Спорт - Вардарци се фатија за работа

По успешната фузија со Миравци и правнодозволените замени, Вардар ќе продолжи да се натпреварува во Првата лига како Вардар 1947. Името е помалку важно, фузии, менување спонзори, пререгистрирања, додавки или некои други измени имале и други клубови, па тоа не им пречело да бидат правни наследници на клубот што престанал да постои. На тој начин е завршена сагата за Вардар, но далеку од вистината е дека новото раководство не се соочува со проблеми што ќе треба да ги решава во од. - Некаде околу полноќ во петокот заврши состанокот на раководството на клубот, на кој беа решени две многу важни работи. На директорска функција е поставен Горан Митев, а за шеф на стручниот штаб е назначен Илчо Ѓорѓиоски. До среда се надевам дека ќе бидат пополнети сите други места кои еден клуб мора да ги има за да функционира максимално професионално - вели Зоран Шишковски, претседател на Вардар. Првиот човек на Вардар најави дека засилувања ќе има, но, исто така, посочи дека нивниот број, како и квалитетот на новите играчи, ќе ...
| | веќе видена | слични

Вардар отсега ќе има нов имиџ и сакаме да почнеме коректно да работиме, без матни зделки и неисполнети ветувања кон фудбалерите како во минатото, вели новиот спортски директор на Вардар, Горан Митев - Сите фудбалери што ќе играат во Вардар ќе бидат пријавени, нема да има „црни пари“ и нерасчистени сметки. Нема да работиме како порано, кога едно им се ветуваше на играчите, а друго се исполнуваше - тврди Митев, кого управата го назначи на функцијата спортски директор минатиот петок. Вардарци во саботата ја имаа и првата прозивка, но само со играчите што останаа во клубот по егзодусот што се случи на крајот на сезоната, со заминувањето на спонзорот Слободан Вујчиќ. - Многу сме слаби кадровски, а време воопшто нема. Во од ќе се екипираме, но сето тоа тешко оди. Сепак, нашата цел за идната сезона е излез во Европа. Нема да биде грев ако Вардар не освои титула во првенството или во купот, но сакаме по секоја цена да играме во Европа - категоричен е Митев. За оваа цел Вардар веќе најави неколку засилувања со ...
| | веќе видена | слични

Вардар ќе тестира петмина странци По првата прозивка викендов, приоритет на Вардар е екипирање на тимот, кој без сериозни засилувања нема да ги исполни очекувањата за висок пласман претстојната сезона. Ангажирањето домашни фудбалери засега оди тешко, бидејќи играчите што се слободни на пазарот бараат клубови во странство, а "црвено-црните" им се резервна варијанта. Поради тоа, во нашиот најтрофеен фудбалски клуб наскоро ќе пристигнат петмина странци, како потенцијални засилувања за следната сезона. Се работи за двајца Срби, еден Габонец и двајца играчи од БиХ, кои би требало во наредниот период да дојдат на тестирање, но можно е да му се приклучат на тимот на подготвките во Златибор. "Црвено-црните" ќе заминат во српското одморалиште на 5 јули и таму ќе останат две недели, период во кој планираат да одиграат 5-6 пријателски натпревари со квалитетни противници. (М.И.)
| | веќе видена | слични

Фудбалскиот клуб Вардар ги почна подготовките за новата сезона, која по многу превирања сепак ќе ја дочека како прволигаш. Новиот тренер на црвено-црните Илчо Ѓорѓиоски на првиот тренинг на располагање имаше 19 играчи Вардар во моментов преговара со потенцијални засилувања и со играчи од постојниот кадар за останување во клубот. - Вардар најнормално почна со подготовките, екипата го одржа првиот тренинг, а допрва треба да го комплетираме тимот. Времето веќе нé гази и ќе се работи со забрзано темпо, за да го дочекаме почетокот на сезоната подготвени - вели Ѓорѓиоски. Вардар од 5 до 17 јули ќе се подготвува на Златибор, во Србија, каде што планира да одигра шест подготвителни натпревари. Меѓу можните противници во Србија се Спартак Суботица, Борац Чачак и Борац Бања Лука, како и два грчки тима.
| | веќе видена | слични

Вардар тргна по двојната круна По неколкугодишна пауза, на првата прозивка на Вардар за новата сезона се зборуваше за шампионски амбиции, место за опстанок. Новиот тренер Илчо Ѓорѓиоски во саботата го одржа првиот тренинг со 17-мина играчи, дел останати од досегашниот тим, дел од младинскиот погон. - Доцниме со почетокот на подготовките десетина дена и затоа ќе мораме паралелно да работиме на тренинзи и на екипирање на тимот. За првпат, по три-четири години, Вардар влегува во првенството со амбиции најмалку за излез во Европа, ако не и шампионска титула и куп. Обезбедени се сите услови и ќе се работи максимално професионално - порача Ѓорѓиоски, чиј помошник ќе биде довчерашниот фудбалер Боби Милевски. Наскоро се очекува да пристигнат и првите засилувања, меѓу кои се најавени поранешните репрезентативци Бајевски и Васоски, бившите "вардарци" Пеев, Лена и Петров, како и странците Амбурет и Вашингтон, со кои Ѓорѓиоски соработуваше во Ѓорче Петров. На првата прозивка беше промовиран и новиот директор на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 77 | | | веќе видена

„Со цензурирани медиуми кои исто како и Премиерот не смеат да го пишат името Македонија не се стигнува во Европа. Погазена е слободата на медиумите и ...
сите 162 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Вардарци се фатија за работа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: