Доделени наградите за најдобрите млади поети во 2017,од конкурсот на АМС

Агенцијата за млади и спорт по четврти пат го реализираше конкурсот за најдобри млади поети, на кој годинава пристигнаа творби од 48 автори. По тој повод, денес, во просториите на АМС се организраше поетско читање и доделување на награди за тритте најдобри творби, кои добија симболични награди во износ од 20 илјади, 15 илјади и 10 илјади денари. Директорот на Агенцијата за млади и спорт Дарко Каевски ги поздрави младите поети и изјави дека е пријатно изненаден од бројот на пристигнати творби. -Големо задоволство е да се биде со толку инспиративни млади луѓе, кои творат поезија. И оваа година пристигнаа голем број творби, кој се надевам дека секоја година ќе има тенденција на зголемување. Стручната комисија во состав Јовица Ивановски, Николина Андова-Шопова и Тихомир Јанчовски имаше тешка задача да ги одбере најдобрите, истакна Каевски. На крајот, тој им подели награди на најдобрите: Радица Стојанова со творбата под наслов “Неискажана”, прво место, “Невермор” на Елена Богдановска беше второнаградена, додека ...
| | веќе видена | слични

Македонската кошаркарска федерација го најави првиот голем проект за 2018 година. Преку соопштение информира дека во моментов на својата сметка има 150.000 евра и истите се планирани да се вложат во сала која ќе биде во трајно користење. „Изминатиот месец јули претседателот на Македонската кошаркарска федерација Петар Наумоски заедно со генералниот секретар Моника Гаврилоска остварија работна средба со новото раководство на Агенцијата за млади и спорт односно новиот Директор Дарко Каевски. Претседателот Наумоски и генералниот секретар Гаврилоска на оваа средба добија прилика подетално да го запознаат новиот директор со ситуацијата во МКФ. Директорот беше запознаен со сите проблеми со кои се соочи раководството при преземањето на функцијата, но и со своите визии за иднината. На состанокот, раководството на МКФ побара поддршка од АМС за користење на веќе постоечки спортски сали, надвор од буџетот на што федерацијата наиде на позитивен одговор од страна на агенцијата. Претседателот на Владата на Република ...
| | веќе видена | слични

Раководството на Македонската Кошаркарска Федерација преку соопштение до јавноста информираше дека планира средствата останати на својата сметка, во висина од околу 150.000 евра, да ги вложи во идната сала која ќе биде во трајно користење на федерацијата. Соопштението на МКФ го пренесуваме во целост: Изминатиот месец јули Претседателот на Македонската кошаркарска федерација Петар Наумоски заедно со Генералниот секретар Моника Гаврилоска остварија работна средба со новото раководство на Агенцијата за млади и спорт односно новиот Директор Дарко Каевски. Претседателот Наумоски и Генералниот Секретар Гаврилоска на оваа средба добија прилика подетално да го запознаат новиот Директор со ситуацијата во МКФ. Директорот беше запознаен со сите проблеми со кои се соочи раководството при преземањето на функцијата, но и со своите визии за иднината. На состанокот, раководството на МКФ побара поддршка од АМС за користење на веќе постоечки спортски сали, надвор од буџетот на што федерацијата наиде на позитивен одговор од ...
| | веќе видена | слични

04.01.2018 Спортските екипи од Кочани и Виница ќе добијат вкупно по над 5 илјади евра од Агенцијата за млади и спорт. Тие побарале средства како помош од државата за нивните спортисти кои се натпреваруваат во младинските категории на возраст од 14 до 20 години. Еден од условите за да се пријават на конкурсот на Агенцијата беше екипите да имаат остварени добри резултати во системот на државните лига натпревари. Највисока сума за своите активности во Кочани ќе добие КГС “Партизан“ за кој од сметката на Агенцијата ќе бидат префрлени 110 илјади денари, а КК “Баскет Дино“ ќе добие 10 илајди денари помалку.
| | веќе видена | слични

Со програмата на Агенцијата за млади и спорт за изградба на 100 тениски игралишта ширум нашата земја, во непосредна близина на ОУ„Кузман Јосифоски –Питу“ во Кичево, изградени се два нови тениски терени, кои се дел од ова програма и кои вистинската намена ќе ја добијат во потоплиот дел од годината, кога поголем број граѓани се рекреираат на отворено.-Двата тениски терени, кои од поодамна требаше да бидат завршени во нашиот град, конечно го дочекаа светлото на денот. За оваа намена беа потрошени средства од буџетот на РМ за 2016 година и се дел од програмата на Агенцијата за млади и спорт за изградба на 100 тениски игралишта ширум нашата земја. Инаку со оваа програма во нашата општина веќе се изградени два тениски терени во село Зајас, кои беа завршени пред повеќе од две години. Хортикултурното уредување на овој спортски комплекс, ќе го изврши општина Кичево-рече Дарко Белески од ЕЛС Кичево.Инаку пред две години во непосредна близина на новите тениски игралишта, беше изградено и повеќенаменско спортско ...
| | веќе видена | слични

Останато

Прогнозира ли професорката Тања Каракамишева, неуспех на претседателските избори за кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска? Имено, таа на својот твитер ...
сите 174 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 264 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 197 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Доделени наградите за најдобрите млади поети во 2017,од конкурсот на АМС

Од:
До кого (е-маил):
Порака: