Хаварија на атомската црква на скопско Кале

Меѓу лицата кои во четвртокот вечерта урнаа дел од контроверзниот објект на Паско Кузман биле и министерот за здравство Бујар Османи, заменик-министерот за внатрешни работи Џеват Бучи и градоначалникот на Чаир Изет Меџити - дали владејачката коалиција е во криза? Стотина лица прексиноќа урнале дел од музејот-црква на скопското Кале, откако работници од градежната фирма задолжена за изведбата на објектот се обиделе вечерта да продолжат со изградбата, која беше запрена. Министерството за внатрешни работи се закани дека ќе ги пронајде лицата што ја уривале конструкцијата на објектот, меѓу кои, како што покажува и видеоматеријалот на А1 телевизија, биле и министерот за здравство Бујар Османи, заменик-министерот за внатрешни работи Џеват Бучи и градоначалникот на Чаир Изет Меџити. Се страхува дека инцидентот може опасно да ги наруши односите во владејачката коалиција. Железната конструкција на музејот-црква, што неодамна мистериозно се издигна врз пронајдените темелите од средновековна црква на скопското ...
| | веќе видена | слични

Мирно на Кале Скопското Кале и денеска е под полициско обезбедување, ден по крвавиот инцидент и пресметката меѓу Македонци и Албанци, од кои едните протестираа против уривањето на црквата - музеј, а другите против изградба на објектот. Според МВР ноќта поминала без инциденти, а полицијата со налог на истражен судија ги прибира снимките од инцидентот поради идентификување на сите инволвирани. Министерството за внатрешни работи се очекува да изнесе повеќе детали на прес-конференција закажана за попладнево. Директорот на Управата за културно- историско наследство Паско Кузман денеска во изјава за Алфа рече не е расположен да зборува за настаните што ги предизвика градењето на црквата музеј.
| | веќе видена | слични

Полицајци го обезбедуваат денеска скопското Кале. Според МВР ноќта поминала без инциденти.Со налог на истражен судија полицијата ги прибира снимките од инцидентот поради идентификување на сите инволвирани. Меѓу нив и заменикот за внатрешни Бучи. Министерството за попладнево најави прес-конференција. Изутрината на терен мирно.Работници го расчистуваа теренот околу црквата музеј. Потврдуваат дека објектот немало да се гради. Директорот Паско Кузман во телефонски разговор за Алфа вели дека не е расположен да зборува за настаните што ги предизвика градењето на црквата музеј.
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, на својот Фејсбук профил сподели став во однос на референдумот и претстојното гласање во Собранието за ...
сите 89 | | | веќе видена

Синоќешната евакуација на станарите од станбениот блок во ТЦ „Скопјанка“ била предизвикана од валкани пелени за возрасни, кои биле складирани во станот од каде ...
сите 84 | | | веќе видена

Ако референдумот е успешен и ако мнозинството граѓани се изјаснат „за" дека го поддржуваат сето ова, тогаш ситуацијата е јасна, односно, ако бидат исполнети ...
сите 335 | | | веќе видена

Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги имате клучевите во вашите раце. Немојте да дозволите да ја пропуштите оваа историска можност, ...
сите 103 | | | веќе видена

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Пред почетокот на продажбата на iPhone XS и XS Plus на мрежата се појавија првите рецензии во кои повеќето се фалат со нови опции од овие уреди, но многумина ...
сите 52 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хаварија на атомската црква на скопско Кале

Од:
До кого (е-маил):
Порака: