Мишелин ѕвеѕдичките сон на секој сопственик на ресторан

Современиот човек секогаш се движи напред, откривајќи нови нешта, дестинации, глетки, вкусови, мириси… Ако за вистинско доживување на дестинациите ни треба туристички водич, за вистинско доживување на гастрономските дестинации ни треба гастрономски водич или Мишелин водичот. Мишелин водичот е еден од најпопуларните во светот и се смета дека тој е најмеродавна оценка за рангирање на рестораните и кујните кои нудат голем квалитет. Но, како започнува приказната за Мишелин водичот? Сè започнува во далечната 1899 година кога Андре Мишелин (француски индустријалист и иноватор на Мишелин автомобилската гума) го издал првиот број на Мишелиновиот водич чија цел било сопствениците на автомобили да се информираат за тоа каде да наточат гориво, каде да го поправат автомобилот, но и во кои гостилници имаат оодлична понуда на храна и пијалаци додека патуваат. Андре и неговиот брат Едуард ја пропатувале цела Франција и сите информации кои ги имале ги вметнале во овој водич кој за брзо време станал симбол за кредибилитет и ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Се надевам дека сите Македонци на 30 септември ќе го искористат своето право и ќе гласаат на референдумот. На дофат е историска шанса да се реши спорот за ...
сите 306 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин Офис, Сер Алан Данкан. На ...
сите 284 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 126 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 66 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мишелин ѕвеѕдичките сон на секој сопственик на ресторан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: