од 30 дена од првото појавување Младиќ може да добие адвокат од судот. Тој рок е продолжен до четврти август.
| | веќе видена | слични

Генерал Ратко Младиќ денес се закани доколку судот во Хаф не му ги одобри адвокатите, дека ќе започне штрајк со глад и дека ќе престане да ги зема лековите. Сценариото на Младиќ по се изгледа ќе се оствари, затоа што адвокатите кој тој ги сака имаат технички проблеми. Рускиот адвокат Александар Мезјајев ја одбил понудата да биде прв адвокат на Младиќ, бидејќи е професор на факултет во Москва и смета дека најдобро ќе биде тој да биде втор адвокат. Вториот адвокат пак Милош Шаљиќ може да го застапува Младиќ само доколку хашкиот суд ги промени правилата околу познавање на јазикот, бидејќи тој не познава ниту еден службен јазик на судот. Според правилата на судот, во рок од 30 дена од првото појавување, Младиќ може да добие адвокат од судот. Тој рок е продолжен до четврти август.
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 152 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 197 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 113 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Младиќ се заканува со штрајк со глад

Од:
До кого (е-маил):
Порака: