Млади таленти: Христина Петровска - Ме обзема магијата на балетот!

Сѐ започна кога бев мала. Во градинка имавме часови по балет и јас со нетрпение чекав да дојде наредниот час. Еднаш ѝ побарав на мајка ми да одиме на балетска претстава и таа ми ја исполни желбата. Со задоволство ја гледав претставата. Тогаш сфатив дека сакам да станам балерина – вели 13-годишното талентирано девојче од Скопје За седмоодделенката Христина Петровска од Скопје, балетот е голема љубов. Кога имала седум години, мајка ѝ ја однела на првата балетска претстава и оттогаш почнала магијата. Таа денес учи во Oсновното музичко училиште „Илија Николовски-Луј“, каде што во тајните на балетската уметност ја води професорката Соња Здравкова-Џепароска. Приказната за Христина прочитајте ја на Деца.мк на ОВОЈ ЛИНК
| | веќе видена | слични

Останато

Видеоиграта Assassins Creed: Unity би можела да биде вистинскиот спасител во реставрацијата на катедралата Нотр Дам, која во голем дел изгоре во пожар за кои ...
сите 683 | | | веќе видена

Додека естаблишментот се обидува да наслика приказна дека Џулијан Асанж е во иста банда со секој можен насилник и терорист во светот - и дека дефинитивно не е ...
сите 281 | | | веќе видена

Кога реков пред неколку месеци дека нема да добиеме датум за преговори во јуни, цела влада велеше ќе има датум. Сега и вицепремиерот Османи и премиерот Заев ...
сите 136 | | | веќе видена

Претседателот на Европската Народна Партија, Жозеф Дол, даде јавна поддршка за кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.-Посакувам Силјановска да ...
сите 152 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 119 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Пробиштип и Карбинци, каде од жителите на овие општини побара масовна ...
сите 83 | | | веќе видена

Кога на 1 април ја почнав кампањата ме водеше желбата да стигнам до секој граѓанин, да разговарам со вас и да ги слушнам вашите размислувања за иднината на ...
сите 132 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Млади таленти: Христина Петровска - Ме обзема магијата на балетот!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: