Скопската зоо остана без жирафата Орка, Анима Мунди бара истрага

Скопската зоо остана без жирафата Орка, Анима Мунди бара истрага Скопската зоолошка градина остана без омиленото долговрато животно, жирафата Орка, која според соопштеното, умрела ненадејно од за сега непозната причина. Жирафата Орка, според соопштението од скопската зоо, починала синоќа околу 21,00 часот. За тоа веднаш биле известени надлежни ветеринарни институции, кои, според наводите, ги презеле потребните мерки за утврдување на причините за прераната и за ненадејна смрт на жирафата. Надлежните ветеринарни институции, наведуваат дека анализите за причините за смртта на животното треба да бидат готови во период меѓу седум и 10 дена, по што на јавноста ќе и бидат презентирани резултатите. Од скопската зоолошка градина истакнуваат дека Орка „не е единствената жирафа во Скопје“, односно дека со донација на Фондација Илија Камчев се пристигнати три нови жирафи, кои на пролет треба да ги изненадат посетителите. Здружението за заштита на животни Анима Мунди побара веднаш да се отвори истрага за три и пол ...
| | веќе видена | слични

Скопската зоолошкаградина остана безпрводојдената жирафа Жирафата Орка беше стара околу три и пол години Егзотичниот миленик на децата трагично замина Жирафата Орка, која придонесе за атрактивноста на скопската зоолошка градина, ненадејно почина во средата вечер од засега неразјаснети причини. Надлежните од Зоолошката повикале стручни ветеринарни служби, кои за најмалку седум дена ќе ја утврдат причината за смртта на Орка. Вчера меѓу медиумите и граѓаните имаше многу неофицијални коментари и следуваа неколку шпекулации дека жирафата имала вродена срцева маана, потоа дека била ставена во ист дел заедно со другите три нови жирафи, при што Орка била повредена, по што починала. По седум дена, со анализи в рака Од Зоолошката градина велат дека Орка починала во средата околу 9 часот и дека се преземени сите потребни мерки за утврдување на причините за прераната смрт. - Според информациите од надлежните ветеринарни институции во периодот од седум до десет дена анализите ќе бидат готови и дури тогаш ќе ги ...
| | веќе видена | слични

Од ЗОО Скопје велат дека зоолошката, сепак, нема да остане без жирафа, бидејќи се подготвувало изненадување, односно имало уште три жирафи кои на граѓаните требало да им се претстават напролет Околу 9 часот завчера утрото во Скопската зоолошка градина почина омиленото животно, жирафата Орка, старо само 3 и пол години. Иако и од Зоолошка велат дека се до завчера добивале единствено позитивни и убави вести за напредокот и развојот на животното, прводојдената жирафа ненадејно умрела, а веднаш биле известени сите надлежни ветеринарни институции. - Преземени се сите потребни мерки за утврдување на причините за прераната и ненадејна смрт на жирафата Орка. Според информациите од надлежните ветеринарни институции во период од 7 до 10 дена, анализите ќе бидат готови и заедно со нивни претставници ќе организираме прес-конференција на која ќе бидат презентирани наодите, велат од Зоолошката. Иако прераната смрт на Орка ги изненадила сите, од ЗОО Скопје најавуваат дека зоолошката нема да остане без жирафа. Имено, во ...
| | веќе видена | слични

Во Зоолошката градина во Скопје вчера почина три ипол годишната жирафа Орка. Изненадната смрт на жирафата први ја приметиле вработените и веднаш ги информирале сите надлежни ветеринарни институции. Официјалните причини за смртта ќе бидат познати и соопштени за седум до десет дена. Жирафата беше донесена во 2012 година како донација од Орка Холдинг Додека се чекаат официјалните информации за смртта на прводојдената жирафа Орка, во Зоолошката градина во Скопје неодамна се донесени три нови жирафи. Во меѓувреме, Зоолошката градина продолжува нормално да функционира за сите посетители. Деспина Тодоровска
| | веќе видена | слични

По информацијата за жирафата Орка, која ненадејно почина во скопската Зоолошка градина, со реакција излезе и Здружението за заштита на животните „Анима Мунди“. Оттаму бараат јасно да се утврдат причините за смртта на жирафата и јавно да се кажат податоците за тоа кој се грижел и каква ветеринарна помош е укажана. „Имајќи предвид дека природниот животен век на жирафите е до 25 години (неретко 30), а Орка бил стар само три и пол години, значи станува збор за младо животно. Укажуваме на неопходноста да се утврди причината за неговата смрт, во јавноста да се кажат податоци за тоа кој се грижел за Орка и кој му укажувал ветеринарна помош, и на кој начин. Воедно, дали и на кој начин е набљудувано природното однесување на малиот Орка? Податокот дека градот нема да остане без жирафи, како што велат во соопштението од Зоолошката градина - Скопје, не е утеха зашто Орка не е предмет, и како таков не е заменлив“, се вели во соопштението.
| | веќе видена | слични

Причините за смртта на животното старо три ипол години сеуште непознати, а од зоолошка градина повеќе информации најавија за десетина дена, до кога се очекува да бидат готови анализите и резултатите од утрово извршената обдукција. Жирафата Орка, симбол на скопската зоолошка градина почина синоќа околу 9 часот. Причините за смртта на животното старо три ипол години сеуште непознати, а од зоолошка градина повеќе информации најавија за десетина дена, до кога се очекува да бидат готови анализите и резултатите од утрово извршената обдукција. Одговорните од зоолошката велат дека се затечени од смртта на Орка, бидејќи била чувана во ново живеалиште, хранета со специјална храна од Германија, а и не покажувала знаци дека има здраствени проблеми. Кузмановски за Алфа откри дека во зоолошката имаат донесено уште 3 жирафи, а нивната промоција како официјални нови жители на градината ја планираат за напролет. Со реакција за угинувањето на Орка се јавија од здружените АНИМА МУНДИ кои бараат час поскоро да се ...
| | веќе видена | слични

Во Зоолошката градина во Скопје вчера умре жирафата Орка. Како што соопштуваат од Зоолошката градина, веднаш биле известени надлежни ветеринарни институци и биле преземени сите потребни мерки за утврдување на причините за изненадната смрт на жирафата Орка. - Според информациите од надлежните ветеринарни институции анализите ќе бидат готови во наредните седум до 10 дена, по што ќе бидат познати причините за смртта, се вели во соопштението од Зоолошката градина. Посочуваат дека ЗОО Скопје, нема да остане без жирафа бидејќи во изминатиов период, со помош и донација на Фондација Илија Камчев се пристигнати три нови жирафи. Откако почина жирафата Орка, Зоолошката градина во Скопје е затворена за посетители. Жирафата умрела вчера ненадејно, а првичните наоди на ветеринарите укажуваат дека таа имала вродена срцева маана. Жирафата Орка беше донација од ОРКА Холдинг Скопје.
| | веќе видена | слични

Втор ден ја нема Орка, миленичката на најмалите, но и на многу возрасни. Таа беше првата жирафа која пред три години се досели во главниот град. Обдукцијата ќе покаже која е причината за смрта. Се очекува наскоро тука да пристигне уште една жирафа. Вработените велат дека овие животни се многу кротки и чувствителнии тешко ја поднесуваат загубата. Надлежните во Зоолошката не се согласуваат со обвинувањата на некои од невладините дека животните не се добро чувани. „Жирафите јадат храна увезена од Германија. Лете имаат простор од 1500 квадратни метри.“ - Дане Кузмановски, односи со јавноста зоолошка на град скопје Во Золошката градина во Скопје живеат над 530 животни од 120 видови. Наташа Јанчиќ Снимател Влазрим Власаку
| | веќе видена | слични

Од засега непознати причини, завчера во Зоолошката градина почина жирафата Орка, која една година беше миленик на сите посетители, особено на најмладите, информираа надлежните од установата. Младиот мажјак, кој беше роден на 8 септември, беше стар 3,5 години. Во скопската градина пристигна во септември 2012 година, како донација од компанијата „ОРKА Холдинг Скопје“ и беше прва жирафа 40-годишно постоење на Зоолошката. Смртта на ова егзотично животно од африканскиот континент е изненадување за вработените, а неофицијално, како можна причина, се споменува вродена аномалија. Сепак, како што изјави портпаролот Дане Kузмановски, причинитеза несреќниот крај допрва ќе се утврдуваат, а јавноста ќе биде благовремено информирана. - Известени се сите надлежни институции. Преземени се сите потребни мерки за утврдување на причините за прераната и за нас изненадувачка смрт на жирафата Орка. Според информациите од надлежните ветеринарни институции, во период од 7 до 10 дена, анализите ќе бидат готови и заедно ќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Откако денеска почина жирафата Орка, Зоолошката градина во Скопје е затворена за посетители. Причините за смртта на Орка се уште не се познати. Ќе се дознаат кога ќе бидат готови резултатите од испитувањата, за 7 до 10 дена. Орка не покажувала никакви знаци на болест или други здравствени проблеми, вработените се изненадени од нејзината смрт. Жирафата во ЗОО- Скопје пристигна како донација во септември 2012 година. Курир
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Договорот за името ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент, според очекувањата на упатените. Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис порача дека иако ...
сите 274 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 101 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопската зоо остана без жирафата Орка, Анима Мунди бара истрага

Од:
До кого (е-маил):
Порака: