Украинците двесте отсто убедени дека се на добар пат

Украинската ракометна репрезентација е во полн ек на подготовките за мечот што ќе го игра на свој терен во Суми на 15 јуни (четврток) против Македонија. Овој меч е исклучително важен за обете селекции во борбата за учество на Европското првенство во Хрватска, 2018. Украинците на почетокот на квалификациите беа сметани за тотални аутсајдери, но според тоа што го прикажаа се во потполно изедначена битка за пласман на првите две позиции во групата што водат на ЕП. Селекторот на Украина, Виталиј Андронов, направи тим што го красат тимски дух и голема желба за победа. Kако подготовка за мечот со Македонија Украина одигра две тест-средби со Белорусија, со една победа 32-31 и еден пораз 21-24. - Задоволен сум со физичката подготвеност на тимот и со оптимизмот и со желбата за победа што владеат меѓу играчите. Двесте отсто сум сигурен дека сме на вистинскиот пат - изјави селекторот на Украина пред овој важен меч. Македонија в четврток ќе ~ гостува на Украина (19 ч), а на 18 јуни игра пред своите гледачи во салата ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Никола Митревски го бранеше голот на македонската репрезентација во последната четвртина од дуелот со Чешка, одлично се надоврза на извонредната партија на Борко Ристовски и во целост ја оправда довербата на селекторот Раул Гонзалес. Со неколку сигурни одбрани им застана на пат на чешките ракометари во обид да се спасат од катастрофата, а како круна на мечот постигна и еден погодок на празниот гол на Чешка. „Наплативме за претходните два големи порази во Чешка. Ова беше едно од нашите најдоминантни изданија, во секој сегмент од играта – напад, одбрана, транзиција…Мислам дека имаме уште сили, ова не е нашиот максимум. Во оваа репрезентација има уште простор за воигрување и верувам дека на Европското првенство во Хрватска ќе се претставиме во уште подобро светло“ – вели Никола Митревски.
| | веќе видена | слични

Македонската репрезентација на Македонија ја освои Групата 4, во конкуренција на Чешка, Исланд и Украина се пласира на континеталниот шампионат во Хрватска. Инаку, Групата 4 е единствена во квалификациите од која три селекции ќе играат на ЕП. Покрај Македонија во Хрватска ќе игра и Чешка како второпласирана и Исланд како најдобрата третопласирана селекција. Чешка и Исланд би можеле им бидат противници на македонските ракометари и на европското првенство. Средбиот бек Филип Миркуловски нема ништо против Македонија повторно да игра против два од трите квалификациски противници. „Зошто да не кога веќе ги победивме еднаш, можеме да ги победиме и втор пат“, изјави Миркуловски по убедливата победа над Чешка 33:20. „Победивме со 13 голови разлика, убедливо го освоивме првото место во групата, честитки до соиграчите. Ова беше последен натпревар за Митков, мислам дека убаво го испративме. Мора да продолжиме да играме вака. Имаме нов тренер, бргу се вклопивме во неговата концепција, имаме уште работи да исправиме и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонската ракометна репрезентација вечерва ќе го одигра клучниот натпревар за пласман на Европското првенство во Хрватска. Ракометарите за противник ќе ја имаат селекцијата на Чешка. Македонија, во четвртокот, ја пропушти шансата уште во Украина да обезбеди пласман за континенталниот собир во Хрватска. „Црвено-жолтите“ во Украина одиграа 27-27,, поради што пласманот на табелата во Групата 4 ќе се решава вечерва во Скопје и Рејкјавик. Чешка како лидер во групата со шест бодови гостува во нСкопје кај вторпласираната Македонија која има бод помалку. Пет бодови има и Украина која гостува кај Исланд кој со четири бодови е последен на табелата но не и без шанси за пласман на ЕП. Во пресрет на натпревар селекторот на Македонија Раул Гонзалес, реши да направи две промени во однос на составот кој играше во Украина. Искусниот Ацо Јоновски, специјалостот за игра во одбраната, ќе го замени Мартин Велковски, а рокада ќе има и на голманската позиција Никола Митрески ќе го заземе местото на Златко Даскаловски. Инаку, ...
| | веќе видена | слични

Ракометната репрезентација на Македонија вечерва го игра последниот натпревар од квалификациите за ЕП во Хрватска наредната година. Според досега постигнатите резултати на Македонија и е потребна победа за да сигурно биде прва во групата и да добие поволна позиција на ждребката за групите во Хрватска. Во друг случај кога би одиграле нерешено и би се пласирале на ЕП ќе бидеме во групата на неносители и може да очекуваме потешки противници. Веќе неколку години наназад токму дуелите со Чешка биле талични за македонскиот национален тим, но овојпат Чешка пристигнува во друга позиција. Како првопласирана екипа од квалификациската група 4, Чешка ќе гостува во Скопје со една цел осигурување на првото место на табелата. Македонија има иста цел, победа ја води меѓу носителите на ждрепката во Загреб за групната фаза од ЕП, а нерешен резултат или пораз во математички комбинаторики по реално може да обезбеди пласман. Македонија е селекција која игра одлично на домашен терен и досега во квалификациски натпревари има ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Јоноски се враќа во таборот на „црвено-жолтите“ на местото на Мартин Велковски кој беше меѓу избраниците на селекторот Раул Гонзаес на гостувањето во Украина. Промена има и на голманската позиција па место Златко Даскаловски, пријавен за денешниот дуел е Никола Митревски. Составот на Македонија за средбата со Чешка која е пресудна за пласман на ЕП 2018 во Хрватска: Борко Ристовски, Никола Митревски, Гоце Георгиевски, Дејан Манасков, Мартин Поповски, Ацо Јоноски, Никола Маркоски, Филип Кузмановски, Филип Лазаров, Кирил Лазаров, Филип Миркуловски, Влатко Митков, Гоце Ојлески, Жарко Пешевски, Стојанче Стоилов и Филип Талески.
| | веќе видена | слични

Никола Митревски не беше дел од тимот на гостувањето против Украина, но селекторот Гонзалес сепак реши да го врати одличниот чувар на мрежата во составот за денешниот решавачки натпревар против соодветната селекција на Чешка. Во ситуација кога ракометарите се изморени по напорните клупски сезони, Митревски сепак е убеден дека Македонија ќе најде сили за уште еден беспрекорен домашен натпревар, на кој победа значи и освојување на првото место во групата. „ Нема дилеми дека одиме на победа. Истото беше случај и против Украина, но овојпат играме на домашен терен и тоа менува многу работи. Мое мислење е дека никој не може да слави против нас пред 7.000 Македонци, во фантастична спортска атмосфера што ни дава крилја. Секако дека и вечерва ќе ни биде потребна помош од публиката, не се сомневам дека навивачите ќе бидат на висина на задачата, за на крајот заедно да се радуваме “ – изјави Митревски во пресрет на вечерашниот натпревар. Дуелот со Чешка се игра во „ВИП Арена“ со почеток во 20.45 часот, нашата селекција ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во составот на македонската ракометна репрезентација за вечерашниот дуел со Чешка ќе биде и Ацо Јоноски, кој доби повик од селекторот Раул Гонзалез. Јоноски се враќа во таборот на „црвено-жолтите“ на местото на Мартин Велковски кој беше меѓу избраниците на селекторот Раул Гонзаес на гостувањето во Украина. Промена има и на голманската позиција па место Златко Даскаловски, пријавен за денешниот дуел е Никола Митревски. Составот на Македонија за средбата со Чешка која е пресудна за пласман на ЕП 2018 во Хрватска: Борко Ристовски, Никола Митревски, Гоце Георгиевски, Дејан Манасков, Мартин Поповски, Ацо Јоноски, Никола Маркоски, Филип Кузмановски, Филип Лазаров, Кирил Лазаров, Филип Миркуловски, Влатко Митков, Гоце Ојлески, Жарко Пешевски, Стојанче Стоилов и Филип Талески. Почетокот на натпреварот е во 20.45 часот, а ќе се игра во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје.
| | веќе видена | слични
3 копии

На вечерашниот натпревар со Чешка повторно во репрезентацијата ќе биде Ацо Јоноски, кој доби дополнителен повик од селекторот Раул Гонзалез. Искусниот дефанзивец влегува во составот на местото на Мартин Велковски кој беше отустен и на дуелот во Украина. Промена има и на голманската позиција па место Златко Даскаловски, пријавен за денешниот дуел е Никола Митревски. Македонија на дуелот со Чешка ќе настапи во следниот состав: Георгиевски, Јоноски, Кузмановски, Ф.Лазаров, К.Лазаров, Манасков, Н.Маркоски, Миркуловски, Митков, Митревски, Ојлески, Пешевски, Поповски, Ристовски, Стоилов и Талески.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 227 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и понатаму е во центарот на вниманието во сите балкански медиуми преку порно скандалот предизвикан од преписките и порно фотографиите кои што ...
сите 169 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Украинците двесте отсто убедени дека се на добар пат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: