Млади Срби и Хрвати се обидуваат да воспостават толеранција

Млади лица ќе промовираат мирни идни односи во регионот, давајќи позитивен пример во рамките на прекуграничната програма за соработка „Младинска иницијатива за човекови права". Различните гледишта презентирани на форумот го поплочуваат патот кон подобро разбирање и поголема креативност „ширејќи ги хоризонтите и потиснувајќи ги предрасудите“, рече еден од активистите за човекови права. [МИЧП] Прекуграничната програма за соработка „Младинска иницијатива за човекови права“ (МИЧП) користи класични и модерни методи за да им помогне на новите генерации Хрвати и Срби да поплочат пат на помирување за иднината на регионот. Иницијативата „Европа е еднаква на еднаквост“, развиена со поддршка на ИПА-фондовите на ЕУ, ѝ помага на МИЧР да ја постигне оваа цел. Со ентузијастички организатори и атрактивен концепт, програмата е во својата трета фаза. „Младите луѓе имаат кумулативен капацитет и храброст да отворат тешки поглавја од военото минато, да ги стават истите на дневен ред и да ни понудат демистифицирани страници од ...
| | веќе видена | слични

Прекуграничната програма за соработка „Младинска иницијатива за човекови права“ (МИЧП) користи класични и модерни методи за да им помогне на новите генерации Хрвати и Срби да поплочат пат на помирување за иднината на регионот.Иницијативата „Европа е еднаква на еднаквост“, развиена со поддршка на ИПА-фондовите на ЕУ, ѝ помага на МИЧР да ја постигне оваа цел. Со ентузијастички организатори и атрактивен концепт, програмата е во својата трета фаза.„Младите луѓе имаат кумулативен капацитет и храброст да отворат тешки поглавја од военото минато, да ги стават истите на дневен ред и да ни понудат демистифицирани страници од историјата и лекции научени засекогаш, бидејќи тоа е суштинската цел на историјата“, рече Џорџе Бојовиќ, програмски асистент во секторот за човекови права при МИЧП во Белград, за SETimes.Во рамките на програмата, прекуграничната соработка вклучува осум града: Осиек, Вуковар, Славонски Брод и Пакрач во Хрватска, и Суботица, Апатин, Сид и Бачка Паланка во Србија.На младите учесници од пограничните ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 240 | | | веќе видена

Имавме состанок со лидери и претставници на политичките партии кои се дел од коалицијата „За подобра Македонија“, која ја предводи ВМРО-ДПМНЕ. Разговаравме ...
сите 261 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 178 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Млади Срби и Хрвати се обидуваат да воспостават толеранција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: