Се јави и Караманлис: Од каде тоа дека јас се обврзав да постои терминот Македонија во името?

По подолго време со изјава за медиумите се јави и поранешниот грчки премиер Костас Караманлис во чие време Грција постави вето за Македонија за приемот во НАТО во 2008 година на самитот во Букурешт.Тој тврди дека никогаш не се согласил во името на соседната земја да стои терминот „Македонија“ -Од каде излезе тоа дека јас се обврзав да постои терминот Македонија во името? Во Букурешт немаше никаков договор“ е насловот на централната тема во неделното издание на „ Елефтериа ту типу“.
| | веќе видена | слични

Снежана во тоа време била актуелна Коштана и Петрија, а на тие ангажмани се сеќава и ден денес. Таа во едно интервју истакнала дека најголемиот печат во нејзината кариера го оставил ликот на Коштана , кој ја играла во 1976 година, во филмот на режисерт Славољуб Стефановиќ Равасија. -Се сеќавам дека Данило Бата Стојковиќ во една прилика изјави дека јас за него бев најдобрата Коштана и дека тој подобра не видел“, кажала Снежана Савиќ.
| | веќе видена | слични

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 185 | | | веќе видена

Оставки на претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, првиот собраниски спикер Маја Гојковиќ, оставка на раководството на РТС и обезбедување ...
сите 193 | | | веќе видена

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за ...
сите 95 | | | веќе видена

Белград е еден од гарантите на Дејтонскиот договор врз основа на која функционира Република Српска, и нема дозволи постоењето на оваа структура да биде ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се јави и Караманлис: Од каде тоа дека јас се обврзав да постои терминот Македонија во името?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: