Нови видиковци и детски реквизити на Водно


2 копии

Нови парковски елементи изработени од дрво на повеќе локации во парк – шумата Водно, два големи детски реквизити кај хотел „Водно“ и кај Марково Крувче, како и еден помал детски реквизит на патот за Сончев Град, се поставени од екипите на Јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ од секторот „Вонградско зеленило“. Како што информираат од „Паркови и зеленило“, поставени се и нови видоковци на локациите кај Панорама, на патот за Сончев Град, кај Детското одмаралиште, на патот за Нерези, под средно Водно и кај Долги рид. Освен поставувањето на новите реквизити и видиковци, исто така е извршена реконструкција на постоечките клупи и маси на средно Водно, како и на другите оштетени и стари парковски елементи.
| | веќе видена | слични
5 копии

Кој е мажот чие мумифицирано тело пред шеесетина дена беше пронајдено во некористена шахта на патот Средно Водно – Сончев град, на падините на Водно? Кога и како тој „завршил“ во шахтата? Дали паднал во неа, некој го убил па таму го скрил, дали станува збор напрсна смрт на љубопитен граѓанин кој влегол во шахтата, или станува збор за несреќа? Ова се само дел од серијата прашања кои речиси 60 дена ги мачат полициските истражители, откако во првата недела од ноември минатата година на југозападната падина на Водно, во безмалку сокриената двометарска шахта, планинар забележал човечки останки. Официјално, не е откриена причината за смртта. Истражителите велат дека се чека биохемиската анализа од страна на Институтот за судска медицина. Таа барем ќе дадела одредена насока дали во организмот на мажот има одредени внесени штетни супстанци, кои можеби придонеле за неговата смрт. Целиот текст прочитајте го на Судство.мк
| | веќе видена | слични

О штетени информативни табли, корпи за отпадоци, видиковци и клупи. Вака изгледа парк-шумата на средно Водно, на првиот работен ден по продолжениот празничен викенд. Од паркови и зеленило велат дека штетата е голема и апелираат до посетителите совесно и одговорно да се однесуваат кон урбаната парковска опрема, како и кон природата. „ Уништени се видиковци, поседно еден е целосно урнат на потегот од Средно Водно кон врвот. Има многу уништени клупи, маси. Би апелирале до граѓаните да внимаваат и да се грижат за реквизитите “ , вели Елизабета Ѓорѓиевска - Паркови и зеленило Се почесто се среќаваат уништени и оштетени парковски елементи што говори за вандалско и несовесно однесување кон истите. „ Апсолутно не, немаме таква култура“, „ Некои знаат, но повеќето не“, „ Не е развиена свестакај нас доволно, треба повеќе да се работи на тоа “, велат анкетираните граѓани Потребата и значењето на парковскиот инвентар и нивната намена за одмор и рекреација е се поголема, особено во градските средини, како составен ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Чуварските служби на ЈП „Паркови и зеленило“ изминатиов период евидентирале уништување на парковски елементи на реонот во парк - шумата „Водно“. Од ЈП „Паркови и зеленило“ информираат дека се почесто има уништени и оштетени информативни табли, корпи за отпадоци, оштетувања на видиковци, парковски клупи и маси за посетителите. - Потребата и значењето на парковскиот инвентар и нивната намена за одмор и рекреација е се поголема, особено во градските средини, како составен дел од програмската содржина при посета на парк – шумите, парковите и урбаното зеленилото, велат од ЈП „Паркови и зеленило. Оттаму апелираат до посетителите совесно и одговорно да се однесуваат кон урбаната парковска опрема, како и кон природата.
| | веќе видена | слични

Од ЈП „Паркови и зеленило“ информираат дека се почесто има уништени и оштетени информативни табли, корпи за отпадоци, оштетувања на видиковци, парковски клупи и маси за посетителите. - Потребата и значењето на парковскиот инвентар и нивната намена за одмор и рекреација е се поголема, особено во градските средини, како составен дел од програмската содржина при посета на парк – шумите, парковите и урбаното зеленилото, велат од ЈП „Паркови и зеленило. Оттаму апелираат до посетителите совесно и одговорно да се однесуваат кон урбаната парковска опрема, како и кон природата. /МИА
| | веќе видена | слични

Јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ реагираа на уништувањето на опремата во парк-шумата „Водно“ и апелираа до посетителите да се однесуваат посовесно и поодговорно. Изминатиов период чуварските служби на ЈП „Паркови и зеленило“ на реонот во парк – шумата „Водно“ регистрирале уништување на повеќе парковски елементи. Се почесто се среќаваат уништени и оштетени информативни табли, корпи за отпадоци, оштетувања на видиковци, парковски клупи и маси за посетителите, што говори за вандалско и несовесно однесување кон истите. „Потребата и значењето на парковскиот инвентар и нивната намена за одмор и рекреација е се поголема, особено во градските средини, како составен дел од програмската содржина при посета на парк – шумите, парковите и урбаното зеленилото. Оттука апелираме до посетителите да совесно и одговорно се однесуваат кон урбаната парковска опрема, како и кон природата“, стои во соопштението на ЈП „Паркови и зеленило“.
| | веќе видена | слични

Од ЈП „Паркови и зеленило“ апелираат граќаните совесно и одговорно да се однесуваат кон урбаната парковска опрема, како и кон природата на Водно откако изминатиот период чуварските служби од реонот во парк – шумата „Водно“ регистрирале уништување на повеќе парковски елементи. Водно Водно „Се почесто се среќаваат уништени и оштетени информативни табли, корпи за отпадоци, оштетувања на видиковци, парковски клупи и маси за посетителите, што говори за вандалско и несовесно однесување кон истите. Потребата и значењето на парковскиот инвентар и нивната намена за одмор и рекреација е се поголема, особено во градските средини, како составен дел од програмската содржина при посета на парк – шумите, парковите и урбаното зеленилото. Оттука апелираме до посетителите да совесно и одговорно се однесуваат кон урбаната парковска опрема, како и кон природата“, се наведува во апелот од јавното претпријатие.
| | веќе видена | слични
7 копии

Екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ од секторот „Вонградско зеленило“ извршија поставување нови парковски елементи изработени од дрво на повеќе локации во парк-шумата Водно. Два големи детски реквизити се поставени кај хотел „Водно“ и кај Марково Крувче, а еден помал детски реквизит е поставен на патот за Сончев Град. За поидеална рекреација на граѓаните се поставени и нови видоковци на локациите кај Панорама, на патот за Сончев Град, кај Детското одмoралиште, на патот за Нерези, под средно Водно и кај Долги Рид. Освен поставувањето на новите реквизити и видиковци, исто така е извршена реконструкција на постоечките клупи и маси на средно Водно, како и на другите парковски елементи кои беа оштетени и стари. Сите граѓани се добредојдени да се релаксираат и уживаат во природата на Водно користејќи ги овие елементи, но и да ги чуваат и совесно да се однесуваат кон истите.
| | веќе видена | слични

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 145 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена

Душко Тошиќ фудбалерот и сопруг на Јелена Карлеуша, ја изневерувал српската пејачка со манекенката Софија Милошевиќ. Како што пренесуваат српските медиуми, ...
сите 131 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нови видиковци и детски реквизити на Водно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: