Мира го управувала Слобо како што тој манипулирал со нацијата

Поранешниот српски претседател Слободан Милошевиќ бил под големо влијание на својата сопруга Мира, објави Викиликс документ од амбасадата на САД во Хаг, во кој се изнесуваат детали за престојот на Слободан Милошевиќ во хашкиот притвор во 2003 година. Деталите се на Ирецот Тимоти Мекфаден, кој бил на чело на притворската единица во Шевенинген. Според Мекфаден, Милошевиќ манипулирал со нацијата на ист начин како што се него управувала сопругата Мира Марковиќ, која секое утро го барала на телефон. - Секое утро тој разговараше со сопругата Мира, со која има необичен однос. Милошевиќ можеше да манипулира со нацијата, но тешко управуваше со сопругата, која имаше голема моќ врз него - им рекол Ирецот на дипломатите. Во депешот испратен од Хаг во Вашингтон во 2003 година пишува дека Ирецот имал чести контакти со Милошевиќ. Тој тврди дека не е точно оти Милошевиќ заболел од депресија, но дека бил несреќен затоа што не можел да си го види семејството, особено сопругата Мира и внукот Марко. Тој, исто така, ...
| | веќе видена | слични

Мирјана Марковиќ, вдовица на бившиот претседател на Србија и на Југославија Слободан Милошевиќ, е во Франција, тврди лондонски „Индепендент“ Весникот, кој објави текст за животот на жените на соборените диктатори, наведува дека Марковиќ сака крзно, парфеми, кавијар и дека наскоро ќе доведе пластичен хирург од Италија. „Индепендент“ ја опишува Марковиќ како движечка сила во бракот со Милошевиќ, за кого наведува дека бил балкански касап, кој умрел од срцев удар за време на судењето во Хаг, каде што бил обвинет за воени злосторства, пренесува Б92.
| | веќе видена | слични

Индепендент Вдовицата на поранешниот српски престедател Слободан Милошевиќ, Мира Марковиќ се наоѓа во Франција, каде уживала во крзна, парфеми и кавијар, пишува британски "Индепендент". Оттаму, според весникот, таа ќе одела во Италија на пластична операција, но не се прецизира на кој дел од лицето или телото ќе ја изврши. Понатаму, весникот ја дава познатата приказна за приватниот живот на Мира и Слобо.
| | веќе видена | слични
2 копии

Мира Марковиќ, вдовицата на некогашниот претседател на Србија и Југославија, Слободан Милошевиќ се наоѓа во Франција, пишува “Индипендент“. Британскиот весник наведува дека Марковиќ уживала во кавијар, парфеми, крзно и планирала да направи пластична операција во Италија. Инаку, написот бил посветен за жените на соборени диктатори, меѓу нив се нашла и Мирјана Марковиќ. Таа била окарактеризирана како “движечка сила во бракот со Милошевиќ, кој починал од срцев удар за време на судењето во Хаг, каде е обвинет за воени злосторства“.
| | веќе видена | слични

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска остварија средба со граѓаните и членовите на ...
сите 264 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 140 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријава против Н.А.(31) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување ...
сите 124 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 70 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 46 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мира го управувала Слобо како што тој манипулирал со нацијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: