Björk | Notget – поместување на границата на чудното


Позната по создавање на единствени аудио-визуелни искуства, Бјорк го издаде новото видео за „ Notget “ . Се разбира, виртуелната реалност и уникатноста е присутна. Визуелно, нејзиниот најнов албум „ Vulnicura “ , е експерименти со најсовремена технологија – креации што можеби посоодветно би се гледале во уметничка галерија, одколку на вашиот лаптоп или телефон за време на пауза и опуштање. Од видеа снимени во 360 степени, до оние кои најдобро се доживуваат на посебен хедсет за виртуелна реалност, а да не ги заборавиме видеата кои се наменети за гледање на два екрани, истовремено. Со најновиот видео запис, таа се враќа на своите стандардните основи, што би значело следново: надреален, трипи, модерен, сон – креација која единствено може да потекне од умот и музиката на Бјорк. Соработката и овој пат е со фотографското и филмско дуо Warren du Preez и Nick Thornton Jones , а премиера видеото доживеа на исландскиот фестивал Airwaves. Со „ Notget“ уште еднаш се докажа дека поместување на границата на чудното и ...
| | веќе видена | слични

МЈП „Проаква“ излезе со соопштение до сите граѓани на Општина Струга околу користењето на водата за пиење за време на летната сезона. Во соопштението се вели: „ Се известуваат сите граѓани на Општина Струга, да бидат внимателни во врска со употребата на вода за пиење, поради недостигот на вода за пиење за време на летната сезона. Истовремено, се информираат граѓаните кои ја злоупотребуваат водата за пиење, дека нашата екипа од МЈП Проаква Струга, ќе биде постојано на терен, и во моментот кога ќе се соочат со било каков вид на злоупотреба на вода, ќе бидат принудени да земат податоци и да се направи идентификација на злоупотребувачите. Истите ќе бидат казнети врз основа на член 33 од Законот за водите. Ве молиме за ваше разбирање и истовремено чекаме ваша соработка за да може да има вода за сите.“ – стои во соопштението на МЈП „Проаква“. Извор:StrugaOnline
| | веќе видена | слични

Останато

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 312 | | | веќе видена

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 122 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 225 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 273 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 222 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 142 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Björk | Notget – поместување на границата на чудното

Од:
До кого (е-маил):
Порака: