Владата да скрати на непродуктивни трошења во буџетот, проектите да продолжат


ПО НАЈАВЕНИОТ РЕБАЛАНС Да се прекрои буџетот само за да се скратат непродуктивните трошења, но расходите за капитални трошоци да не се намалуваат, порачуваат аналитичарите по најавата на премиерот Зоран Заев дека е можно наесен да има ребаланс на буџетот. Владејачката партија најави некои нови економски политики и мерки, но економските експерти сметаат дека некои трошења може да се реализираат и без ребаланс. Сепак, велат дека нема да е доцна и есенскиот ребаланс ако се увиди дека во буџетот потфрлуваат проектираните буџетски приходи, а расходите се поголеми од првично очекуваните. Од Министерството за финансии вчера не соопштија детали, но за „Дневник“ потврдија дека почнува детаљна анализа на буџетските ставки. Нема потврда ниту дали е можно годинава да има и ново задолжување од надворешни извори, односно евентуално да се издаде нова еврообврзница. Нови мерки в година Новата Влада во програмата најавува и измена на даночната политика во однос на персоналниот данок на доход, односно вид прогресивно ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Бев зачуден од изјавата на Заев пред се од информациите кои што беа пласирани, постои една недоследност и нелогичност во неговата изјава, а доколку во буџетот се затекнати 6 милиони евра во тој случај како е можно на 5 јуни од страна на Министерството за финасии да бидат исплатени пензии, социјална помош како и субвенции во износ од 77 милиони евра, изјави Кирил Миновски поранешниот министер за финасии во интервју на телевизија Нова. Овие средства нема од каде да дојдат во буџетот на Република Македонија освен ако не се наоѓаат таму. Информацијата навистина ме изненади и сметам дека треба да се биде доста сериозен кога се говори за средствата кои се наоѓаат во буџетот од проста причина што изјавите дадени од премиер на Република Македонија влијаат врз кредитниот рејтинг што го има Македонија, а со тоа и врз каматните стапки што ги плаќа Македонија при позајмување на срества на меѓународниот пазар. Можам да кажам дека средствана кои се наоѓаат во буџетот не беа 130 туку беа во поголем број и тоа околу 141 ...
| | веќе видена | слични

Колку пари има во државната каса? Состојбата далеку од розова. Јавниот долг веќе ја има надминато границата од 50 отсто од бруто-домашниот производ. Новата влада затекна сиромашна каса, опозицијата тврди состојбата е блескава. Премиерот Заев предупреди на скриен долг од милијарда евра.
| | веќе видена | слични

-Овие средства нема од каде да дојдат во буџетот на Република Македонија освен ако не се наоѓаат таму. Информацијата навистина ме изненади и сметам дека треба да се биде доста сериозен кога се говори за средствата кои се наоѓаат во буџетот од проста причина што изјавите дадени од премиер на Република Македонија влијаат врз кредитниот рејтинг што го има Македонија, а со тоа и врз каматните стапки што ги плаќа Македонија при позајмување на срества на меѓународниот пазар. Можам да кажам дека средствана кои се наоѓаат во буџетот не беа 130 туку беа во поголем број и тоа околу 141 милион несметајќи ги доспеаните обврски, истакна Миноски. Тој потенцираше дека средствата во буџетот сигурно се повеќе од 110 милиони евра и во тој контекст тој уште еднашка кажа дека искажаната сума за износот на средства буџетот се невистинити
| | веќе видена | слични

Едната милијарда долг на државата што во вчера ја обелодени премиерот Зоран Заев, според дел од економистите, јавниот долг го прави неодржлив. Тие велат дека и сегашниот долг од 4,7 милјарди евра или 47 отсто од Бруто домашниот производ е опасно ниво на долг. А, кога на тоа ќе се додадат и уште една милијарда тогаш тоа би било околу 60 отсто од БДП. „…….Сугестијата е прецизно да се утврди тој долг и следствено министерството да понуди план како ќе се намируваат доспеаните обврски, што нема да биде ниту можно, ниту корисно да се направи одеднаш, но сите кои имаат побарување да имаат јасен план кога државата ќе се оддолжи кон нив.“ – изјави Марјан Петрески – универзитетски професор Економските експерти се едногласни дека со толкав јавен долг државата ќе мора да продолжи со задолжувањето, но парите кои ќе се позајмуваат дома и во странство ќе мора да се трошат само на развојни капитални инвестиции. Петрески вели дека и при секое задолжување на надворешните пазари министерството ќе треба да ù соопштува на ...
| | веќе видена | слични

Скриениот долг на државата надминал една милијарда евра, рече премиерот Зоран Заев со што се потврдија стравувањата на стопанствениците. Првичните анализи на буџетот рече тој, покажуваат дека состојбата во државната каса не е сјајна,дека во буџетот има само 6 милиони евра а јавниот долг надминал 50 % од БДП. Поминати се сите линии на ликвидност.Во Буџетот нема 130 милиони евра туку само 6 милиони евра.Има уште неевидентирани а доспеани обврски на државата што значи дека јавниот долг го поминал плафонот од 50% од БДП. Има скриен долг кој е поголем од една милијарда евра, истакна премиерот Заев. Ваквите тврдења на премиерот ,ги демантира ВМРО ДПМНЕ,за нив се е лага, манипулации и дезинформации кои нема да го подобрат стандардот на граѓаните Заев излажа дека во буџетот се останати само 6 милиони евра. Вистината е дека новата Влада на СДС во буџетот доби 130 милиони евра, освен ако Заев не сакаше несвесно да признае дека 124 милиони евра мистериозно исчезнале Заев лажеше дека јавниот долг изнесувал над 50% ...
| | веќе видена | слични

Заклучно со крајот на првиот квартал од годинава државниот долг бил 3 милијарди и 888 милиони евра или 37.8% од БДП. Јавниот долг бил 4 милијарди и 740 милиони евра или 46% од БДП. Ова го покажуваат официјалните податоци на Министерството за финансии. Сепак, премиерот Зоран Заев вели дека обврските го имаат минато плафонот од 50% од БДП, но и дека има дополнителни огромни скриени долгови. „Има многу завршни ситуации кои не се фактурирани бидејќи ако ги фактурира деловната заедница, ќе треба да плати ДДВ, а не знае кога ќе си го поврати. Мислам дека има скриен долг кој не е евидентиран во севкупниот долг на државата, а е поголем од една милијарда. Ова не го кажувам за да го исплашам народот. Имаме добар менаџмент, ќе го изменаџираме целиот овој процес и Македонија ќе тргне напред“ изјави претседателот на Владата во синоќешното интервју на МТВ. Според Заев новата власт наследила само 6 милиони евра на буџетската сметка, а не 130 милиони како што тврдеше претходната. На ова реагираа од ВМРО-ДПМНЕ. Од ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Состојбата која ја затекнавме во буџетот е далеку од сјајна. Во буџетот нема 130 милиони евра туку само 6 милиони евра, рече Заев вечерва во интервјуто со повеќе новинари и уредници на МРТ. „Јавниот долг го поминал плафонот од 50% од БДП, има многу непотребни трошоци. Има скриен долг кој е поголем од една милијарда евра. Ова се само половични информации, министерот за финансии ќе излезе и ќе каже кога ќе ја добие целата слика. Во трезорот затекнавме 300 милиони евра наменети за фасади, 50 милиони евра за патриотски здруженија кои не поминаа. Ова не го кажувам за да го исплашам народот. Имаме добар менаџмент, ќе го изменаџираме целиот овој процес и Македонија ќе тргне напред“, рече Заев. Според него и покрај ваквата состојба, државата ќе има доволно средства да ги оствари сите нејзини обврски кон потребите на граѓаните и да ја спроведе програмата на владата. На прашањето за тоа дали пензиите ќе страдаат, тој кажа дека вчера тие беа навреме исплатени, и дека пензиите постепено ќе растат како што ќе расте и ...
| | веќе видена | слични

Првите задачи на новите министри ќе биде да истражат колку пари се потрешни во вид на државна помош, за субвенционирање на странските инвеститори, рече премирот Зоран Заев. Тој посочи дека новата Влада првично ќе се заложи да овозможи клима за домашните инвеститори, а ќе бидат добре дојдени и странските. „Сметам дека успешна јавна власт е она која што ќе успее да соберените пари да ги изменаџира на тој начин што ќе ги врати кон граѓаните. Ние имаме цел парите веднаш да ги враќаме кон граѓаните. Знаеме дека нема да биде лесно. Затоа што Македонија е алартмантно задолжена, може да има и скриени долгови, тоа допрва треба да го истражиме. Колку што имам информација во буџетот нема 130 милиони евра, туку само 6„ рече Зоран Заев.
| | веќе видена | слични

Поминати се сите линии на ликвидност во буџетот. Во државниот буџет нема 130 милиони туку 6 милиони евра, има се уште неевидентирани доспеани обврски кон државата за кои ќе треба период за да се соберат информации, скриениот долг не е евидентиран Премиерот Зоран Заев во интервју на МТВ со уредници на медиуми синоќа изјави дека се поминати линиите на ликвидност во државниот буџетот, оти во него нема 130 милиони туку 6 милиони евра, но оти е убеден дека новата Влада ќе ги сервисира сите обврски на државата и потребите на граѓаните. – Поминати се сите линии на ликвидност во буџетот. Во државниот буџет нема 130 милиони туку 6 милиони евра, има се уште неевидентирани доспеани обврски кон државата за кои ќе треба период за да се соберат информации кои ќе им ги соопштиме на граѓаните. Тоа значи дека јавниот долг го поминал прагот од 50 проценти од БДП, затоа што има многу завршни ситуации кои не се фактурирани бидејќи ако ги фактурира деловната заедница ќе треба да плати ДДВ , а не знае кога ќе си го поврати. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Седум дена по оставката на Јанева шпекулациите за поврзаност со рекетарскиот двоец се погласни и појасни. Новиот закон на Владата со кој СЈО оди во историјата ...
сите 328 | | | веќе видена

Како ќе стигне власта до 2/ 3 мнозинство за законот со кој СЈО останува дел од организиран криминал? Ќе има ли нови пазарање во законодавниот дом или пак ќе ...
сите 160 | | | веќе видена

Штитење на криминалци и сокривање на криминалот е одлика единственo на ВМРО-ДПМНЕ. Единствениот криминален октопод е сместен во Будимпешта и е раководен од ...
сите 221 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го ...
сите 107 | | | веќе видена

Британското списание „The Sun“ пишува дека бракот на најдобриот тенисер на светот има проблеми. Англичаните во текот на Вимблдон го покажаа своето вистинско ...
сите 149 | | | веќе видена

Прашањето дали Македонија ќе го добие посакуваниот датум за преговори со ЕУ во октомври годинава, практично ќе претставува и одговор на тоа дали во земјава ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владата да скрати на непродуктивни трошења во буџетот, проектите да продолжат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: