Јотингер: Преговорите ќе бидат лоши ако Британија добие слаба влада

Еврокомесарот за буџетот Гинтер Јотингер прогнозира дека преговорите за брегзит може да почнат на 19 јуни, како што беше предвидено, пренесоа агенциите. Тој предупреди дека ако Велика Британија добие слаба и лоша влада, преговорите за брегзит ќе бидат лоши и за двете страни. Британскиот премиер Тереза Меј го изгуби мнозинството и се наоѓа во една не особено едноставна ситуација бидејќи не се знае каква ќе биде конфигурацијата на владата, рече Московичи. - Што се однесува до нејзините потенцијални сојузници, таа може да најде такви во ирските унионисти, но дури и така ќе има една исклучително краткотрајна влада - посочи еврокомесарот. Германскиот заменик-министер за надворешни работи, Михаел Рот, рече дека сега ЕУ е должна да ги започне што е можно побргу преговорите за брегзит. Имаме помалку од 2 години да го договориме излезот на Британија од ЕУ, па не треба да губиме време, додаде дипломатот. Чешкиот премиер Бохуслав Соботка рече дека Велика Британија треба брзо да формира влада бидејќи веќе беа изгубени ...
| | веќе видена | слични

Британскиот министер за финансии, Филип Хамонд вели дека заштитата на работните места и растот мора да бидат приоритет при преговорите за излез на Британија од ЕУ. Вели дека идната недела тоа ќе го направат во духот на вистинската соработка. Додава дека ќе бараат решение кое е прифатливо за Обединетото кралство, но и за 27 земји членки на ЕУ. ЕУ и британската влада објавија соопштение дека преговорите за излез ќе почнат во понеделник на 19 јуни.
| | веќе видена | слични
4 копии

Мишел Барниер, главен преговарач на Европската комисија и Дејвид Дејвис, државен секретар на Велика Британија за излез од Европската унија, вчера се согласија да ги започнат преговорите според член 50 за излез на Обединетото Кралство од Унијата во понеделник на 19-ти јуни. Европската комисија денеска ја објави агендата за првите официјални преговори по подготвителните „разговори за разговори“ оваа недела на ниво на државна служба меѓу Еврокомисијата и Британија.Според Комисијата, отпочнувањето на преговорите на политичко ниво наредната недела ќе се фокусира на прашањата поврзани со правата на граѓаните, финансиското решавање, северно-ирската граница и други прашања за поделба, како дел од последователниот пристап кон разговорите.Двете страни, исто така, ќе разговараат за структурата на преговорите и за прашањата кои треба да се решат во текот на следните месеци. Европската комисија веќе му ги достави на Обединетото Кралство своите документи за правата на граѓаните и финансиското решение и ги објави двата ...
| | веќе видена | слични

Главниот преговарач на ЕУ во разговорите со Британија за Брегзит, Мишел Барние изјави дека малкумина се оние кои се на високи функции, кои им објаснуваат на Британците, што всушност значи напуштањето на Унијата и што тоа на крајот може да донесе.Во разговор за лондонскиот неделник „Економист“ Барние вели дека се загубени 2,5 месеци откако премиерот Тереза Меј го покрена членот 50 од Лисабонската спогода, покренувајќи го и формално процесот за раздружување.Преговорите, конечно, почнуваат в понеделник, 11 денови по предвремените парламентарно избори во Британија, што Меј неочекувано ги закажа, но на кој наместо да го зацврсти мнозинството, го загуби и она што го имаше, па сега ќе управува со малцинска влада.Барние одбива да ги коментира најновите состојби на политичката сцена во Британија, освен што вели дека сака на преговарачката маса да се најде британска делагација која има цврст мандат да преговара. Европската страна, според весникот, проценува дека во Лондон се уште нема јасни претстави, јавно ...
| | веќе видена | слични

Британскиот министер задолжен за излегувањето на неговата земја од ЕУ Дејвид Дејвис и преговарачкиот тим на Унијата соопштија дека ќе ги почнат преговорите за Брегзитот на 19 јуни. Се очекуваше преговорите да почнат во идната недела, но премиерката Тереза Меј која го загуби парламентарното мнозинство на вонредните избори пред една недела изрази сомневање во врска со очекуваниот датум. Сепак, вчера беше издадено соопштение дека овие преговори почнуваат според предвиденото.
| | веќе видена | слични
4 копии

Европската унија и британската влада со заедничко соопштение објавија дека преговорите за излез на Британија од Унијата, ќе почнат во понеделник на 19 – ти јуни, пренесува Ројтерс. Државниот секретар за излез на Велика Британија од ЕУ, Дејвид Дејвис и главниот преговарач на ЕУ, Мишел Барние, се договорија денеска за почнување на преговорите за Член 50 (од Лисабонскиот договор) на 19-ти јуни, стои во соопштението на владата во Лондон. Како што пренесува Ројтерс, од ЕУ е потврдено дека првиот состанок за Брегзит ќе биде одржан во понеделник.
| | веќе видена | слични
2 копии

„Дејвид Дејвис, министерот одговарен за излезот од ЕУ, и главниот преговарач од страна на Европската комисија, Мишел Барние, денеска се договорија преговорите да почнат на 19 јуни", во заедничко коминике соопштија британското министерство и ЕК. Преговорите на Велика Британија со Европската Унија за напуштањето на земјата на заедницата ќе почнат во понеделник, на 19 јуни, пренесоа француските медиуми, повикувајќи се на британското Министерство за Брегзит. „Дејвид Дејвис, министерот одговарен за излезот од ЕУ, и главниот преговарач од страна на Европската комисија, Мишел Барние, денеска се договорија преговорите да почнат на 19 јуни", во заедничко коминике соопштија британското министерство и ЕК. Овој датум беше договорен пред предвремените парламентарни избори во Велика Британија, што се одржаа на 8 јуни. Ударот, што го претрпе британскиот премиер Тереза Меј, чија Конзерватива партија го загуби своето апсолутно мнозинство во Парламентот и која сега преговара за состав на нова малциснак влада, меѓутоа, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Преговорите на Велика Британија со Европската Унија за напуштањето на земјата на заедницата ќе почнат во понеделник, на 19 јуни, пренесоа француските медиуми, повикувајќи се на британското Министерство за Брегзит.„Дејвид Дејвис, министерот одговарен за излезот од ЕУ, и главниот преговарач од страна на Европската комисија, Мишел Барние, денеска се договорија преговорите да почнат на 19 јуни“, во заедничко коминике соопштија британското министерство и ЕК.Овој датум беше договорен пред предвремените парламентарни избори во Велика Британија, што се одржаа на 8 јуни.Ударот, што го претрпе британскиот премиер Тереза Меј, чија Конзерватива партија го загуби своето апсолутно мнозинство во Парламентот и која сега преговара за состав на нова малциснка влада, меѓутоа, појави стравувања дека редоследот може да биде и променет.Се очекува Велика Британија да ја напушти ЕУ на крајот на март 2019 година - две години откако Тереза Меј и официјално ја почна процедурата за излез на земјата од ЕУ, на 29 март годинава.
| | веќе видена | слични
3 копии

Поранешниот британски премиер Дејвид Камерон во Полска, каде што се наоѓа во посета, изјави дека неговата наследничка Тереза Меј мора да го слуша мислењето и на другите партии во Велика Британија, кога станува збор за преговорите за Брегзит, сега кога ја преразгледува својата стратегија за напуштањето на ЕУ и кога е соочена со загубеното парламентарно мнозинство по изборите. Според лондонските медиуми, на економски форум во полскиот град Лоѓ, Камерон рекол дека во сегашната ситуација, кога врз неа и ториевците се врши притисок за „помек“ Брегзит, Меј ќе мора да се консултира на „многу поширока основа“ на двете страни од Парламентот во Лондон, па и надвор од него. Изјавата на Камерон, прва по подолго време за британските политички состојби, доаѓа во време кога Меј се обидува да направи договор со малата северноирска Демократска унионистичка партија (ДУП) за обезбедување поддршка на нејзината малцинска влада. Даунинг стрит 10 досега ги отрфрлаше сите повици за позначајни промени во стратегијата за Брегзит и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Британската премиерка Тереза Меј не успеа во намерата за освојување апсолутно мнозинство во парламентот, а експертите тоа го прокоментираа со оценката дека е избегнат „тврд“ Брегзит. Што воопшто се крие зад овој поим, анализира Дојче веле . „Мек“ или „тврд“ Брегзит? Главниот преговарач на ЕУ за Брегзит, Мишел Барние, во интервју за „Фајненшл Тајмс“ вели дека и не знае што се подразбира под тоа. Она што Барние го знае е дека на Британците им истекува времето, а тој не може да преговара сам со себе. Од моментот кога британската премиерка Тереза Меј го стави својот потпис на барањето за Брегзит, минаа три месеци, во кои се случија многу малку работи. Европската Унија е подготвена за сите опции, па и за „No Deals“, вели Барние. За какви опции станува збор и што се крие за поимите „тврд“ и „мек“ Брегзит? „Тврд“ Брегзит би можел да значи и „без договор“ Винченцо Скарпета, шеф-аналитичар од тинк-тенк организацијата „Отворена Европа“ за ДВ вели: „Нема јасна дефиниција сѐ додека не видиме како ќе изгледаат ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 51 | | | веќе видена

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, најави врбување на пратеници од опозицијата за да се постигне двотретинско мнозинство за новиот Закон за јавно ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јотингер: Преговорите ќе бидат лоши ако Британија добие слаба влада

Од:
До кого (е-маил):
Порака: