Митови и факти за констипацијата

Мит: Треба да вршите голема нужда секој ден Зборот нормално има различно значење од личност до личност. Некои луѓе одат по голема нужда три пати на ден додека други три пати неделно. Иако, да се има празнење на дебелото црево секој ден е нормална работа, сосема е во ред ако тоа не се случи неколку дена. Констипација значи да имате помалку од три празнења неделно. Се смета за тешка констипација ако имате помалку од едно празнење неделно. Побарајте медицинска помош за ненадејна констипација или констипација која трае повеќе од две недели. Мит: констипацијата создава токсини и проблеми со здравјето Некои луѓе веруваат дека со констипацијата телото ги апсорбира токсините од фецесот. Тие веруваат дека ова може да предизвика болести како артрит, астма и рак на дебелото црево. До сега нема докази дека навистина се апсорбираат токсини или дека чистењето на дебелото црево ќе спречи појава на рак. Мит : Запекот значи дека е потребно само да внесувате повеќе целулозни влакна Зголемениот внес на целулоза може да ја ...
| | веќе видена | слични

Останато

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов изјави дека за вчерашниот случај со евакуираните жители од ТЦ „Скопјанка“, за жал Градот нема многу законски надлежности ...
сите 146 | | | веќе видена

Зоврива револтот по грозоморното убиство на Алил Бекир, кој беше убиен и запален од полицаецот Енвер Тоска, пред една недела во прилепското село Беловодица. ...
сите 161 | | | веќе видена

Дигитални мерачи на брзина ќе бидат поставени во близината на пет средни училишта во Скопје. Овие инструменти постојано ќе ја детектираат брзината со која ...
сите 138 | | | веќе видена

Во Собранието на Република Македобија утрово беше отворена дводневна регионална конференција за дијалог на високо ниво за политичкото учество на младите и ...
сите 21 | | | веќе видена

Своите очекувања во пресрет на следниот дуел во ЛШ ги сподели тренерот на македонскиот шампион Роберто Гарсија и левото руско крило Тимур Дибиров. Тренерот на ...
сите 166 | | | веќе видена

Охрид, 20. септември 2018 (ИНПРЕС) – На Граничниот премин на аеродромот „Свети Апостол Павле“ во Охрид, вчера, после 17:00 часот, за излез од Република ...
сите 90 | | | веќе видена

Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска изјави дека поддржува наоѓање решение со кое ќе се овозможи пензионерите без дополнителни приходи да немаат ...
сите 75 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Митови и факти за констипацијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: