Грчката црква расправа за името „Македонија“


Светиот синод на Грчката црква свикал вонредна седница за грчко-македонските разговори за името, јавува „Катимерини“ , повикувајќи се на свои извори. Седницата ја свикал архиепископот Јеронимос и на неа ќе се разговара за неделниот протест во Солун против употребата на терминот „Македонија“ во предлозите за решавање на спорот. Солунскиот владика Антимос го повикал Синодот да го преиспита ставот за разговорите по неделниот протест, изјавувајќи дека Црквата не треба никогаш да се согласи со сложено име во кое ќе го има зборот Македонија. Минатата недела архиепископот Јеронимос изјави дека се согласува со одлуката на Синодот да се спротивстави на решение со зборот Македонија, но не го поддржа протестот во Солун и побара од Грците да бидат „внимателни и обединети“ во однос на актуелните дипломатски потези.
| | веќе видена | слични

По масовниот протест во Солун, грчките организации и здруженија, најавуваат нов собир, но овој пат во грчката престолнина - Атина. Протестот ќе биде насочен против политиката на Сириза и на премиерот Алексис Ципрас, кој изрази подготвеност да дозволи во името на северниот сосед да биде содржан и терминот „Македонија“. Преку социјалните мрежи и изјави во грчките медиуми се упатува повик на 4 февруари во 13 часот, граѓаните да излезат во центарот на Атина во рамките на кампањата што започна под мотото „Македонија е грчка“. Грчката православна црква и официјално соопшти дека ќе го поддржи протестот во Атина. Според организаторите, на бината еден од главните говорници ќе биде познатиот грчки композитор Микис Теодоракис. Во главниот град на Грција веќе се делат летоци со повик до граѓаните да земат масовно учество на митингот. На летоците е прикажана голема крволочна мечка - која ги преставува комитите од "Македонија" кои се голема закана за Грција. Кон крајот на 19 и почетокот на 20 век, грчките Андарти комитите ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Солун кажа, сега е редот на Атина да викне: Македонија е една и е грчка, порачуваат организаторите на протестот закажан за в недела, во официјалниот видео спот објавен на социјалните мрежи. Организаторите ги повикуваат граѓаните масовно да излезат на атинскиот централен плоштад, пред грчкиот парламент.
| | веќе видена | слични
9 копии

„На 4 февруари може да се лее крв", предупреди грчката анархистичка група „Рубикон" во пресрет на протестот во Атина за името „Македонија", што го организираат десничарски здруженија со поддршка на некои политички партии и на црквата. На социјалните мрежи анархистите објавија дека „4 февруари ќе биде нивниот ден и нема да помине без жртви" и оти тие нема да дозволат да бидат провоцирани од фашистите за време на собирот, пренесува грчки Њуз.ин. Потпретседателот на најголемата опозициска партија Нова демократија, Адонис Георгиадис, на Твитер оцени дека предупредувањето на анархистите е обид за заплашување, за да нема луѓе на протестот. - Ако маскираните од плоштадот Ексахиа дојдат да не попречуваат и употребат сила, одговорноста за тоа ќе ја има премиерот Алексис Ципрас, наведува Георгиадис.
| | веќе видена | слични

Се вжештува реториката во Грција како што се приближува 4-ти февруари, кога ќе се одржи масовен протест во Атина против употреба на терминот Македонија. Протестот го подржа и Грчката православна црква, а зад него стојат повеќе десничарски здруженија. Во Атина веќе се делат летоци со повик за учество на протестот. На еден од нив „комитите од Македонија“ се претставени како закана преку голема мечка, а неколкумина Грци држат нож со грчкото знаме вперен кон мечката. „Ѝ требаш на Македонија. Сега сите заедно“, пишува на летокот. Во меѓувреме грчката анархистичка група „Рубикон“ во пресрет на протестот предупреди дека „на 4 февруари може да се лее крв“. Анархистите подготвуваат контра протест на оддалеченост од само 800 метри и два часа пред порано од протестот на плоштадот Синтагма. На социјалните мрежи анархистите објавија дека „4 февруари ќе биде нивниот ден и нема да помине без жртви“ и оти тие нема да дозволат да бидат провоцирани од фашистите за време на собирот, пренесува грчки Њуз.ин.
| | веќе видена | слични

Организаторите ги повикуваат граѓаните масовно да излезат на атинскиот централен плоштад, пред грчкиот парламент. „Гркинки и Грци, Македонци и Македонки, сите во Атина в недела, на 4 февруари, сите на плоштадот Синтагма на пладне. Таму, пред парламентот ќе ја изразиме нашата желба. Не за терминот Македонија во името на соседите, не за иредентистичките членови во Уставот на Скопје. Солун кажа, на ред е Атина да викне: Македонија е една и е грчка“, повикуваат организаторите преку видео спотот, објави МИА. На социјалните мрежи се објавуваат информации за сите граѓани што од цела Грција сакаат да присуствуваат на протестот во Атина, листи со автобуси со возен ред од секој грчки град, лица за контакт и цени, доколку превозот не е бесплатен. Цените се со попуст во однос на регуларните автобуски билети, а ист е случајот и со цените на билет за траект од Крит. На Грците од овој грчки остров им се нуди 50 отсто попуст. Според организаторите, од Солун за Атина, на секои 5 минути ќе тргнува по еден автобус. Очекувањата ...
| | веќе видена | слични

Нетрпеливоста меѓу грчките анархисти и неофашисти може да кулуминира на најавениот протест против Република Македонија да го користи терминот „Македонија“ во своето име во Атина на 4 февруари кои се организираат со цел да се изврши голем притисок врз владата на Алексис Ципрас. „На 4 февруари може да се лее крв“, предупреди грчката анархистичка група „Рубикон“ во пресрет на протестот во Атина за името „Македонија“, што го организираат десничарски здруженија со поддршка на некои политички партии и на црквата. На социјалните мрежи анархистите објавија дека „4 февруари ќе биде нивниот ден и нема да помине без жртви“ и оти тие нема да дозволат да бидат провоцирани од фашистите за време на собирот, пренесува грчки Њуз.ин. Потпретседателот на најголемата опозициска партија Нова демократија, Адонис Георгиадис, на Твитер оцени дека предупредувањето на анархистите е обид за заплашување, за да нема луѓе на протестот. - Ако маскираните од плоштадот Ексахиа дојдат да не попречуваат и употребат сила, одговорноста за ...
| | веќе видена | слични

Во Атина веќе се делат летоци со повик за учество на митингот закажан за 4 февруари. На еден од тие летоци „комитите од Македонија“ се прикажани како една голема закана, крволочна мечка (на времето грчките андарти комитите ги нарекувале „мечки“) и грчкиот народ како со нож ја коле мечката. „Ѝ требаш на Македонија. Сега сите заедно“, пишува на летокот на кој неколкумина Грци заедно држат еден огромен нож со грчко знаме насочен кон мечката.Грчката православна црква и официјално соопшти дека ќе го поддржи протестот во Атина против политиката на Сириза и на премиерот Алексис Ципрас, кој изрази подготвеност да дозволи во името на северниот сосед да биде содржан и терминот „Македонија“. Црквата веќе направила распоред кои владици ќе присуствуваат на протестот во Атина. Според организаторите, на бината еден од главните говорници ќе биде познатиот грчки композитор Микис Теодоракис.Организацијата на митингот е испланирана до најмалите детали, па предвидени се автобуси што и од најдалечните села ќе ги носат Грците што ...
| | веќе видена | слични

Митингот и заканата од оваа грчка анархистичка група доаѓа по повод употребата и постоењето на името Македонија во предлогот на Нимиц како можно решение за спорот со северниот сосед. На социјалните мрежи анархистите од ,,Рубикон“ најавуваат дека 4 февруари ќе биде нивни ден и дека нема да мине без загуби. Но истовремено предупредуваат дека на митингот нема да дозволат дополнителни провокации од екстремни фашистички групи во Грција.
| | веќе видена | слични

„Не“ за сложено име со вклучен термин Македонија, велат над половина Грци, односно 59 проценти, покажува последното истражување на јавното мислење во Грција. Во анкетата спроведена од агенцијата Pulse за телевизијата Action 24, за 72% од испитаниците е важен спорот за името, а 65% оценуваат дека се позитивни протестите за „Македонија“. Поголема доверба анкетираните Грци имаат во претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, отколку во актуелниот премиер Алекис Ципрас, за да управува и на најдобар начин за Грција, да го реши прашањето со името. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, во однос на терминот Македонија 59% одговориле дека не се согласуваат, 35% рекле дека се согласуваат. На прашањето „Лично Вие, се согласувате или не се согласувате со решение на спорот со името на поранешната југословенска Република Македонија со сложено име што ќе го содржи терминот „Македонија“? , анкетираните одговориле: 17% сигурно се согласувам 18% веројатно се согласувам 19% веројатно не се согласувам 40% ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со повратот на 15 отсто од ДДВ, државата за првпат враќа пари директно кај граѓаните, велат од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение.Со ...
сите 248 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 61 | | | веќе видена

Советот на Европа ја откажа својата набљудувачка мисија за изборите кои за неколку дена се одржуваат во Албанија. Тие преземаат ваков потег поради можна ...
сите 222 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ имаат еден единствен приоритет, да го бранат криминалот на Никола Груевски и тоа го докажува секојдневно. Претседателот Зоран ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грчката црква расправа за името „Македонија“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: