Млади Срби и Хрвати се обидуваат да воспостават толеранција

Млади лица ќе промовираат мирни идни односи во регионот, давајќи позитивен пример во рамките на прекуграничната програма за соработка „Младинска иницијатива за човекови права". Различните гледишта презентирани на форумот го поплочуваат патот кон подобро разбирање и поголема креативност „ширејќи ги хоризонтите и потиснувајќи ги предрасудите“, рече еден од активистите за човекови права. [МИЧП] Прекуграничната програма за соработка „Младинска иницијатива за човекови права“ (МИЧП) користи класични и модерни методи за да им помогне на новите генерации Хрвати и Срби да поплочат пат на помирување за иднината на регионот. Иницијативата „Европа е еднаква на еднаквост“, развиена со поддршка на ИПА-фондовите на ЕУ, ѝ помага на МИЧР да ја постигне оваа цел. Со ентузијастички организатори и атрактивен концепт, програмата е во својата трета фаза. „Младите луѓе имаат кумулативен капацитет и храброст да отворат тешки поглавја од военото минато, да ги стават истите на дневен ред и да ни понудат демистифицирани страници од ...
| | веќе видена | слични

Прекуграничната програма за соработка „Младинска иницијатива за човекови права“ (МИЧП) користи класични и модерни методи за да им помогне на новите генерации Хрвати и Срби да поплочат пат на помирување за иднината на регионот.Иницијативата „Европа е еднаква на еднаквост“, развиена со поддршка на ИПА-фондовите на ЕУ, ѝ помага на МИЧР да ја постигне оваа цел. Со ентузијастички организатори и атрактивен концепт, програмата е во својата трета фаза.„Младите луѓе имаат кумулативен капацитет и храброст да отворат тешки поглавја од военото минато, да ги стават истите на дневен ред и да ни понудат демистифицирани страници од историјата и лекции научени засекогаш, бидејќи тоа е суштинската цел на историјата“, рече Џорџе Бојовиќ, програмски асистент во секторот за човекови права при МИЧП во Белград, за SETimes.Во рамките на програмата, прекуграничната соработка вклучува осум града: Осиек, Вуковар, Славонски Брод и Пакрач во Хрватска, и Суботица, Апатин, Сид и Бачка Паланка во Србија.На младите учесници од пограничните ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 205 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 44 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Млади Срби и Хрвати се обидуваат да воспостават толеранција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: