Кирк Хајнрик и Никола Миротиќ потпишаа договори со Булс

Кирк Хајнрик и Никола Миротиќ потпишаа договори со Булс Кирк Хајнрик ја продолжува соработката со Чикаго Булс со нов договор, со кој ќе заработи 5.6 милиони долари за наредниве 2 години. Исто така, Европската ѕвезда Никола Миротиќ конечно ќе заигра за екипата од која беше драфтуван во 2011 година, потпишувајќи 3-годишен договор вреден 17 милиони долари. Договорот на Кирк Хајнрик ќе има опција за одлучување за втората сезона, што значи дека Хајнрик ќе може да излезе од договорот по следнава сезона. Bulls will sign Kirk Hinrich to two-year, $5.6M deal for room exception ($2.73M next season), w/player option for 2nd season, per source. — David Aldridge (@daldridgetnt) July 14, 2014 За да се овозможат овие договори, Чикаго мораше да го амнестира Карлос Бузер. Притоа, тие ќе го доведат и Пау Гасол, меѓутоа сеуште не се знаат деталите околу овој договор, а постои и можност тоа да биде sign-and-trade договор. Хајнрик исто така доби интересни понуди и од Шарлот Хорнетс и Јута Џез, но ветеранот се одлучи да ...
| | веќе видена | слични

Српската кошаркарска ѕвезда, Никола Миротиќ ќе дебитира во НБА во сезоната 2014/15, откако стана јасно дека потпиша договор со Чикаго Булс, соопштува Yahoo! Sports. Според информациите на медиумот, договорот на 23-годишното крило е за период од три години и ќе биде со вкупна вредност од 17 милиони долари. Миротиќ беше избран под број 23 на Драфтот во 2011-та година од Хјустон Рокетс, а веднаш потоа правата му беа отстапени на Чикаго Булс. Тогаш “биковите” донесоа одлука да го остават кошаркарот во Европа, за да може да собере искуство. Никола Миротиќ пристигнува во Чикаго од шпанскиот гигант Реал Мадрид, каде што во минатата сезона забележуваше во просек по 12.4 поени и 4.6 скока по натпревар во Евролигата, а освен тоа, тој беше избран и во идеалниот тим на шпанската Liga ACB.
| | веќе видена | слични

Доскорешниот играч на Реал Мадрид, Никола Миротиќ, од следната сезона ќе игра во најсилната кошаркарска лига во светот и тоа во екипата на Чикаго Булс. Миротиќ во 2011. година од страна на Хјустон беше избран за 23. пик на драфтот, подоцна беше проследен во Минесота, а потоа трејдуван во Чикаго. Црногорецот со шпански пасош со "биковите" потпиша тригодишен договор, вреден 17 милиони долари. Во 2013. година беше избран за МВП во шпанската лига, игра на позицијата крилен центар, а главно оружје му е шутот за три поени. Минатата сезона во Евролигата имаше неверојатни 46% од шутот за три, а во просек бележеше по 11,6 поени и 5 скокови по натпревар.
| | веќе видена | слични

Останато

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 182 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 112 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 62 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кирк Хајнрик и Никола Миротиќ потпишаа договори со Булс

Од:
До кого (е-маил):
Порака: